Bulvár

Pozor na úchyly!

 

Přišel vám taky před časem mail (hoax) se statistikami o obětech znásilnění? A zkoušela jste si ho přečíst například těsně před tím, než vyrazíte ven do tmy? Že ne? Pokud ve vás hlodá paranoia a každému tmavému koutu se vyhýbáte v podezření, že by se za ním mohl skrývat násilník, čekající na vhodnou příležitost, ani to nedělejte. A radši nečtěte vůbec žádnou (byť třeba pravdivou) podobnou statistiku.

Není nad to naplánovat si páteční výlet v brzkých ranních hodinách. Krátce po páté ranní se vydávám na nádraží, kde se má připojit několik dalších lidí. Zabouchnu za sebou dveře a říkám si, že po přečtení výpovědí několika násilníků a varování mojí sestry „hlavně bacha na úchyly“ to bude nejspíš jeden z mnoha adrenalinových zážitků všedního dne. Že to však bude nejdelších 1500 metrů za posledních 20 let, to bych vážně nehádala.

 

Husté mraky mi zlomyslně nepustí na cestu ani jediný paprsek světla, jenže do té tmavé uličky odbočit prostě musím. Odvahu mi dodává jen silná dávka nu-metalu ve sluchátkách. To už mi ovšem z mysli vyplouvají nelichotivá fakta. Podle statistik je totiž nejpravděpodobnější, že muž na ženu zaútočí brzy zrána, mezi pátou a devátou hodinou. Přidávám do kroku.

První věc, kterou muži u potenciální oběti obhlíží, je podle hoaxu prý účes. Nejčastěji budou pronásledovat ženu s culíkem, drdolem, copem, protože je snadné za něj uchopit. Dlouhovlasé ženy jsou stále in, naopak ženy s krátkými vlasy nejsou běžnými cíli. V rychlosti si strkám svůj pevně uvázaný cop pod baret. Druhou věcí, po které se muž dívá, je oblečení. Vyhledávají ženy, jejichž oblečení je snadné rychle odstranit. Zapínám si proto bundu až do posledního knoflíku. A přidávám do kroku.


Nejoblíbenějším místem útočníků jsou prý odlehlá parkoviště. Po jednom z nich zrovna přecházím a každých pět vteřin se velmi „nenápadně“ ohlížím. Hlasitost nu-metalu stahuji na minimum a následně přehrávaní vypínám úplně, abych zaslechla včas kroky případného útočníka. Přidávám do kroku o něco víc.

 

Blížím se do cílové rovinky, nádraží už je v dohledu a já překonávám osobní rekord v rychlochůzi. V posledních 400 metrech před cílem dochází vždy k zajímavému úkazu. To nádraží přede mnou prostě couvá. Ať se ženu sebevíc, pořád mi připadá stejně daleko. Nakonec jsem ho (bohudík) dohnala.

S hurónským smíchem už mě vítá kamarádka, které zjevně neunikl můj ladný sprint na nástupiště, přestože vlak odjíždí až za dvacet minut. „Ty si vážně myslíš, že tě někdo přepadne? Leda, že by se chtěl porvat s chlapem, pod touhle vizáží bych ženskou totiž hledala jen stěží,“ sdělila mi, snad pro útěchu. „Neměla by ses tolik koukat na televizi, má to špatnej vliv,“ dodala soucitně kamarádka. Hlavně bych neměla číst všechno, co se mi objeví ve schránce. A to jsem si bláhově myslela, že bude lepší být paranoidní než mrtvá.

Jak zvládáte cesty domů nebo do práce za tmy? Máte někdy strach? Uměla byste se případnému útočníkovi ubránit?

   
17.06.2008 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] idiska [*]

  když mi bylo něco nad 15, tak jsem domů chodila docela klidně, neb jsem si myslela, že než aby tam u nás na okraji města někdo čekal za sromem, že třeba někdo půjde (bydlím na dědině), pak jsem se s jední, asi opilým, "potkala" a příjemné to teda nebylo...nj, došlo mi, že mě asi sotva přepadne a znásilní Brad Pitt, že ...šel za mnou takový slizký, smradlavý týpek ...jsem měla víc štěstí než rozumu, protože vedle mě zastavilo auto, já otevřela dveře a nastoupila, pak jsem se teprve vzpamatovala, ke komu to vůbec lezu...no naštěstí to byl kamarád , to už mi mohlo být těch 17...ale jinak takový týpci nečekají jen v noci na parkovištích, ale třeba i na veřejném prostranství odpoledne...jsme šli a kamarádkou na akci, tak že by se hodilo koupit nějakou tu lihovinku, vejdeme k hospudce, koupímě lahvinku a při cestě ven nás obestoupilo před hospodou venku pár ichtylů...navíc připilí sousedi s nevalnou pověstí ...normálně jsme utíkali, nikdo nám nepomohl, nezastal se

  superkarma: 0 17.06.2008, 22:51:10
 2. avatar
  [25] átéčko [*]

  Dante Alighieri: Oni to úchyláci poznají podle chůze. Jsou tak primitivní, že vycítí z klapotu bot, z toho rytmu, tvůj strach. A na takové bázlivé oni rádi útočí. Tohle je vzrušuje.

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:33:48
 3. avatar
  [24] Dante Alighieri [*]

  O tomhle se píše všude a tak moc, že už vidím úchyla vlastně v každým chlapovi. Je pravda, že ve večerních hodinách jsem na ulici bohužel dost napjatá a nejradši bych celou cestu běžela, ale asi bych vypadala jako blázen.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:53:21
 4. [23] gentiana [*]

  kareta: Já začla být paranoidní poté, co mě vyloupili. Kdyby na nejhorší došlo, tak jsem připravená vypíchnout ouchylovi oko klíčema a po pár letech baletu umím kopat jako mula

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:24:01
 5. avatar
  [22] átéčko [*]

  ToraToraTora: Já je také přitahuji! Viděla jsem jich na různých místech asi také 20. V parku, u kina, na náměstí, ale nejvíce jich jezdí vlakem, nebo na kole. Ti cyklisti jezdí na odlehlá místa a honí si i na kole
  Také u moře jsem jich potkala asi 5

  superkarma: 0 17.06.2008, 13:44:51
 6. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Rikina: Dyk říkám, že na ně mám magnet, nejvíc jich bylo na nádraží a stejně tolik ve vlacích (odpolední nedělní spoje), ale abych jim nekřivdila, jeden chodil zásadně k psímu cvičišti a jeden se držel na parkovišti kamionů

  superkarma: 0 17.06.2008, 13:09:16
 7. avatar
  [20] kareta [*]

  IKE: vzhledem k tomu, že jsem už napadená byla mám zábrany v prdeli a zabít bych dokázala bez výčitek- teoreticky vím kam bodnout, střelit, udeřit, prakticky jsem už neměla příležitost...ale mám dojem, že ten zákon už změnili a není tam ten obranný paradox A taky dám vzhledem ke své tělesné konstituci přednost boji na dálku, takže proto ta pistole, nožem už vrhat neumím (ale jeden čas mi to šlo proklatě dobře )...pepřákem jsem jednou musela pohrozit 2 opilcům a zabralo to, ale pistole je pistole

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:58:59
 8. avatar
  [19] ještěrka.ehp [*]

  * bydlím na tmavém odlehlém místě a chystám se odstěhovat na samotu u lesa. Nezbývá mi, než se nad strach povznést, jelikož bych pak nemohla vystrčit nos z domu
  * Mívám, většinou iracionální (jsem vášnivá čtenářka S. Kinga )
  * Těžko říct, ale jednoduché by to se mnou, myslím, neměl

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:53:56
 9. [18] TerrryK [*]

  Jej, ten mail mi nepřišel. To je dobře nebo špatně ??

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:53:36
 10. avatar
  [17] Lilinka [*]

  Nosím v kapse pepřák a spoléhám na to, že úchyla odrovnám svým řevem, že mám pepřák

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:36:13
 11. [16] Rikina [*]

  ToraToraTora: no já nevím. Kdysi jsem dojížděla 5 let denně vlakem napřed na školu a pak do prvního zaměstnání a nepotkala jsem na nádraží ani ve vlaku nikoho takového. Dnes dojíždím denně vlakem opět do zaměstnání, a opět nepotkávám nikoho takového. Tudíž se mi myšlenka o koncentraci úchylů právě na nádraží zdá poněkud teoretická.

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:35:54
 12. [15] IKE [*]

  kareta: myslím, že pokud nebudete mít pravidelný a důkladný výcvik, pistoli v takové chvíli nebudete schopna použít. Pokud snad ano a budete úspěšná, díky našim úúúúchvatným zákonům budete mít obrovské potíže, neboť se bude jednat o nepřiměřenou obranu. Bohužel.

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:29:14
 13. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Já mám na úchyly asi magnet. Potkala jsem je už asi dvacet. Nejvíc, když jsem jezdila na intr vlakem. Nádraží je asi přitahují. Nejhorší je, že si na to člověk začne zvykat a bere to jako samozřejmost nedělního podvečera

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:27:03
 14. avatar
  [13] wich [*]

  Málokdy jdu večer sama, když chodíme na party, chodím vždy v doprovodu partnera, jinak jsem všude , takže úchyláci nehrozí. Pro jistotu nosím s sebou teleskop, ten se zavděčí i když se někde ve štěrku/bahně zasekne auto. Takové ty pepřové a slzné sprejíčky jsou k ničemu . Při nejlepším to vítr otočí proti vám nebo vám to nastříká do očí

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:26:31
 15. avatar
  [12] kareta [*]

  jezdím autem, nebo beru taxi, pěšky chodím do přírody se psem, přiznám se, že mám strach- možná bych se ubránila, kdybych měla pistoli

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:21:45
 16. avatar
  [11] Kassy [*]

  átéčko: renicka: barasv: Tak v MHD se mi nikdy nic takového nestalo, ale jako malá jsem jednoho honiče potkala v parku u nás na sídlišti. Bylo mi asi osm a přišlo mi to strašně směšné. Rozesmála jsem se na plné kolo a to asi pána trochu vyvedlo z míry, protože utekl.

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:02:17
 17. avatar
  [10] Kassy [*]

  Obvykle se zatmy pohybuju buď s přítelem, ve skupině nebo frekventovanými osvětlenými místy, případně naopak pustým lesem, kde potkat kohokoli by bylo přinejmenším zvláštní a pravděpodobnost, že by to byl násilník, je mizivá. Takže strach nemívám. Párkrát se mi ale stalo, že jsem musela projít sama temným parkem nebo nějakou zapadlou uličkou. Dobrý pocit jsem z toho neměla a plánovala jsem, co bych dělala, kdyby... Naštěstí se nikdy nic nestalo.

  superkarma: 0 17.06.2008, 11:57:32
 18. [9] Rikina [*]

  Jak - zvládám? Normálně chodím do práce i kamkoliv jinam. Za světla i za tmy. Nemám strach. Tedy občas z něčeho ano, ale rozhodně ne z toho, že je v každém stínu úchyl a číhá zrovna na mě. Jestli bych se uměla ubránit, nedokážu odhadnout. Podle toho, jestli a čím by byl ozbrojen, a o kolik váhových kategorií výš.

  superkarma: 0 17.06.2008, 11:50:10
 19. avatar
  [7] barasv [*]

  renicka: Taky se mi před lety, kdy jsem ještě využívala skvělých služeb pražské MHD, stávalo něco podobného... Ale dělala jsem, že o ničem nevím, a raději jsem přešla jinam nebo vystoupila.

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:27:06
 20. avatar
  [6] átéčko [*]

  renicka: To už ti zůstane
  Já jsem si při čtení tvého příspěvku vzpomněla na fór:...pane, je to trapné, ale kouká vám kousek penisu
  ..slečno, je to trapnější, tohle je CELÝ penis!

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:17:48
 21. [5] renicka [*]

  Čerstvý zážitek ze včerejší ranní jízdy autobusem, vedle mě stál pán, s penisem venku, nejdřív jsem si myslela (já naivka), že se zapoměl zapnout, ale když jsem si všimla,že stojí tak abych ho viděla jen já a pohled ostatním zakrývá taškou, tak mi došlo, že asi ne. A taky měl jakousi reakci . Přítel mi pak říkal, že jsem měla na celý autobus zařvat "Pane, kouká vám penis!" I když si myslím, že fígl s fotečkou je lepší . Nejhorší je, že dnešní ráno jsem v autobusu všem chlapům koukala do rozkroku

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:12:28
 22. avatar
  [4] átéčko [*]

  Málokdy chodím večer ven a když, tak se psem.
  Potkávám jiné úchyláky - honiče. Minulého jsem nechala, aby si sundal gatě a vytáhl pérko.
  Následoval úlek, ale takový, který on nečekal. Nosím u sebe mobil. Otevřela jsem kryt objektivu a namířila. CVAK . A honič si v běhu natahoval maskáče a zdrhal
  Jen škoda, že to bylo přes řeku a detaily nejsou zřetelné. To bych vám ho sem klidně dala.
  A teď už nosím u sebe i foťák se zoomem

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:05:00
 23. avatar
  [3] Lilinka [*]

  - Normálně.
  - Já si v takových situacích strach raději nepřipouštím.
  - Nevím, nosím sebou pepřový sprej, naštěstí jsem ho zatím použít nemusela.

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:00:41
 24. [2] Lyoness [*]

  Presne tak - jeste si na me nikdo netroufl, protoze se tvarim tak - jak rika moje mati - ze jen pohledem zavrazdim toho, kdo by se na me byt jen spatne podival
  Strach mam jen obcas, kdyz jdu ve dve v noci vencit sveho maleho pejska... Ted se budu stehovat do mesta, tak zvazuju zakoupeni teleskopickeho obusku. Ono zenska ve dve v noci v pyzamu moc vyhruzne nevypada

  superkarma: 0 17.06.2008, 08:58:35
 25. [1] gentiana [*]

  (1) Ehm.... stejně jako za světla.
  (2) Jo. Když je chodník rozbitý.
  (3) Na mě si ještě nikdo netroufl, protože se většinou tvářím jako masový vrah. I když mám cop

  superkarma: 0 17.06.2008, 08:49:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme