Zdraví

Pozor na syndrom karpálního tunelu

Syndromem karpálního tunelu jsou ohroženi především lidé, kteří často pracují s počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s  držením předmětů, jejich úchopem  a s vibracemi. Dojít k němu může také například po úrazu zápěstí nebo zánětu šlach a vazů v této oblasti. Mezi typické projevy patří bolesti v zápěstí, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost. Dále dochází i k oslabení drobných svalů rukou a ke zhoršení jejich obratnosti.

carpal

Prevence je důležitá

Předcházet tomuto onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze. Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat  si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky, včetně protřepání prstů a celé horní končetiny. Někdy ale bolest a brnění pochází od  krční páteře, což může posoudit jen odborník. Měli byste dodržovat pravidla správného sezení a práce na PC včetně uspořádání pracovní plochy. Při správně nastavené výšce židle i stolu byste měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné a počítačová myš ve velikosti lidské dlaně, nejlépe ergonomicky tvarovaná. Při jejím držení mějte dlaň, zápěstí i předloktí v přirozené pozici. 

Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se často přidá i brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder či bolesti hlavy.

Ohrožení žen

U žen může být za vznikem tohoto onemocnění také hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. Ženy také pravděpodobně provádějí častěji činnosti, při kterých více přetíží svoje drobnější ruce,“ vysvětluje výskyt syndromu karpálního tunelu u žen MUDr. Michaela Tomanová, primářka rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Metoda Infinity

V počáteční fázi onemocnění lze dosáhnout zlepšení stavu za pomocí speciálních cviků nebo klidového režimu v kombinaci s vhodnou rehabilitační terapií. Například s rehabilitační metodou INFINITY lze rehabilitovat i v akutní fázi onemocnění, kdy má pacient omezený pohyb nebo trpí bolestí, a to především díky mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. Pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky, včetně cviků na stabilizaci zapěstí. „Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí či předloktí. Například doporučuji polohu a cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole dát do opačného postavení než při práci s myší, tzn., že paži vytočíme zevně a s mírným odporem protáhneme včetně ruky, jejíž hřbet protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tak si můžeme lehce uvolnit celou paži, zápěstí a ruku, “ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová.

Pokud nejsou příznaky včas rozpoznány a řešeny, může onemocnění dojít do fáze, kdy už je syndrom karpálního tunelu plně rozvinutý. V takovém případě je již řešením pouze operace.

Mohlo by vás také zajímat:

   
04.04.2016 - Zdraví - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] AmeA [*]

  Děkuji za rady Sml16

  superkarma: 0 04.04.2016, 22:01:37
 2. [6] 1anicka [*]

  jsem po lehké operaci a mám pokoj

  superkarma: 0 04.04.2016, 15:03:45
 3. [5] Boros [*]

  gerda — #3 já ne, mně spíš vadí tvar židdle, ale kolegyně mají problém- holt se stará zaměstnavatel a ozaměstnance....

  superkarma: 0 04.04.2016, 11:15:27
 4. [4] bobani [*]

  Sml22

  superkarma: 0 04.04.2016, 10:09:02
 5. avatar
  [3] gerda [*]

  Boros — #2musíš si dát podprdelník, jestli sedíš nízko.

  1. na komentář reaguje Boros — #5
  superkarma: 0 04.04.2016, 08:46:16
 6. [2] Boros [*]

  Při správně nastavené výšce židle i stolu - jo, to je u nás problém- nemáme ani polohovatelnou židli (že není na kolečkách, to nikomu nevadí), jen klasickou. Holt zaměstnavatel šetří, kde se dá.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 04.04.2016, 06:36:20
 7. avatar
  [1] gerda [*]

  Já už musela na operaci, ale ta mi pomohla okamžitě. Pamětliva rad lékařů jsem si pak koupila jinou podložku pod myš, s gelovou opěrkou pod ruku.

  superkarma: 0 04.04.2016, 06:14:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme