.

Pozor na slova, vyřknutá před dítětem. I malé děcko všechno slyší a přemýšlí o tom!

Rodina

Pozor na slova, vyřknutá před dítětem. I malé děcko všechno slyší a přemýšlí o tom!

Nedávno jsme si v článku Slova z dětství, která určují náš další život připomněli, že by si měl člověk dávat pozor, co svým dětem říká. Dnes navážeme podobným tématem - co neříkat před dětmi.

dítěAť už se jedná o rozebírání nějaké nepříjemné situace, která by se dítěte mohla výhledově týkat (zásadní neshody rodičů, rozvod), nebo přímo jeho vlastností (ten náš Honza je takovej pomalej), platí víc než kde jinde zlaté pravidlo: mlčeti zlato.

Ačkoliv se zdá, že malé dítě nevnímá, je zabrané do hry, do jídla, nebo prostě jen kouká jinam, slova, která k němu dolehnou, mohou velmi nepříjemným způsobem ovlivnit jeho život.

A často se o tom ani nedovíme...

Své o tom ví i čtenářky Žena-in.cz:

Pavlína (29 let)

Nedávno jsme se pohádali s manželem. Byla to první větší neshoda a mně jako by se tím otevřelo nějaké okno v mé paměti. Vzpomněla jsem si, jak sedím asi jako čtyřletá u jídelního stolu a večeřím se svými rodiči. Mluvili spolu velmi vzrušeně, ale já se dál plně věnovala své mrkvi na talíři, takže si asi neuvědomovali, že mají dalšího posluchače. Obsah slov mi nic neříkal, ale cítila jsem, že něco není v pořádku, a úzkostně jsem po mámě pak vyžadovala její přítomnost u usínání.

Za nějaký čas se rodiče rozešli. Každý druhý víkend jsem pak putovala za svým tátou, který se najednou mohl přetrhnout, aby mi splnil, co mi na očích viděl. Tedy aspoň si to myslím. Tohle už totiž znám jen z hořkého vyprávění mámy, když jsem byla větší. Pár momentů z té doby se mi občas vybaví, ale překvapuje mě, jak moc mě ovlivnil ten okamžik u té večeře. Ještě dnes při vzpomínce na tu dobu cítím strach, že se něco hrozného stane, a do očí se mi derou slzy.

Od té chvíle, co jsem si tuto vzpomínku vybavila, si s manželem dáváme velmi dobrý pozor, abychom případné neshody, které jsou asi v každém manželství, neřešili před dětmi.

Jana (30 let)

Moje máma je fajn, ale má jednu příšernou vlastnost. Mluví o mých dětech před nimi, resp. o jejich špatných vlastnostech. Chápu, že je celá natěšená, když tam všichni přijedeme, ale hned se jako zpravodajská služba či soudkyně pouští do hodnocení všech zúčastněných a nemá ani trochu taktu.

Už tolikrát jsem jí říkala, ať mi to třeba řekne až večer, až budou děti spát, ale prostě ne. Hned mi musí poreferovat o všech špatnostech, kterých si všimla.

Je pravda, že co se nám narodilo třetí dítě, vneslo to do rodinných vztahů celkem napětí. Nejstarší dcera ztratila veškerou pozornost, protože se předpokládá, že se ve svých deseti letech nějak zabaví. Nejmladší dítko se umí zasadit o svá práva, takže jakmile není středem pozornosti, snaží se ji na sebe všemožně strhnout - a to i za cenu, že provede věc, kterou by normálně neudělalo. A prostřední - ta si žije svým životem „neviditelné“ a odstrčené tiché odbojářky..

Já to samozřejmě vše vím a snažím se nějak korigovat, ale přijdou mi vyloženě nevhodné poznámky, které si děti musí vyslechnout. To už by mi bylo milejší, kdyby jim babička adresně něco vytkla, než když o nich mluví, jako by tam nebyly.

Mluvíte před dítětem o svých problémech?

Možnost%
Ano, svoje myšlenky necenzuruji5,1
Dávám si na to pozor, ale občas se to stane85,5
Ne, nikdy8,7
Nevím0,7

Přečtěte si další rozhovory

   
02.07.2015 - Děti - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] samecka [*]

  libuno — #1Každý váš koment čtu dva-tři-krát. Jste z planety Země, prosím?

  superkarma: 2 02.07.2015, 19:15:53
 2. [10] myska1 [*]

  děti jsou zvídavé a hned to použijí právě kdy to nejméně očekáváme..........Sml68

  superkarma: 0 02.07.2015, 18:37:55
 3. [9] Nikar [*]

  libuno — #1nechápu,co je negativní na ....umyj si ruce, když přijdeš zvenku, omluv se, poděkuji....Sml80

  superkarma: 0 02.07.2015, 12:17:08
 4. avatar
  [8] RenataMor [*]

  to mě povídejte

  superkarma: 0 02.07.2015, 11:38:58
 5. [7] Rikina [*]

  Tak člověk by si měl snad všeobecně dávat pozor, co říká, i před dospělými. Radši si to dvakrát rozmyslet, než řekne něco, co by sám nerad slyšel. Sml80 Jak říkají indiáni, vyslovené slovo a vystřelený šíp zpátky nelze vzít. A že slovo umí ublížit stejně jako ten šíp, to snad ví každej.

  No a silné výrazy by vůbec měl člověk používat uměřeně a jen v situacích, které toho zasluhují. Nedávno jsem měla obchodní schůzku s klientem, a ačkoli to byl pán v obleku luxusní značky, přijel ve voze, ze kterého oči přecházely, a jeho firma prosperuje i na mezinárodním kolbišti, pán za každým druhým slovem vkládá oslovení "vole". I mě tituloval volem, mnohokrát za tu schůzku, aniž by si to uvědomoval. Smutné. A ještě smutnější je, co slýchám v MHD, kde se malé holčičky běžně oslovují "krávo, píčo, trubko..." jen tak, prostě to považují za normální oslovení. Sml80

  superkarma: 2 02.07.2015, 10:44:41
 6. [6] bayerova [*]

  Už jsem babička, takže teď spíš slyším mluvu mých dětí k vnoučatům. Někdy mi vstávají vlasy na hlavě co slyším. Když se tak zamyslím, v době kdy jsem je vychovávala, tak jsem asi taky nepřemýšlela dopředu o tom co můžu a nemůžu říct.

  superkarma: 1 02.07.2015, 09:31:30
 7. [5] bobani [*]

  člověk není robot aby se v každé situaci kontroloval , někdy se prostě nezadaří ať se snažíme jak chceme

  superkarma: 0 02.07.2015, 09:22:25
 8. avatar
  [4] kuželka [*]

  Tuhle jsem poslala manžela "do háje". Vnouček (3 roky) na to zareagoval: "Babičko, a kde to je v háji?" Nu což.... slíbila jsem mu, že do té stanice metra Háje se spolu pojedeme podívat Sml52

  Jo jo, před dětmi se má dávat pozor na pusu!

  superkarma: 0 02.07.2015, 08:04:37
 9. [3] assaly [*]

  spousta rodičů by se měla zamyslet Sml22

  superkarma: 1 02.07.2015, 07:42:20
 10. [2] manislava [*]

  Sml79pěkný poučný článek

  superkarma: 0 02.07.2015, 06:32:08
 11. [1] libuno [*]

  Hezký den všem,

  už jsem zapomněla na spoustu negativních věcí, které my, maminky i taínkové vyřkneme během života a i slyšely/i jsme. Nezapomenutelné jsou - máš kapesník, umyj si ruce, když přijdeš z venku. Posléze pozdrav, poděkuj, omluv se. Někdy mám pocit, že rodiče dost věcí řeší s dětmi.

  Ani jsem to nečetla, zažila také spoustu nepříjemných věcí, děti také. Dnes jsou šťastné ve svazku manželském. Přesto nevím, zda to bude do budoucna.

  1. na komentář reaguje Nikar — #9
  2. na komentář reaguje samecka — #11
  superkarma: 0 02.07.2015, 00:35:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme