Zdraví

Pozor na první sluneční paprsky

Počasí si s námi dělá, co chce, a i teď na jaře se někdy může zdát, že se zima ještě nevzdala své vlády. Všichni pak s nadšením vítají slunečné dny.  Odhodíme bundy, zkrátíme kalhoty, vystavíme kůži slunci v kavárně na terase nebo alespoň chvilku při čekání na autobusové zastávce, projedeme se chvilku na bruslích nebo na kole, nebo si jen tak sedneme na chvíli na lavičku v parku. Ale pozor, jarní paprsky, i když se zdají méně intenzivní, rozhodně nejsou neškodné. Kůže, která je po celou zimu chráněna oblečením, se může i během této krátké chvíle bez sluneční ochrany rychle spálit. A rozhodně Vám nepomůže, že jste celou zimu chodili poctivě do solárka.

slulnce

Kůže je dobrý pamětník, zvláště ta dětská

Kůže si momenty intenzivního slunění moc dobře pamatuje. A taky nám ty vzpomínky jednou vrátí…je dehydratovaná, rychleji stárne, ztrácí pružnost a v nejhorším případě jí hrozí rakovina kůže. Fotostárnutí kůže jekkk zapříčiněno narušením struktury a funkce kolagenu, který tvoří 90% pojivové tkáně. Sluneční záření rovněž narušuje DNA buněk nebo způsobuje jejich smrt, tzv. apoptózu. A co děti? Někteří z vás si jistě pamatují, že se v dětství několikrát spálili tak, že se svlékli z kůže doslova jako had. To už bylo dávno, říkáte si, ale opět pozor!

Dávka slunečních paprsků, kterou dostane naše kůže v dětství, je mnohem intenzivnější a může se projevit v dospělosti právě zmiňovanou rakovinou kůže. Děti tráví denně venku v průměru 2 hodiny, o víkendu o zhruba hodinu víc. Myslete na ně, a nepouštějte je na slunce bez kšiltovky, slunečních brýlí a hlavně dostatečně natřené sluneční ochranou s faktorem SPF 50+ (doporučené dávkování jsou 2 mg na cm2 kůže).

V lékárně můžete zakoupit novinku od francouzské dermokosmetické značky Eau Thermale Avène Solární reflexe pro děti SPF 50+, která má šikovné 30ml „placaté balení“, které se vejde do každé kapsy, kabelky nebo batůžku. Má šikovný uzávěr, který se nezašpiní, ani neztratí. Obsahuje minimum chemických filtrů a je zcela bez parfemace a oktokrylenu, které by mohly citlivou dětskou kůži dráždit nebo štípat v očích.

   
23.05.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] prototype [*]

  Hlavně to slunění nepřehánět. A důležitá je samozřejmě ochrana, u dětí obzvlášť. Sml22

  superkarma: 0 23.05.2016, 09:47:58
 2. [3] janavys [*]

  To chce mazat, mazat a mazat. Bez toho to nejde! Sml16

  superkarma: 1 23.05.2016, 09:26:43
 3. [2] bobani [*]

  důležité

  superkarma: 0 23.05.2016, 08:36:51
 4. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.05.2016, 07:02:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme