Bulvár

Pozor na pasivitu školáků!


Máte doma školáka?  A víte co dělá, když přijde ze školy? Má nějaké koníčky, zájmy, volnočasové aktivity? Tak to máte štěstí. Je totiž mnohem méně ohrožen negativními jevy, jako je záškoláctví, drogy, gamblerství, kriminalita, šikana než ostatní děti.

Vyplývá to z loňského průzkumu, který provedla Česká rada dětí a mládeže společně s firmou Henkel s názvem „Není nám to jedno!“

Šlo o rozsáhlý dotazníkový průzkum, provedený na reprezentativním vzorku téměř dvou tisíc desetiletých dětí. Tento průzkum byl zaměřen na mimoškolní aktivity. Z průzkumu dále vyplynulo, že čeští školáci tráví čas stále pasivněji. A dost často se nudí. Řečí čísel to byla zhruba jedna desetina dětí, která uvedla, že denně zažívá nudu. Tedy, že se ve svém volném čase nemají čím zabývat nebo se ani ničím zabývat nechtějí. Prostě jsou doma a nedělají nic. Dalších 30 % dětí se v takové situaci ocitá jednou za týden.


Analytik společnosti Ogilvy and Mater, Libor Konvička, byl dalšími výsledky výzkumu překvapen: „Předpokládal jsem, že čím víc se děti nudí – jsou doma a nedělají nic - tím více se dívají na televizi. Ukazuje se, že tak to není. Zato ale, a to je dramatický rozdíl, děti, které častěji doma lelkují, se méně učí. Vypadá to, že aktivní děti jsou takové nejen  ve volnočasových aktivitách, ale i v domácí školní přípravě. Jsou celkově vzornější.“

Nadpoloviční většina českých školáků, konkrétně 56 %, tráví poměrně často svůj volný čas u počítače. Hrají hry nebo surfují na webových stránkách několikrát za týden, čtvrtina z nich dokonce denně. České dítě stráví u počítače průměrně 1,4 hodiny denně, přičemž nejdéle se u počítače baví děti z rodin, které mají pět a více členů nebo jedináčci. Městské děti tráví u počítače více času než děti z venkova.

 

Oproti tomu čtení knih není pochopitelně zdaleka tak oblíbené. Celkem 63 % školáků nepřečte více než jednu knihu měsíčně. Více než polovina oslovených školáků sleduje denně televizi (to asi nikoho nepřekvapí). Děti před obrazovkou stráví průměrně 1,6 hodiny denně.

 

Více než dvě třetiny dětí  (68 %) se denně připravuje doma do školy. Nejdéle se učí školáci ve věku 12–14 let. O hodinu déle za týden se do školy připravují jedináčci žijící jenom s jedním rodičem.

Podle tvůrců průzkumu se ukázalo, že se vytvářejí nové, komplikovanější modely trávení volného času dětí. Vedle těch konvenčních se objevují počítačové kroužky, hlavně pro práci s Internetem.

 

Zájmová sdružení hrají, podle zadavatelů výzkumu, pozitivní a nezastupitelnou roli v životě dítěte školního věku. Rozvíjí dítě ve všech směrech – emočně, sociálně, charakterově, komunikačně, učí dítě spolupracovat s druhými, podporuje jeho kreativitu. Kroužek nebo oddíl může být dítěti i jakousi kompenzací například při slabším prospěchu ve škole. Může mu také pomoci překonat složité životní období (např. rozvod rodičů) či se dokonce zbavit i lehčích neurotických obtíží.

„My nehledíme ani tak na to, jestli se dítě ve volnočasových aktivitách naučí něco, co se mu hodí a co zužitkuje v budoucím životě – jak to někdy rádi vidí rodiče. My rádi vidíme to, že se učí kooperovat, učí se vycházet s vrstevníky, snášet cizí autority. Učí se komunikovat s vnějším světem a rozšiřovat citové obsazení blízkých lidí v rodině a druhých lidí, s nimiž se setkává. A učí se pak zejména kultivovat takové vlastnosti jako je rivalita, závist, sebeprosazení a podobně,“ podotkla klinická psycholožka z Fakultní nemocnice v Motole Jana Kocourková.

Upozorňuje také na dva extrémní případy. V prvním dítě nemá žádnou náplň volného času a tráví ho pasivně. Druhým extrémem je přetížené dítě, které nejen že se dobře učí, ale má i několik kroužků, v nichž by podle rodičů mělo abnormálně vynikat.

 

V Projektu „Není nám to jedno!“ šlo především o to, upozornit na význam trávení volného času pro děti. Vzrůstající pasivita dětí a mládeže by pro nás měla být varováním. Hrozby, které tato pasivita obnáší nejsou jen v okruhu dítěte, ale celé společnosti – kriminalita, drogy, nezaměstnanost a tak dále.

 

A co vaše dítě? Neleží už třeba třetí hodinu před televizí? Jaké máte zkušenosti se zájmovými kroužky pro děti?

 

 

   
11.04.2006 - Společnost - autor: Katka Stárková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] catcat [*]

  Moje drahá dcera měla takových aktivit na základce, že se všichni divili!!! A to si je vybrala dobrovolně, sama a sama si to vyřizovala (ve 2. třídě karate na opačném konci města). A vzhledem k různorodosti jí to snad prospělo na tělě i na duchu (zmíněné karate, keramika, skauti, zpěv). Našla si i dostatek času na svou zábavu a k přípravě do školy jsem jí nikdy nehonila, ani jsem jí doma prakticky neviděla se učit. A to je jedináček žijící s jedním rodičem!

  superkarma: 0 11.04.2006, 15:34:07
 2. avatar
  [16] Meander [*]

  Blbnou mi smajlíky

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:30:45
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  Nyotaimori: Na kytaru a kreslení jsem chodila z vlastní vůle a to ostatní byly ruční práce nebo sport, takže

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:30:01
 4. avatar
  [12] Meander [*]

  Naši se mě nikdy neodvážili přihlásit do nějakého kroužku.

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:11:29
 5. avatar
  [11] Smajlinka [*]

  Přítel učitel měl zrovna minulý týden rodičák. Říkal rodičům, že děti jsou hrozně pasivní, nic je nebaví a tak... A pak se ptal rodičů, jestli mají nějaký dotaz. Žádný samozřejmě nebyl, jen jedna maminka si povzdechla - My jsme taky pasivní, jako ty děti...

  superkarma: 0 11.04.2006, 12:07:40
 6. avatar
  [8] Žábina [*]

  podle mě volný čas - kdy díte nemusí dělat vůbec nic - je taky důležitý
  ono pořád někam muset taky otráví
  starší syn hraje aktivně fotbal, proto už jsem ho na žádný kroužek nenutila
  mladší zas chodí do hudebky jednou týdně zatím a taky mu to stačí
  víc než 2 kroužky považuji za silně přehnané

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:54:49
 7. avatar
  [7] lumpici [*]

  Chvilku jsme měli kabelovou televizi a děti byli schopné u ní sedět dost dlouho. Dávali tam pořád to samé dokolečka. Tak jsem jí zrušila.

  Na počítač se musí střídat, mají u PC minutku a nařizují si jí na půl hodiny. Jsem ráda, že nejsou kolem toho žádné dohady a nereptají se že musí brzy končit.

  Jinak chodí na různé kroužky, ve školce chodili v době školky, od první třídy chodí na mimoškolní - flétna, cvičení, joga, keramika, výtvarný kroužek, náboženství.

  Anketa se mi líbila a dokonce jsme i vyhráli balíček výrobků. Evka

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:30:09
 8. avatar
  [6] Laliari [*]

  Můj syn chodí na florbal, piáno a modelářský kroužek, ve volném čase si hraje venku, nebo jezdí na kole, nebo si doma čte. Několikrát jsem mu už musela zabavit a schovat knížku, abych ho přiměla udělat si úkoly. Aktivní je dost , ale ne v přípravě do školy

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:12:50
 9. [5] Lindaa [*]

  Volnocasová aktivita - co to je proboha za výraz
  Bydlíme ve vetsí vesnici a holky jsou na pocítaci denne i nekolik hodin - hold nezapadáme do statistiky. Pokud se odstehujeme do mesta tak je od pocítace asi uz vubec nedostanu . Já proste zboznuji statistiku. Jinak starsí holka 12roku má 2x v týdnu fotbal,1x házenou a 1x posilovku (behání apod), o víkendech zápasy, u ucení jsem jí uz pár roku nevidela, úkoly delá ve skole, neb se tam nudí a tudíz zvládne to co mají v hodinách + úkoly a u pocítace prosedí noci. A az na to ze je moooc ukecaná tak prospívá dobre. My se proste do statistiky nehodíme

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:12:43
 10. avatar
  [4] Kuře [*]

  Znám holčičku, která od svých čtyř let chodí 1xtýdně do gymnastiky, 2xtýdně hrát na klavír, 1xtýdně na hudební nauku, zpívat do kostela.... Doma samozřejmě doma kromě školy musí opakovat i do hudebky. Aby nezvlčela. Teď je ve třetí třídě, dojíždí cca 50minut se dvěma přestupy. Neumí si hrát, když jí náhodou něco odpadne, tak sedí a vzdychá.
  Hnusný mi připadá, že všechny ty její aktivity musí absolvovat i její malý bráška, teď čtyřletý. Sedí a čeká až ségra skončí. No, letos už ho taky zapřáhli - hudebka a pohybová průprava.
  Nevím, ale připadá mi to jako druhý extrém. Ty děti si pak neumí sami najít zábavu, nejsou kreativní.

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:06:55
 11. [2] apina [*]

  tak muj syn se rozhodně nenudí. 3x týdně hokejový tréning, první třída - takže učení a další volný čas trávíme společně na chatě tam je práce a zájmů pro všechny stále dost, pak sauna, lyže , in-line a další sporty. Slovo nuda u nás v rodině nikdo nezná!!

  superkarma: 0 11.04.2006, 07:18:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme