.

Pozor na ojetiny! Švindluje se, kde může!

Cestování

Pozor na ojetiny! Švindluje se, kde může!

Náhodné prověrky ojetin potvrdily záměrné zkreslování jejich skutečného stavu!

Společnost Auto AZ Consutling provedla ve spolupráci se společností Cebia u několika ojetých vozů, které byly vybrány zástupci médií, porovnání skutečného a inzerovaného stavu.

Výsledek těchto prověrek jasně potvrzuje pokračující trend záměrného zkreslování a manipulování s informacemi o vozidlech při jejich prodeji. Čtyři z osmi prověřených vozů mají podle zjištění Auto AZ Consulting při prohlídkách a s ověřením pomocí systému Cebia prokazatelně stočený tachometr, některé o více než 100 000 km!!!

d

U jedné Škody Octavia se dokonce prokázala vícenásobná úprava ujetých kilometrů za dobu jejího provozu. U dvou dalších vozidel z dovozu sice nelze manipulaci se stavem tachometru doložit, ale jejich aktuální technický stav odpovídá více než dvojnásobku udávaných kilometrů. Jedním z nich je Citroën C5 z operativního leasingu, který v prvních dvou letech najel 120 tisíc km. V následujících třech letech provozu najel dohromady už jen dalších 10 tisíc km. „Automobil, který ujede 60 tisíc kilometrů ročně v prvních dvou letech, zpravidla nejezdí poté u stejného majitele již jen tři a půl tisíce kilometrů ročně,“ informuje Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting. Jednoduchým propočtem průměrného ročního nájezdu lze tedy odvodit pravděpodobný skutečný nájezd tohoto vozu na zhruba 300 000 km, čemuž dle prověření Auto AZ Consulting odpovídá i jeho skutečný stav.

s

Laik by však tuto skutečnost pravděpodobně neodhalil. Z takovýchto manipulací vyplývá pro nového majitele mnoho možných finančních i bezpečnostních rizik. Ojetina s najetými 250–300 tisíci km je na pokraji své životnosti a nelze s jistotou odhadnout, jaká závada může nového majitele brzy postihnout. „Potíž je ale právě v tom, že o této skutečnosti nic nevíte. Pokud vám třeba praskne rozvodový řemen při předjíždění, může mít takové zanedbání údržby fatální následky. Přitom jste do té doby žili v dobré víře, že podle stavu počítadla kilometrů máte na tento úkon ještě dost času,“ upozorňuje Aleš Zich.

Velmi často dnes uvádí autobazary u většiny inzerovaných vozidel servisní knížku. Dlouhodobá praxe i výsledky tohoto průzkumu ukázaly, že většina servisních knížek je vedena nejdéle do doby skončení záruky na automobil. Někdy dokonce chybí servisní záznamy úplně a servisní knížka je nevyplněná. „Taková servisní knížka je pak v podstatě k ničemu. Tento fenomén je dnes bohužel velmi rozšířený a náš průzkum to potvrdil,“ říká Aleš Zich. Pouze dvě vozidla z osmi prověřovaných měla servisní knihu řádně vedenu do doby prodeje a stav najetých kilometrů odpovídal skutečnosti.

Při prověrce pracovníkem Auto AZ Consulting byly u několika vozů zjištěny opravy a lakování vnějších dílů karoserie, které nikdo z prodejců nepřiznal předem. U jedné Octavie, která měla zároveň i stočené kilometry přibližně o 120 000 km, byly zjištěny známky po rovnání nosných částí karoserie. Ani takto rozsáhlé poškození nebylo předem přiznáno, dokud na něj pracovník Auto AZ Consulting výslovně neupozornil. „Výsledky těchto prověrek i naše dlouhodobé zkušenosti z praxe jasně ukazují, že vybírat automobil v českém autobazaru bez komplexního prověření zkušeným odborníkem, bez ověření kilometrového nájezdu a dalších skutečností například z databází společnosti Cebia je vysoce rizikové a může znamenat nemalé finanční ztráty pro kupujícího,“ uzavírá Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Jak se v praxi vyhnout problémové reklamaci:

 1)     Nechat si vždy technický stav ojetého vozu před koupí pečlivě prověřit od nezávislého odborníka.

2)     Kupovat ojetiny jen u ověřených autobazarů, v ideálním případě přímo od dealerů nových vozů s vlastním servisním zázemím.

3)     Zjistit si a pečlivě prověřit servisní historii kupovaného vozu a soulad se servisní knížkou včetně její pravosti.

4)     Pokud někdo nerad čte smlouvy nebo jim příliš nerozumí, vyplatí se nechat si smlouvu před podpisem zkontrolovat od nezávislého odborníka či právníka.

Více na www.autoaz.cz

O Auto AZ Consulting

Auto AZ Consulting na českém trhu poskytuje již sedmým rokem širokou škálu služeb při výběru, nákupu, prodeji nebo provozu nových a ojetých vozidel.

Široké laické veřejnosti pomáhá díky nezávislému poradenství lépe se orientovat při nákupu, provozu či prodeji auta.

Auto AZ Consulting také nabízí celou paletu doplňkových služeb, které s motorizmem souvisejí, jako například zajišťování registrací motorových vozidel, oceňování motorových vozidel, konzultace a kompletní vyřízení vhodného povinného ručení a autopojištění.

Nedílnou součástí činnosti Auto AZ Consulting je také publikační činnost v oblasti poradenství při nákupu ojetin a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.

   
14.06.2010 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [11] Garwa [*]

  Podle mě je dobré autobazar hledat na internetu, kamenným autobazarům moc nevěřím.

  superkarma: 0 02.09.2016, 17:37:51
 2. [10] Lukaško [*]

  JumbiS — #9Musim jedině souhlasit!

  superkarma: 0 25.04.2015, 20:53:57
 3. [9] JumbiS [*]

  Hochu áčka to jsou největší zloději ze všech tam bych ani nepřekročil práh bazaru! Na ojetiny mužu doporučit tukas.cz

  1. na komentář reaguje Lukaško — #10
  superkarma: 0 20.04.2015, 23:01:52
 4. [8] michalka44 [*]

  Já nakupuji jedině v AAA Auto. Tento autobazar je podle mě nejlepší.

  superkarma: 0 01.05.2013, 21:45:29
 5. [7] sdrawa [*]

  Je vhodné nejprve zvolit kvalitní autobazar, který se může pochlubit kvalitními vozy za dobrou cenu

  superkarma: 0 21.03.2013, 20:18:21
 6. avatar
  [6] tajnostii [*]

  Do toho bych se nepletla a auto raději novéSml30

  superkarma: 0 21.09.2012, 10:16:43
 7. [5] honzovo [*]

  No my máme auto škoda octavia od Aaaauto a nemůžu na něj dopustit. Naprostá spokojenost, jak s autem, tak vyřízení při koupi Sml22

  superkarma: 0 28.06.2012, 15:10:12
 8. [4] machos [*]

  Dobré je si ověřit, kde firma provádí výkup aut a podle toho se pak orientovat při koupi nového vozu. Dá se tím předejít mnohým problémům Sml22

  superkarma: 0 16.06.2012, 07:05:17
 9. avatar
  [3] Linde [*]

  jastura — #2 jo tak na ten bazar jsem také slyšela takové názory. I viditelné díry se prý naoko nalepí a zacpou hadrem a přelakují Sml80. Svou zkušenost nemám, ale na každém šprochu ....Sml80

  superkarma: 0 14.06.2010, 21:25:29
 10. [2] jastura [*]

  Nedávno (tak měsíc tomu) jsme kupovali ojetou Š-Octavii. Naštěstí má přítel bratránka, co dělal v Autocentrále a má možnost prověřit auto až ve Škodovce, využili jsme jeho služeb. Zkontroloval auto, prověřil servisní knížku - zavolal do Škodovky, která si vede záznamy o vozidlech, které byli servisovány v autoriz. servisech a měli jsme určitou jistotu. Nečekáme, že vše bude 100%, ale aspoň tušíme na čem jsme. Auto, u kterého avizují servistní knížku, ale nenechají mě do ní nahlédnout, bych nekupovala - něco chtějí tajit... Raději jsme hledali auto delší dobu, než bychom koupili nějakou rachotinu na oko hezkou.. Hlavně jsme měli jasno, že z jistého bazaru (3x stejné písmeno v názvu) nechceme, protože jsme byli upozorněni, že zde kvalitnější díly na autech mění na horší (nevím, co s nima pak dělají) a taky, že auto po zaplavení opraví tak, aby vypadalo OK a neinformují. Varovala nás před nimi kdysi dokonce i učitelka na SŠ, která s nimi měla také špatnou zkušenost.

  1. na komentář reaguje linde — #3
  superkarma: 0 14.06.2010, 15:05:03
 11. avatar
  [1] Linde [*]

  hezky se to čte, ale realita je smutná. Kupovali jsme auto v autobazaru, sice jsme spokojení už pár let, slouží výborně, ale při koupi nám prodejce auto vychválil do nebes, že má málo najeto, všechno servisované. Realita po sepsání smlouvy - ve smlouvě je u stavu vozidla u všech aut prodejcem vyplněno opotřebení všech dílů jako úměrné věku, či v poznámce doplněno - staré, nutno brzy vyměnit. A servisní knížku dostanete také až po zaplacení. Byla vyplněná naposledy, když to bylo v záruce v Německu, pak 6 let vzduchoprázdno Sml3.

  Ovšem pokud to jezdí a nekazí, nemám si nač stěžovat, ale jak říkám - realita prodeje je úplně někde jinde.

  superkarma: 0 14.06.2010, 11:28:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme