Rodina

„Pozor na neprůchodné slzné kanálky u novorozenců, mohou vyústit až v operaci,“ radí oční lékařka

S neprůchodnými slznými kanálky se potýkají bezmála tři čtvrtiny novorozenců. Pokud se problém včas neřeší, může vyústit až v operaci. Jak jej odhalit a léčit co nejdříve? Na to nám odpověděla MUDr. Petra Teplanová, lékařka z Dětského očního centra Kukátko.

Kolik procent novorozenců se potýká s neprůchodnými slznými kanálky a jak se to projevuje?
Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje u 60 až 70 % novorozenců, u kterých v době porodu ještě nebyl ukončen vývoj slzných cest. V důsledku neprůchodnosti dochází ke špatnému odtoku slz a zvýšenému slzení oka, často spojenému s tvorbou hlenu, zarudnutím a otokem. Některá miminka proto od narození trápí neustále slzící, někdy lehce podrážděné až hnisající oko. Je to poměrně častý problém, který však lze úspěšně léčit.

teplanovaProč k tomu dochází?
Při vývoji dítěte nemusí dojít k dokonalému vytvoření slzných kanálků na jednom nebo obou očích. Slzovod do dutiny nosní není v takovém případě otevřen a slzy a hleny nemohou volně odtékat ze spojivkového vaku do nosu. Ve většině případů je příčinou vrozená překážka v dolních slzných cestách, vzácněji pak špatné vyvinutí některých odtokových částí v horním slzném systému.

Je třeba tento problém řešit, nebo vše samo odezní?
Problém může vymizet spontánně, jak miminko roste, ale vyčkávat na zlepšení nemusíte, naopak. Ideální je ihned po zjištění potíží konzultovat s očním lékařem a léčbu zahájit co nejdříve. Léčba probíhá nejlépe v kojeneckém věku do 6 měsíců. Poté může vést neléčení neprůchodnosti slzných cest k jejich trvalému uzavření a je nutné je léčit v nemocnici formou operačních zákroků pod narkózou. Vrozené zúžení se většinou samo upraví, vhodný léčebný postup vždy určí lékař na základě vyšetření dítěte. Neprůchodnost slzných kanálků nejčastěji postihuje jedno oko, při dlouhodobých potížích může vést ke vzniku opakovaných zánětů spojivek, k zánětům slzného vaku či zánětům dalších struktur oka a zánět se také může rozšířit i do druhého, zdravého, oka, proto není vhodné s léčbou otálet.

Mohou se rodiče pokusit vyléčit neprůchodné slzné kanálky sami? Jak?
Prvním krokem léčby by vždy měla být tzv. konzervativní léčba, která spočívá v provádění masáží slzného vaku 5x denně s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby. V případě neúspěchu této metody se provádí průplach a sondáž slzných cest, která už se bez lékaře neobejde. Za optimální věk, kdy se sondáž u dítěte provádí, jsou brány 3 až 4 měsíce. Celý zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně při vědomí dítěte. Po sondáži se pokračuje v masážích a v aplikaci desinfekčních či antibiotických kapek. Při neúspěchu první sondáže se další provádí nejdříve za 14 dní, pak je obvykle problém natrvalo vyřešen. Průplach i sondáž se mohou vzájemně kombinovat. U dětí starších než 8 měsíců se pak již ambulantní sondáž nedoporučuje a je nutná operativní léčba v celkové anestezii. 

Kdy je tedy třeba vyhledat očního lékaře?
Ideálně ihned poté, kdy u dítěte zaznamenáte jakékoliv problémy.

Co by se mohlo stát, pokud by rodiče problém zanedbali?
Zanedbání léčby může vést k trvalému uzavření slzných cest. Léčba je pak mnohem náročnější, často probíhá v nemocnici formou operačních zákroků při celkové anestezii.

Zdroj foto: Dětské oční centrum Kukátko

Čtěte také:

   
03.07.2017 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] judi [*]

  Když si vzpomenu jak ta miminka na ambulanci plakala, vždycky mi jich bylo líto, ale ty proplachy byly a jsou k jejich dobru. S vnučkou taky museli na propláchnutí, ale naštěstí pouze 2x. Mladí samozřejmě trpěli s ní.Sml22Sml22

  superkarma: 0 03.07.2017, 21:21:34
 2. [6] zzandaa [*]

  Jak se malý narodil, taky mu začla hnisat očka. Stačilo týden promasírovávat a bylo to ok. U synovce to trvalo déle. Snad půl roku.

  superkarma: 0 03.07.2017, 16:26:40
 3. [5] babinka [*]

  Zase nové informace, o tomto jsem nikdy neslyšela...Sml79

  superkarma: 0 03.07.2017, 15:26:03
 4. [4] anina4 [*]

  nejmladší dcera měla neprůchodné kanálky, chodili jsme s ní od 2 týdnů do 3 měsíců na oční každý týden a masírovali a podařilo se to zprůchodnit a nemusela na operaci

  superkarma: 0 03.07.2017, 15:10:07
 5. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Opět jsem se dozvěděla něco nového a zajímavého. Chudinky miminka.

  superkarma: 0 03.07.2017, 14:20:38
 6. [2] funnka [*]

  vnučka byla v jednom roce na operaci

  superkarma: 0 03.07.2017, 09:59:37
 7. [1] bobani [*]

  chudáčci miminka

  superkarma: 0 03.07.2017, 09:01:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme