doma

Právě jste doleštili dlaždičky v koupelně, zapojili osvěžovač vzduchu, aby se provoněl celý byt a teď jen umýt nádobí a je byt jak se škatulky. Žádné bakterie, čisto, voňavo. Máte dobrý pocit z vykonané práce, ale co jste tím udělali pro své zdraví? V domácnosti najdeme skryté jedy, o kterých nemusíme mít ani tušení.

Raději baktrie, než chlor

Čisticí prostředky, jako jedna velká skupina moderních pomocníků pro domácnost, prochází neustálým vývojem. Výrobci se snaží dát svým produktům stále větší sílu a účinnost, bohužel na úkor našemu zdraví.

Mnoho přípravků, které slibují odstranění veškerých bakterií, obsahují chlor, který se při aplikaci odpařuje a my ho následně vdechujeme. Dokáže poleptat sliznice, je dráždivý pro oči a způsobuje alergie. Jeho účinky na náš organismus mají větší dopad než existence bakterií v koupelně, které jimi s pocitem vítězství odstraňujeme.

Existují i alternativa v podobě ekologických čistidel, které se dají koupit v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu, například ZDE.

Pro úklid domácnosti je možné použít i osvědčené prostředky, které nám neuškodí, jako je sůl, citron, ocet nebo jedlá soda. Jediný rozdíl je v tom, že tyto látky potřebují pro své působení delší čas než zázračné prostředky „stříkni a setři“.

Odložte staré hrnečky po babičce

Dalším skrytým jedem v domácnosti může být olovo. Najdeme ho ve starých nátěrech, ve starších glazurách keramiky, v barevném skle nebo i v kosmetice. Pro děti mladších 6 let je velmi nebezpečné, poškozuje vyvíjející se mozek a nervový systém. To, zda jsme vystaveni působení olova, nám prozradí krevní testy.

Voňavý byt za cenu vašeho zdraví

Dalšími velmi rozšířenými látkami, které se mohou v domácnosti vyskytnout, jsou ftaláty. Najdeme je v PVC výrobcích - podlahových krytinách, dětských hračkách, v levných parfémech v podobě syntetického pižma, v osvěžovačích vzduchu, v lacích na nehty, deodorantech, lacích na vlasy a v mnoha dalších výrobcích. Tyto látky se chovají jako ženské hormony, a dokážou tak negativně působit na vývoj chlapců, kdy způsobují vývojové poruchy a jsou pravděpodobně důvodem snížené schopnosti reprodukce mužů, způsobené poklesem množství spermií. Tyto látky působí také astma a alergie.

Zajímavé informace nejen o působení PVC na naše zdraví najdete ZDE, na stránkách sdružení Arnica.

Levná kuchyň z dřevotřísky? Raději odolejte!

I taková levná dřevotřísková kuchyň či jiný nábytek může být zdrojem nebezpečných látek. Při výrobě je použit formaldehyd, který je součástí i dalších předmětů, například podlahovin, stavebních materiálů, izolací, koberců, tapet, kosmetických a desinfekčních prostředků, ale i plyšových hraček. Formaldehyd dokáže podráždit sliznice, způsobuje pálení očí a oslabuje imunitu člověka. Je také s největší pravděpodobností příčinou vzniku atopického ekzému, chronického zánětu středního ucha a spouštěčem nejrůznějších alergií.

Ve výčtu nebezpečných látek, které můžeme v našich domácnostech najít, bychom mohli dále pokračovat. Možná si říkáte, že na takové věci nemáte čas. Myslím si ale, že stojí za to zamyslet se nad tím, co nakupujeme, co si domů přinášíme…

lupa

Reklama