Domácnost

Pozor na nebezpečné dětské telefony!


Pokud se zrovna chystáte k nákupu vánočních dárků pro své ratolesti, mějte se na pozoru před nebezpečnými dětskými telefony. Česká obchodní inspekce varuje hned před dvěma druhy plastových telefonů. Jsou příliš hlasité a mohou tak poškodit sluch dítěte.

Maximální povolená hladina akustického tlaku pro hračky přikládané k uchu je podle zákona 80 dB. Naměřené hodnoty akustického tlaku u těchto výrobků však přesahují povolenou hodnotu až o 37 procent. Podívejte se na výrobky, které by rozhodně neměly skončit ve vašem nákupním košíku.

Phone new style

Jak ho poznáte: Sada dvou plastových telefonů (napájení 4 ks AA baterie) je balena v papírové krabici. Na obalu výrobku si můžete přečíst jeho název: Phone new style a místo výroby: Made in China. Konkrétní výrobce (dovozce) a dodavatel nebyl zjištěn.

Co se inspekci nelíbí: Provedenou kontrolou bylo zjištěno, že vyzváněcí tón vychází z reproduktoru, který je zabudován ve sluchátku v části přikládané k uchu. Při používání telefonů hrozí, že při telefonování, kdy jsou sluchátka přiložena k uchu, může stisknutím libovolného tlačítka na základně telefonu dojít k aktivaci funkce vyzvánění, a tím k velmi silnému akustickému tlaku na ucho dítěte používajícího protější aparát. Naměřené hodnoty akustického tlaku přesahují povolenou hodnotu až o 20 procent," uvádí v tiskové zprávě. Telefony tedy vyzvání hlasitostí až 100,2 dB.  

Bening girl - super telephone

Jak ho poznáte:
Stejně jako v předchozím případě i na obale tohoto výrobku se dočtete jeho název Bening girl telefon a místo výroby: Made in China. Výrobce a dodavatel taktéž nebyl zjištěn. Sada obsahuje dva plastové telefony a panenku s dalšími doplňky.

Co se inspekci nelíbí: Předmětné hračky nevyhovují požadavkům stanoveným v ČSN EN 71-1, 4.20 Akustické hračky, čímž nesplňují podmínky pro uvedení na trh. Naměřené hodnoty akustického tlaku přesahují povolenou hodnotu až o 37 procent, jejich používáním by mohlo dojít k poškození sluchu dítěte." Během kontrolního měření byla zjištěna skutečná hladina akustického tlaku až 110,1 dB.

V obou případech Česká obchodní inspekce vydá zákaz uvádění na trh. Pokud jste již takovou hračku zakoupila, vraťte ji prodejci. Máte nárok na vrácení peněz.

   
11.12.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Lotka [*]

    A kdybyste ji zakoupil vy, chlape, tak si ji nechte, vracet mohou jen ženský

    superkarma: 0 11.12.2008, 17:08:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme