Domácnost

Pozor na nájemní smlouvu!

smlouva

Kamarád Karel mi nedávno vyprávěl zajímavý příběh o svých problémech s bydlením... bydlel v družstevním bytě, ale sám nebyl členem družstva, byt si pronajímal.

Jak to celé bylo?
Bydleli jsme s přítelkyní v podnájmu, který jsme si pronajímali od družstevnice-majitelky, paní Hany L. Původně jsem chtěl, aby byla elektřina a plyn psaná na mne, ale majitelka to odmítla s tím, že takhle nad tím chce mít kontrolu. Vzhledem k tomu, že jsem v předchozích nájemních vztazích neměl s majiteli problémy, vyhověl jsem jí. Paušální poplatky za vodu, plyn a elektřinu, byly smluvně zaneseny do smlouvy a my je platili každý měsíc majitelce bytu, což se ukázalo v našem případě jako fatální chyba.

Netrvalo to dlouho a uvědomil jsem si, že s naší majitelkou není cosi v pořádku... Bydleli jsme v novém bytě asi měsíc a půl, když zavolala s tím, že chce přijít na prohlídku bytu. Vzhledem k tomu, že jsem byl pracovně dlouhodobě mimo, vysvětlil jsem jí, že se mi to teď nehodí, že se vracím za tři neděle, a že pak je mi to jedno. Příští týden mi měla tu drzost zavolat, že se byla podívat v našem bytě (nestačil jsem vyměnit zámek) a ať si koukám umýt nádobí a uklidit. Její drzost mě nejdřív zaskočila a hned potom vytočila. Vysvětlil jsem jí, že porušila smlouvu, a že bez mé přítomnosti a předešlého oznámení neměla v bytě co pohledávat, čímž je to v podstatě protiprávní. Marně. Nejradši bych vzal nohy na ramena, ale peníze na nové stěhování byly pryč a tak jsem musel tuhle hořkou pilulku skousnout a jít koupit nový zámek. Od této příhody jsem byl rád, když sem jí neviděl. Párkrát se ozvala s tím, že se tedy přijde podívat na byt, ale pak nepřišla a ani se neomluvila. A vzhledem k tomu, že neměla mobil, nedala se ani jinak, než na pevnou linku k ní do práce, kontaktovat.

Na konci každého roku nám měla přinést podle smlouvy vyúčtování, podle kterého jsme měli doplatit plyn a elektřinu, ale vždy se na něco vymluvila, že musí tam a tam, a že to přinese příště. Vzhledem k tomu, že sem jí od té doby nemohl přijít na jméno, ani jsem po dalším setkání s paní H. netoužil a spokojil se s novou smlouvou či částkou, kterou mám doplatit, což se mi později stalo osudným.

Co se dělo dál?
Majitelka byla již rok nezvěstná, prý ji vyhodili z práce a ona na sebe nenechala žádný kontakt ani mne, ani družstvu. Na doporučenou poštu nereagovala, a tak mi předseda družstva nechal doplatek za vodu ve schránce. Naivně, aniž bych tušil co vyvolám, jsem částku zaplatil s tím, že jsem ji poslal přímo družstvu tak jak bylo uvedeno ve výpisu. Příští týden jsem měl neuvěřitelný telefonát z cizího čísla, hysterická žena (bohužel stále moje pronajímatelka) se dožadovala peněz za vodu: „Jak sem si to mohl dovolit,poslat peníze družstvu a ne jí!"

Došlo mi, že není něco v pořádku, jako by ty peníze potřebovala sama pro sebe. Vzpomněl jsem si na to, kolikrát mi volala, že potřebuje peníze o trochu dříve, nebo jak na mne zkoušela to, že pokud chci mít smlouvu i na další rok, tak v prosinci chce mít dva nájmy na účtu. Nedalo mi to a zkusil jsem zavolat na PRE a na Plyn a s hrůzou jsem zjistil, že na každém je nedoplatek přes deset tisíc. Paní z Plynu mi laskavě sdělila, že jestli nezačnou chodit platby, mohl bych být přes zimu bez plynu, což mě děsilo po pravdě nejvíce, neboť byl již říjen. Dostal jsem se do absurdní situace, já sám jsem sice neměl dluh, ale kdyby mi vypnuli plyn, mohli jsme klidně v bytě zmrznout a nedovolali bychom se ničeho.

Karel se rozhodl jednat...
Zavolal jsem majitelce zpátky. Oznámil jsem jí, že vím o dluhu, a že od této chvíle jí už nic posílat nebudu a peníze posílám přímo na PRE a na Plynárenskou. Ona s tím souhlasila, a že prý to doplatí. Co mě však dostalo, byla její druhá věta. Oznámila mi, abych se do konce příštího roku vystěhoval. Bylo mi jasné, že to řekla, aby mi vzala vítr z plachet, ale s daným faktem se nedalo nic dělat a tak jsem s přítelkyní začal obcházet pražské podnájmy.

Tady nastal kámen úrazu....
Hledali jsme byt přes realitky, co jsou na internetu, ale všechny smlouvy byly postavené úplně stejně jako smlouva, co jsem měl s Hanou L., nebo dokonce hůř: Plyn a elektřina bude psaná na majitele bytu a platby se budou posílat jemu. Když jsem se ozval, že s tím mám své nemilé zkušenosti, dívali se na mne v realitní kanceláři jako na blázna. Navíc mi vadila větička ve smlouvě, že majitel může kdykoliv zkontrolovat byt, který pronajímá. Nevěřil jsem vlastním očím, prý je to standardní smlouva a nemám být drzý. Laskavě se podívejte do své smlouvy, možná ji tam máte taky. Znamená to totiž, že si majitel může každý týden bez vašeho vědomí jen tak hupsnout do vašeho bytu.

Dokonce jsme narazili na majitele, který odmítal posílat nájemné na účet s tím, že si raději každý měsíc chodil pro nájemné osobně, prý mu to tak vyhovuje, může tak byt pokaždé hezky „prověřit"! Brrrr. Opravdu nevidím důvod, proč by měl majitel bytu kontrolovat byt častěji něž jednou za rok či za půl roku, pakliže řádně platíte nájem.

A jak to dopadlo?
Jednání s majitelkou nakonec bylo peklo. Při předávání bytu odmítla převzít byt kvůli tomu, že se jí podlaha nezdála dost čistá a okna málo umytá. Nakonec napadla i mojí partnerku s tím, že „jestli jí potká příště, tak ji shodí ze schodů" - to už bylo i na mě moc! Bylo mi jasné, že u dalšího předávání bytu by takto mohla skončit paní majitelka, a tak jsem zavolal na další předání bytu právníka.

Bohužel doplatky za plyn a elektřinu řešíme dodnes...

Na co si dát při uzavírání nájemní smlouvy pozor?

 • Platby za energie - neplaťte je majiteli bytu, ale přímo.
 • Pro jistotu si zdokumentujte v jakém stavu byt přebíráte, abyste se při jeho předávání nestačili divit.
 • Soukromí - nedovolte majiteli, aby mohl do bytu přijít kdykoli, ale pouze s vaším vědomím a po předchozí domluvě, nejlépe půlročně či ročně.
   
24.02.2010 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [19] karolina78 [*]

  Dokonce i nájemní smlouvu je vhodné si před podpisem zkontrolovat od právníka. Právní služby jsou v tomto ohledu nedocenitelné

  superkarma: 0 31.07.2014, 09:11:12
 2. [18] Rikina [*]

  Mili Vanili — #16 Jistě, pán z článku měl poněkud smůlu na tu horší variantu paní domácí. Sice si myslím, že za ten měsíc a půl si mohl najít čas na výměnu zámku, ale to samozřejmě její vpád do soukromí neomlouvá. Nicméně článek je ve své druhé polovině především o tom, co si to ti drzí pronajímatelé dovolují, dávat do smluv takové nehorázné požadavky, že by snad chtěli kontrolovat svůj majetek. Sml57 

  superkarma: 0 27.02.2010, 10:12:40
 3. [17] Mili Vanili [*]

  malvina — #11 Draha Malvino, je prece jasny, ze si clovek precte smlouvu. ALE K CEMU MU TO JE, ZE SI JI PRECTE A OSETRI JI, KDYZ TO PAK STEJNE MAJITELKA PORUSI A DO BYTU VLEZE??? Ja se nestacim divit, kolik je tady zabednenych lidi. Jeden za druhym.....

  superkarma: 0 24.02.2010, 22:23:16
 4. [16] Mili Vanili [*]

  Rikina — #15 Souhlasim, ze jsou obtizni majitele i najemnici bytů, ale proboha o tom tento clanek vubec neni! Jde tu prave o to, ze podnajemnik si PRECETL podrobne smlouvu, mel ji osetrenou a NAKONEC MU MAJITELKA STEJNE VLEZLA DO BYTU!! I presto, ze smlouva obsahovala vetu, ze mu smi do bytu POUZE s jeho pritomnosti a po predeslem oznameni! Lidi, copak neumite cist???

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 24.02.2010, 22:18:23
 5. [15] Rikina [*]

  Jakub D. Kočí — #13 no tak snad právě má každý tu volbu takovou smlouvu nepodepsat. Sml80 Pronajímatel právě proto, že nese rizika, nechává si to co nejlépe a nejvýhodněji smluvně ošetřit, to je celkem logické. Využít právní prostředky k vymáhání způsobené škody může jenom ten, kdo má dost času a peněz na soudní výlohy, takže je jistě pochopitelné preventivně nedopustit, aby škody vznikaly.Sml57 Jistě že jsou obtížně snesitelní domácí, ale stejně tak jsou i příšerní nájemníci, a že lidi mají tendence číst smlouvy a podobné dokumenty velmi zběžně, podepsat kdeco, a dodatečně se tomu hrozně divit, to je taky všeobecně známo. Sml80 

  1. na komentář reaguje Mili Vanili — #16
  superkarma: 0 24.02.2010, 17:46:43
 6. avatar
  [14] wich [*]

  Jakub D. Kočí — #13 Sml22 Také si myslím. Teta pronajímala byt, který měla pro svou dceru, až dostuduje tehdy jí nešlo moc o peníze, spíš o to, aby v bytě někdo bydlel a nezchátralo to tam.. Pronajímala rodince, se kterou měla domluvenou platbu osobně, takže vždy určitý den v měsíci se teta stavila, vzala peníze a věděla, že byt je ok. Nikdy by ji nenapadlo, jít tam, když nejsou doma Sml2

  superkarma: 0 24.02.2010, 15:34:53
 7. avatar
  [13] Jakub D. Kočí [*]

  Rikina — #10 No, komplikace je hlavně ve chvíli, kdy si beru byt bez zařízení. Každopádně majitel nemovitosti je podnikatel, který se snaží na bytě nějak vydělat, tedy nese veškerá rizika pronájmu - alespoň tak bych na to nahlížel já. Když byt někdo vybydlí, smůla, mohu využít právní prostředky k tomu, aby mi to nahradil. Ale většina lidí si pronajímá byt, aby v něm normálně žila - je to z jejich pohledu jejich domov, mají v něm své věci, peníze, cennosti, pocity atd. Majitel nemovitosti tam má holé zdi. Nikdo by neměl mít právo, vlézt mi domů bez mého vědomí. Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #14
  2. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 24.02.2010, 15:26:18
 8. avatar
  [12] malvina [*]

  Rikina — #10 a   bytě třeba bydlí   dvě  zkušené patry  ukrajinských dělníku, a to je  opravdu  situace k pohledání.  

  superkarma: 0 24.02.2010, 15:20:52
 9. avatar
  [11] malvina [*]

  Sml16 no  snad  když si pronajímam   byt  tak  si přečtu smlouvu. ?  Nebo ne.?   Nezastávam se  majitelky, ale  vím, že  mnohdy,  si lidé pronajmou byt, a pak se  diví že    mají zapaltit    navíc  za  vodné, stočné a    ,,,,,,.  Kamarádka   pronajala  na 6 měsíců    byt, a  po   nájemnících  tam  zůstala raketa  v podobě  6 tisícového nedopalatku za  elektriku  a 2 tisícového   nedoplatku  za   vodu. 

  1. na komentář reaguje Mili Vanili — #17
  superkarma: 0 24.02.2010, 15:05:37
 10. [10] Rikina [*]

   "si majitel může každý týden bez vašeho vědomí jen tak hupsnout do vašeho bytu" - tak snad do svého bytu, ne? Sml80 Samozřejmě, že by mě zajímalo, zejména pak zpočátku, dokud podnájemníka neznám, zda se mi v bytě chová jako člověk, a dodržuje, co má. Kdybych mu to pronajímala se zařízením, tak dvojnásob. Jak známo, důvěřuj, ale prověřuj. Taky by se mohlo kupříkladu zjistit, že tam bydlí místo jedné osoby celá tlupa a šest psů k tomu. Sml57 A doplatky za energie bych teda taky chtěla mít "pod kontrolou". Sml80 

  1. na komentář reaguje malvina — #12
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #13
  superkarma: 0 24.02.2010, 15:04:41
 11. [9] hanulindak [*]

  Reagovala jsem na ten dovětek pod článkem,samozřejmě nebudu chodit kontrolovat každý měsíc vodu a otravovat podnájemníky,ale zapisuje vodu předseda družstva ¨či důvěrník a to si pohlídám,kolik tam je,vyrovnání je pak jednou za rok a s tím už pak nic nenaděláme.Jinak je to můj byt a pokud se podnájemník odstěhuje,už mi nic neuhradí,píšu jen zkušenost z druhé strany,není potřeba se čílit

  superkarma: 0 24.02.2010, 14:53:49
 12. [8] lonkue [*]

  Mili Vanili — #7 ja mam bohuzel jinou zkusenost. Nemohli jsme vystrnadit neplatice z bytu. Policie s nimi nehnula, protoze byli socialni pripad a s deckem je nikdi na ulici nevyhodi. Ne zakonne. A kdyz nakonec po pul roce neplaceni odesli tak jsme zustali vyset na vsech dluzich a z nich to legalni cestou nikdy nedostanem...

  superkarma: 0 24.02.2010, 14:03:39
 13. [7] Mili Vanili [*]

  lonkue — #3 Chápu, asi nemáte dobré zkušenosti, já také ne, ale z druhé strany. Dneska všechny nové smlouvy jsou na rok a když neplatíte jste na ulici a nikdo se s váma nebaví.

  1. na komentář reaguje lonkue — #8
  superkarma: 0 24.02.2010, 13:30:19
 14. [6] Mili Vanili [*]

  hanulindak — #2 Tak nevím, ale to jste nedostávali výpisy za vodu??? Co to má společného s článkem, to jakože budete chodit do bytu každý měsíc a kontrolovat vodu??? Tak to sem ráda, že u vás nebydlím.

  superkarma: 0 24.02.2010, 13:20:04
 15. avatar
  [5] wich [*]

  O těch přepisech energií v podnájmech tu kdysi psala uživatelka, povoláním realitní makléřka a docela dobře popsala, proč a co ne/přepsat. Jen to ještě najít Sml57Sml30

  superkarma: 0 24.02.2010, 10:08:18
 16. avatar
  [4] SStream [*]

  Když jsem mluvila s adepty na nájemníky vždycky se ukrutně divili, že jim nedovolím napsat si adresu bytu jako jejich trvalé bydliště. Znechutilo to drtivou většinu z nich. Mno a Ti co tam teď bydlí jen řekli, plně to chápeme, má tady trvalé bydliště ještě někdo jiný mimo Vás? Posledně nám totiž vybílil byt exekutor ve jménu půjček chlapíka, který tam před náma bydlel...

  superkarma: 0 24.02.2010, 09:46:05
 17. [3] lonkue [*]

  hanulindak — #2 ano, bohuzel mam jen zkusenosti s silenymi najemniky, kteri nic neplati a z bytu je vystehovat nelze. V tomhle state je daleko vetsi riziko byt majitelem bytu, ktery se pronajima. Spravedlnosti se nedovolate a jeste vysite na sto tisicovych dluzich....Sml31

  1. na komentář reaguje Mili Vanili — #7
  superkarma: 0 24.02.2010, 09:01:44
 18. [2] hanulindak [*]

  podívat se do bytu jednou za půl roku,tak to taky můžete dopadnout jak my,nedoplatek na vodě 17tisíc,bydlela tam celá banda,my složenky za energii platíme sami,máme momentálně fajn podnájemnici, s kterou i kamarádím,problémy bývají na obou stranách,té paní z článku se samozřejmě nezastávám

  1. na komentář reaguje lonkue — #3
  2. na komentář reaguje Mili Vanili — #6
  superkarma: 0 24.02.2010, 08:03:23
 19. [1] Anime Otaku [*]

  Uf, tak si říkám, ještě že jsem v podnájmu u vlastních rodičů - tudíž mi odpadají platby dokud studuju Sml57

  superkarma: 0 24.02.2010, 06:28:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme