Zdraví

Pozor na knihy o výživě!

book

Zaujme vás za výlohou knížka o „zázračné dietě“? Nebo vás okamžitě osloví publikace o zaručeně „rychlém uzdravení“? Oželíte večeři a vylovíte z peněženky poslední pětistovku na nákup a knihu si hned koupíte? Chyba lávky!

Knih o výživě najdeme na našem trhu nepřeberné množství. Pro normálního člověka je opravdu velmi složité se v nich orientovat, a to zejména i proto, že si autoři knih v mnohém odporují.

Protože se každým rokem víc a víc lidí obracelo na odborníky s dotazy na jejich názor na konkrétní knihu a v silách jednoho člověka nebylo možné zmapovat všechny knihy na trhu, vznikl projekt „Dá se věřit knihám o výživě?“.

Odborníci z Fóra zdravé výživy (FZV) recenzovali výběr dvaačtyřiceti knih o výživě, které jsou k dispozici na našem trhu. Více než 42 % hodnocených titulů z odborného hlediska vůbec neprošlo!

Víc než třetina – 38 % knih bylo posouzeno jako obsahově kvalitních a k 19 % knih měli odborníci jen větší či menší připomínky.

Projekt se zaměřuje na recenze literatury zaměřené na zdravou životosprávu a hubnutí.

Lékaři, odborníci na oblast výživy a nutriční terapeutky z FZV zhodnotili věcnou správnost informací a na základě zpracovaných závěrů vytvořili navigaci pro čtenáře knih, aby je ušetřili zklamání a zbytečných výdajů.

Výsledky odborných recenzí

16 knih z 42 nakoupených je vhodných k přečtení (tzn. necelých 40 %). Pozitivní je fakt, že při porovnání žebříčku „prodejnosti“ hodnocených knih je v první šestnáctce osm z těch, které odborníci doporučují.

Při výběru knih je třeba dát pozor zejména na titulky typu „zázračné diety“, „rychlé uzdravení“ a jiné zaručené reklamní slogany. Je třeba se vyvarovat autorů často měnících své názory a těch, kteří jsou v rozporu se všemi oficiálními autoritami.

Podezřelá by měla být také příliš omezující doporučení. Naopak vhodné jsou knihy rozebírající problém v širších souvislostech, které se snaží osvětlit čtenářům jisté jevy z hlediska moderních výzkumů, a podle toho formulovat požadavky na správnou výživu.

Kupujete si knihy o dietách a řídíte se jimi? Věříte „zaručeným“ radám jak zhubnout, jak se odnaučit kouření, jak se zbavit bradavic, jak vyléčit ekzém… ?

   
13.08.2009 - Hubněte - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] merinmonro [*]

  Péťa12 — #4 jak poznam jestli jsem ALFA NEBO OMEGASml80

  superkarma: 0 10.12.2009, 00:20:28
 2. avatar
  [5] Petrushe [*]

  O dietách ne, ale teď jsem poprvé koupila odbornou knížku o orientální medicíně, stravování atd. Moc mě nadchla...ale není to dieta, to už je celistvý životní styl...

  superkarma: 0 09.10.2009, 14:04:00
 3. [4] Péťa12 [*]

  Kdo alespoň jednou dietu podle Měsíce a jeho fází zkusil, ví, že při

  dodržování všech zásad funguje. Zajímavou myšlenkou je dělení lidí při

  tomto hubnutí

  na dva typy – alfa a omega. Každá skupina totiž snáší některé...www.svethubnuti.cz

  1. na komentář reaguje merinmonro — #6
  superkarma: 0 04.09.2009, 22:40:04
 4. avatar
  [3] Jindřich7 [*]

  ..nekupuji Sml23, žeru jak prajs a jsem spokojen Sml67 Sml30 ..

  superkarma: 0 14.08.2009, 06:59:31
 5. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Sml23 nekupuji, škoda peněz, méně jídla, více pohybu a jsou kila dole Sml67

  superkarma: 0 13.08.2009, 10:29:14
 6. [1] schnaxy [*]

  Kupuji si knihy i o dietách,poslední knihu co jsem si koupila je "Signály těla" líbí se mi.A můžete napsat která z těch osmi knih je doporučená ???Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 13.08.2009, 09:21:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme