Novinky

Pozor na klíšťata, v těchto dnech hrozí nejvyšší riziko

Český hydrometeorologický ústav (ČHÚ) vydal varování před klíšťaty. Jejich aktivita tento týden dosahuje stupňů 9 až 10, což je nejvyšší možné riziko. V této době je riziko napadení člověka či zvířete mnohem pravděpodobnější.

Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika.

A kde si dát největší pozor? Podle ČHÚ jsou typickým biotopem klíštěte listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.

kliste

ČHÚ vydává novou předpověď každé pondělí a čtvrtek, a to ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. V pondělí se jedná o výhled na zbytek týdne (úterý - neděle), ve čvrtek o upřesnění na rozšířený víkend (pátek - pondělí).

   
11.05.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Hanula [*]

  Sml15běsSml68

  superkarma: 0 12.05.2016, 13:24:47
 2. [2] Darmovzalova [*]

  Sml68 děs

  superkarma: 0 12.05.2016, 06:52:49
 3. [1] bobani [*]

  Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 11.05.2016, 21:11:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme