Zdraví

Pozor na klíšťata! Možná změní své „stravovací“ návyky

Ve své práci na téma, jak mohou klimatické změny ovlivnit podobu a přenos infekčních chorob, zmiňují vědci z Yalské univerzity také lymeskou borreliózu. Kvůli změnám klimatu prý klíšťata změní své „stravovací“ zvyklosti, což se projeví i na rozšíření a závažnosti tohoto onemocnění.

Životní cyklus klíšťat

Klíště žije přibližně dva roky a během této doby projde stadiem larvy, nymfy a dospělce. V průběhu každého z těchto stadií se potřebuje klíště alespoň jednou důkladně napít hostitelovy krve, aby mohlo přežít a přeměnit se do následujícího životního stadia. Pokud je v pořadí první zdroj potravy (myš, pták nebo jiné malé zvíře) infikován bakterií způsobující lymeskou borreliózu, stává se také klíště infikovaným a borreliózu přenáší i na svého dalšího hostitele (člověka nebo divoké zvíře), kterého napadá v nymfálním stadiu.

Má klima vliv na závažnost onemocnění?

Tým vědců z Yalské univerzity se snaží dokázat, že právě cyklus života klíštěte, ovlivněný podnebím a rozdíly teplot v jednotlivých ročních obdobích, má významný vliv na závažnost, s jakou lymeská borrelióza propukne u člověka. Například v mírném klimatu severovýchodní části Spojených států se nymfy klíšťat napájejí krví v pozdním létě, dlouho po jarním krmení infikovaných larev. Pokud je doba mezi sáními delší, přežijí v klíštěti s větší pravděpodobností jen ty nejodolnější bakteriální kmeny lymeské borreliózy. Odolnější bakterie pak způsobují u člověka také závažnější onemocnění.

K opačnému jevu dochází na americkém středozápadě, kde jsou během roku běžné velké teplotní rozdíly a doba mezi sáním larvy a nymfy klíštěte je kratší. Během této doby se v klíšťatech nestihnou vyselektovat dostatečně odolné bakteriální kmeny, a tak je počet i závažnost hlášených případů lymeské borreliózy nižší. Závěr plynoucí z faktu globálního oteplování je tedy podle vědců jasný: Teplejší počasí během celého roku dá více času bakteriím, aby vyselektovaly ty nejodolnější kmeny, a proto i případů lymeské borreliózy bude více a budou závažnější.

Zdroj: u Lékaře.cz

   
12.05.2009 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] pastel.ka [*]

  Promiťe, ještě se k tomu vrátím...pokud se rozhodnete koupit obojek " bolfo" tak je nutné ho asi po 3 měsících vyprat v odmašťovacím přípravku..např. jar....Proč ?

  On je napuštěný do hloubky chemikáliemi...a kočky mají mastné chlupy, tudíž on se zamastí a snižuje se uvolňování látek proti parazitům...a ještě něco, zřejmě ho nekoupíte ve Zvěrimexu, pouze na veterině....a možná ne, na každé...ještě jednou se omlouvám, neberte to jako reklamu, ale jako dlohodobou zkušenost. Sml79

  superkarma: 0 15.05.2009, 00:03:58
 2. avatar
  [3] pastel.ka [*]

  Před 25 lety jsem prodělala boreliozu, tehdy se to ještě neumělo léčit..následky mám trvalé...ale o tom nechci psát. Kupte svým mazlíčkům na vetrině obojky " bolfo", to není reklama, ale zkušenost. Vydrží 2 sezony, ač to není uvedeno. Malý obojek se pohybuje kolem 200,- pokud máte kočky, tak ho v pohodě rozdělíte na 2 díly...dělám to tak, že na kožený obojek ze spodu dvěma stehy přišuji ten protiklíšťový, nastavím to gumičkou aby se " kocové" někde neoběsili a nemá to chybu. Sml34 v dubnu nandám, v říjnu sundám...a další rok opět použiji..investice se vyplatí.....opravdu , kupte toto a máte na 2 roky pohodu.Sml24

  superkarma: 0 14.05.2009, 23:53:18
 3. avatar
  [2] mysak [*]

  U nás v lese mají klíšťata borreliózu často. A s nima snad čtvrtina vesnice. Já jsem měla doposud štěstí, tak uvidíme. Prozatím máme od sbírání kocoura, něco si přinese prakticky denně, a to se drží u domu a ještě nezačal běhat za kočkama.

  superkarma: 0 14.05.2009, 12:04:14
 4. avatar
  [1] sas [*]

  To je opět takový poznatek, jako že voda je mokrá.

  superkarma: 0 12.05.2009, 13:30:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme