V dnešní uspěchané době se stává, že člověk nemá moc času na vaření, tak sahá po možnosti fast foodů nebo instantních jídel, jejichž příprava zabere pár minut. Dnes už si můžete i v českém obchodě zakoupit nejen instantní polévky, ale i omáčky, těstoviny a jiné pokrmy. Většinou stačí jen horká voda nebo mikrovlná trouba. Ovšem chuťové ani jiné vlastnosti nejsou nikterak výjimečné. Mají velmi málo bílkovin, a tak zasytí jen na chvilku. Naopak jsou tyto instanční pokrmy hodně bohaté na sůl. Ani ostatní látky, které se snaží vylepšit chuť celého pokrmu, nejsou nijak oslnivé. Naopak zvyšují chuť na dané jídlo a způsobují, že si po jeho konzumaci ještě něco dopřejete. Zařazení takových potravin do redukčního jídelníčku se tedy opravdu nedoporučuje.
Ovšem výjimkou z této skupiny jsou speciální výrobky z řady tzv. nízkoenergetických bílkovinných diet, jejich složení je odlišné a lze je zakoupit v lékárnách nebo v prodejnách zdravé výživy. Jde o polévky, ale i ovesné kaše se sníženým obsahem cukru. Tyto výrobky lze snadno do redukčního jídelničku zařadit a také zjednodušit jeho přípravu.

Naštěstí není u nás rozsáhlá praxe jako v jiných zemích, kde je na denním pořádku, že rodina si dá k večeři hotové chlazené nebo zmrazené jídlo, které jen strčí do mikrovlnky nebo do trouby. Proto není u nás nabídka takových jídel nijak rozsáhlá.
Znatelně zatím chybí strava takového typu, která by byla svým složením vhodná při hubnutí. Lze jen zakoupit několik málo pokrmů ze sójového masa a ze zeleniny, nebo hotová jídla z proteinového plátku šmakoun.

Místo instančních pokrmů byste měla do svého jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu. Mají nízkou energetickou hodnotu, která pomáhá zvýšit objem stravy a docílit tak toho, že se po jídle cítíte opravdu spokojená. Ovoce a zeleninu totiž tvoří z větší části voda, významný podíl má i vláknina, vitaminy a minerální látky.
 
1.      Kolik obsahují instantní polévky soli?
2.      Proč instantní pokrmy zasytí jen na chvilku?
3.      Co způsobují látky obsažené v instantních jídlech?

Najděte si výsledky testu na http://www.doformy.cz/kviz181 a naleznete i způsob, jak efektivně zhubnout.

Reklama