Výzkumníci na státní univerzitě v Detroitu zjistili v placentální krvi žen konzumujících populární bylinný přípravek Gingko biloba potenciálně škodlivou sloučeninu kolchicin, o které je známo, že poškozuje vývoj plodu.

Výzkumníci se domnívají, že kolchicin pochází z komerčních výživových doplňků Gingko biloba (gingko). Kolchicin je alkaloid, o kterém se uvádí, že má prospěšné účinky jako protizánětlivá droga. Výzkumníci varují před vysokými dávkami, které mohou být smrtelné. Uvedenou sloučeninu, která se běžně u člověka nenachází, obsahuje téměř 200 druhů rostlin.

Uvedená zpráva je prvním zjištěním přítomnosti kolchicinu v krvi z humánní placenty. Výzkumníci uvádějí, že nemají žádný důkaz o tom, že gingko konzumované během těhotenství způsobuje u dětí vrozené defekty. Domnívají se pouze, že existuje určitá možnost vzniku problémů, a proto by těhotné ženy měly vyloučit konzumaci této látky stejně jako by měly vyloučit ostatní rizika, např. kouření a pití alkoholu.

Ke studii byly použity vzorky placentální krve od 24 žen v oblasti Detroitu. V krvi pěti žen, které pravidelně konzumovaly gingko, byl zjištěn kolchicin v koncentraci 49–763 ug/l krve. U ostatních 19 žen, z nichž bylo několik vegetariánek, byl obsah kolchicinu nižší než 2 ug/l placentální krve.

Průměrný obsah kolchicinu v jedné tabletě Gingko biloba byl asi 26 ug. Výzkumníci nezveřejnili obchodní název bylinného přípravku. Úřad pro potraviny a léčiva v USA (FDA) posuzuje výrobky typu bylinné medicíny jako potraviny, ne jako léky. Protože různé společnosti používají při výrobě výživových doplňků různé složky, je zapotřebí provést následnou studii, která určí zdroj kolchicinu. Na základě výsledků této studie pak bude rozhodnuto, zda je třeba provést regulaci výrobků na bázi byliny Gingko biloba nebo uvádět varování před jejich konzumací těhotnými ženami.

Zdroj: doktorka.cz

Reklama