Zdraví

Pozor na dětské oči

Zrak nás provází celým životem, je proto důležité na něj dbát. Naše děti nejsou výjimkou, proto jsme vyzpovídali MUDr. Pilkovou z Dětského očního centra Kukátko.

Od kdy je možné malým dětem vyšetřit zrak?
Komplexní oční vyšetření lze při odpovídajícím technickém zázemí a zkušenostech lékaře vyšetřit v ambulantních podmínkách od cca 2 měsíců. U vyšetření dětí je vždy zásadní provést rozkapání.

Může rodič sám poznat, že dítě špatně vidí? ( v jaké věku ano, v jakém ještě ne..)
Starší děti si zpravidla stěžují na bolest hlavy nebo rozmazané vidění, rodiče mohou u dětí pozorovat i větší únavu. Oční vadu u malých dětí odhalí jen komplexní vyšetření u specialisty. Rodiče si ale mohou všímat varovných signálů, jako přikládání si knih nebo malování na velmi blízkou vzdálenost, dívání se na TV z blízka, mnutí očí, tiky, ale i naklánění hlavy stále na stejnou stranu např. při sledování TV. Velmi důležitou roli hraje u očních vad genetika – rodiče, kteří se v dětství léčili s tupozrakostí nebo šilháním, nebo ti, kteří mají dioptrickou vadu nebo dokonce šilhají či trpí tupozrakostí v dospělosti, by oční prohlídku svého dítěte neměli odkládat. Ideální čas na první komplexní oční vyšetření je okolo prvního roku věku dítěte.

eye

Jaké vady jde v tomto věku odhalit?
Nejčastěji je o krátkozrakost a astigmatismus, děti také často trpí šilháním.

Jsou některé vady, pro které je věk limitující (v pozdějším věku již nejde s vadou nic dělat)?
Jakákoli oční vada, která v dětství není léčena, může být v budoucnu limitující. Zrak dítěte se vyvíjí přibližně do sedmi až osmi let a pokud není oční vada v tomto období kompenzována brýlemi a ev. dále léčena, nemůže se zrak správně vyvinout. U dítěte tak může postupně vzniknout tupozrakost, se kterou se po ukončení vývoje zrakových funkcí již nedá mnoho nadělat.

Mohou nosit malé děti brýle?
Brýlovou korekci stejně jako okluzi lze nasadit již od 9 měsíců či 1 roku.

Jedná se o nějaké speciální brýle?
Brýle pro velmi malé děti jsou speciálně uzpůsobené jejich potřebám, ohebné a měkké. Brýle dětem do cca 8 let by měl vždy zhotovovat optik, který má s dětskou brýlovou korekcí zkušenosti.

Více informací i kontakty najdete na www.detskeoci.cz.

kukátko

   
18.10.2016 - Oči - autor: (red)

Komentáře:

 1. [4] Nikar [*]

  Syn měl také potíže se šilháním /po tatínkovi/, to se mu srovnalo, ale od tří nosí brýle. Musím uznat, že jsou fakt ohebné, zatím si je nerozbil. Ale neustále jsou zapatlané Sml16. Uvidíme, snad se mu zrak zlepší, že bude moci brýle odložit časem.

  superkarma: 0 18.10.2016, 13:58:44
 2. [3] bobani [*]

  důležité Sml22

  superkarma: 0 18.10.2016, 10:08:53
 3. [2] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 18.10.2016, 10:06:37
 4. [1] Boros [*]

  Moje nejmladší dítě nosí brýle od 1 roku, ovšem za ty obroučky - to jsou pálky, pojišťovna sice přispívá, mám pocit, že dokonce snad i vícekrát do roka, ale stejně.

  superkarma: 0 18.10.2016, 06:35:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme