Se Slovanským duchem Lešijem si není radno jen tak zahrávat. Zlomyslný lesní mužík nemá návštěvníky ve svém království příliš v lásce a nezřídka jim vyvádí různé poťouchlé kousky. Přesto mu naši předci nosili jedlé obětiny.

Jednou z postav, které se v drobných obměnách objevují v bájích všech slovanských národů, je i rozpustilý lesní duch Lešij. Jen někde mu říkají Lesovik, Lesje nebo Polisun. O české podobě Lešije nás informuje třeba slavista Jan Hanuš Máchal (1855–1939) v Bájesloví slovanském.

Kolik podob máš, tolikrát jsi Lešijem

lešijNa kvízovou otázku: Jak vypadá Lešij? neexistuje jednoduchá odpověď. Tenhle mužík totiž rád střídá image, a tak ho můžete potkat jako medvěda, vlka, zajíce, hořící strom nebo muchomůrku. V lidské verzi nosí opačně obuté boty, velkou dřevěnou palici a tvář mu zdobí dlouhý zelený vous. Výstřední vzhled ještě občas podpoří růžky, drápky nebo děsivě bílýma očima. A kdybyste přece jen byli na pochybách, jestli se nejedná jen o ortodoxního fanouška metalu, zkontrolujte jeho stín. Pokud žádný nevrhá a k tomu po sobě nezanechává jedinou stopu, pak jste nepotkali nikoho jiného než samotného pána lesní říše.

Přečtěte si...

...o dalších zajímavých bytostech, které ctili staří Slované...

Jak ty k lesu, tak já k tobě

Ačkoli je povaha Lešije stejně nevyzpytatelná jako sama příroda, většinou lidem ukazuje spíše svoji zlomyslnou tvář. Nezvané návštěvníky rád svádí z cesty a nechává je do úplného vyčerpání bloudit v lesích, nebo je rovnou zavede do bažin či močálů. Přestože své oběti často rozesmívá a lechtá, nedělá to s cílem pobavit je. Nadměrný smích totiž vede v lepším případě ke ztrátě orientace (v tom horším ke ztrátě rozumu) a nejednoho poutníka už Lešij dokonce ulechtal až k smrti! V některých bájích je Lešij vyloženým záporňákem, který znásilňuje počestné ženy, unáší děti, aby místo nich podstrčil hloupé nenasyty, a podobně jako vodník odchytává a schovává si duše zemřelých nešťastníků.

Sněz vejce a dej mi pokoj

Přesto si Lešije naši předci vážili a nosili mu do lesa různé obětiny, aby si získali jeho přízeň (nebo z něj možná měli tak nahnáno). Někdy to byla skýva chleba se solí, jindy vařená vejce. Lesnímu duchovi se také nechával vždy první kus ulovené zvěře a bohatší sedláci mu každoročně obětovali dobytče v naději, že pak nechá na pokoji zbytek stáda.

Na ochranu proti Lešijově zlomyslnosti existovalo i několik „módních“ triků: obout si boty na opačné nohy, obléknout si oděv naruby nebo vyjít z lesa pozpátku ve vlastních šlépějích. No, komu by se to chtělo, že?

Jestli jsme vás ale příliš vyděsili, a vy se bojíte i krátké procházky v lese, máme pro vás dobrou zprávu. Lešij se totiž každoročně touto dobou ukládá k tvrdému zimnímu spánku a znovu se probouzí až s prvními sněženkami.

Kam dál?

Reklama