Dnes zavítáme do předposledního, v pořadí osmého královského věnného města Dvůr králové nad Labem. Města, které dostalo přídomek Králové díky manželce krále Václava IV., Žofii Bavorské.

První písemná zmínka o „Dvoru“ je z roku 1270. S latinským označením Dvora jako Curia se setkáváme i v následujících letech.
Český název „Dwuor“ je doložen až v roce 1421. Toto pojmenování souvisí pravděpodobně s knížecím dvorcem, který tu vznikl. S postupující kolonizací, která byla zčásti německá, se původní tržní osada začala rozrůstat. Od které doby Dvůr patřil králi, se bohužel neví, stejně ani to, kdy došlo k povýšení osady na město.

Přečtěte si také:

Dvůr jako věnné město

Ve 14. století byl Dvůr již opevněn a jeho osudy jsou spojeny s tzv. trutnovským manstvím, které bylo několikrát zastaveno. Do přímého držení krále se Dvůr vrátil v roce 1392, do rukou Václava IV. Ten město zapsal své manželce Žofii Bavorské. Město se tak stalo královským věnným městem. Stalo se tak asi před korunovací Žofie roku 1400. Od té doby přibyl k označení města Dvůr přídomek Králové.

letdvur

letecký pohled na město

Dvůr Králové nad Labem nabízí řadu historických, kulturních a uměleckých památek, které můžete navštívit v každém ročním období. A začněme rovnou na náměstí.

A tím naše návštěva končí. Pokud vás královské věnné město Dvůr Králové nad Labem zaujalo, není nic snazšího než ho navštívit.
Jste srdečně vítáni.

Použitý zdroj a fotografie: www.mudk.cz

Související články

Reklama