Bystřicko je v letošním roce velmi atraktivním cílem pro všechny, kteří rádi cestují za minulostí. Na hradě Pernštejn na návštěvníky čeká výstava historických proměn této památky v čase, tradiční podzimní květinová aranžmá nebo nová naučná stezka. Milovníky hudby zase potěší inscenace opery Bílá paní pernštejnská. To vše v rámci oslav Pernštejnského roku.

Hlavní motivací k návštěvě Bystřicka bývá pro turisty bohatá nabídka aktivit spojených s vodou. Cyklotrasa podél přehradní nádrže Vír, sjíždění řeky Svratky nebo spousta rybníků vhodných ke koupání jsou tradičními lákadly. I proto byl tento region vyhlášen evropskou excelentní destinací EDEN v kategorii „Voda jako turistický cíl“.

Domaninsky_rybnik_ArchivBystricka

Nyní mají cestovatelé o důvod navíc proč do kraje zavítat. Rok 2012 byl totiž Národním památkovým ústavem vyhlášen rokem pernštejnským. Řada výstav, koncertů, divadelních představení a speciálních programů pod hlavičkou tohoto projektu probíhá všude tam, kde slavný šlechtický rod zanechal své stopy. Není tajemstvím, že mocná rodina významně ovlivňovala dějiny Čech a Moravy po více než čtyři staletí až do svého vymření po meči v období třicetileté války. Ve své vrcholné době se poměřovala s Rožmberky a koncem 15. století je majetkem i převyšovala.

Pernstejn_aut.Jan_Rychetsky

V jejich původním sídle na hradě Pernštejn se až do druhého září na výstavě Pernštejnská historie seznámíte s modely a kresebnými rekonstrukcemi, zachycujícími stavební proměny objektu v různých obdobích. Při pravidelné akci Podzim na Pernštejně - Pocta Pernštejnům budete mít příležitost rozloučit se s létem. Ve druhé polovině září se interiéry prohlídkového okruhu „Od gotiky po 20. století“ rozzáří podzimními barvami. Vyzdobeny budou nápaditými aranžmá z květin, rostlin a plodů podzimu a doplněny předměty z pilotní výstavy v pražském Salmovském paláci. Pěší turisty určitě potěší nová naučná stezka se zbrusu novými lávkami vedoucí lesoparkem a nahrazující nebezpečný silniční úsek.

mestske_muzeum_mikroregionBystricko

V Bystřici nad Pernštejnem bude v rámci zářijových oslav uvedena část opery Bílá paní pernštejnská. Vzniká na počest místních autorů, libretisty Antonína Bočka a skladatele Antonína Emila Titla. Námětem je historická svatba Marie z Pernštejna a příběh nešťastné lásky. Od uvedení premiéry na scéně brněnského Královského městského divadla uběhne letos 180 let. Toto výročí bude připomenuto vystoupením na Masarykově náměstí v původním německém znění s českým překladem. Zajímavostí je, že operu secvičí a předvedou sami Bystřičtí.

V sobotu 15. září můžete vyrazit na výlet Po stopách pánů z Pernštejna. Vedle Zubštejnu a Pernštejnu vás místní průvodce zavede do štěpánovské štoly, podíváte se také do hrobky Pernštejnů v Doubravníku a dozvíte se, že vyhlášený mramor použitý právě na stavbu doubravnického kostela byl těžen nedaleko v Nedvědici.

Skiland_MikroregionBystricko

Bystřicko umožňuje poznat nejen českou historii. Na chvíli se zde můžete ocitnout jako na Divokém západě. Ve westernovém městečku Šiklův Mlýn se bude o víkendu 11. srpna 2012 při akci Rodeo show pod kopyty dobytka zvedat prach. Připraveny jsou rychlostní soutěže, při nichž je důležitá vzájemná souhra mezi koněm a jeho pánem, a především dobytkářské disciplíny, kdy si diváci užijí umění honáků. Aeroshow nabídne o týden dříve v sobotu 4. srpna 2012 přehlídku ultralehkých letadel přímo v akci, své schopnosti předvede okolo sta pilotů. Obě události budou podpořeny bohatým doprovodným programem.

Více informací o regionu na www.info.bystricenp.cz

Zroj a foto: tisková zpráva, fotoarchiv Bystřicko

O projektu EDEN (European Destinations of ExcelleNce)

Projekt Evropské komise vyhlašovaný od roku 2006 zaměřený na rozvoj trvale udržitelného cestovního ruchu. Prostřednictvím národních soutěží se hledají excelentní evropské destinace, které se vyznačují svou jedinečností, kombinují nevšední přírodní a kulturní krásu
s nabídkou atraktivních služeb pro všechny skupiny návštěvníků a díky tomu zprostředkovávají výjimečné a neotřelé zážitky. Soutěž se vyhlašuje každý rok na specifické téma s cílem zviditelnit méně známé evropské regiony a upozornit na jejich kouzlo a unikátní rysy - v dané zemi ale i za hranicemi. Česká republika se soutěže účastní od roku 2009 a jejím garantem je agentura CzechTourism.

Reklama