Domácnost

Poznejte blíže osmáka degu

Není myš jako myš. A tenhle hlodavec pocházející z Chile je rozhodně natolik zajímavý, že stojí za to se o něm dozvědět víc. Mezi jeho blízké příbuzné patří činčily, kterým se velmi podobá. Podobu nezapře ani s dalším příbuzným – pískomilem. Osmák je jen o dost větší.

Patří mezi ty inteligentnější hlodavce, takže s ním není žádná nuda. Maličko smutné je, že původně byli do Evropy přivezeni pro pokusné účely. Konkrétně se na nich v laboratořích zkoumala cukrovka, jelikož osmáci mají špatnou schopnost trávit cukr. Postupně ale rozšířili řady domácích miláčků.

 

A proč se osmák jmenuje osmák?

Je to podle tvaru jejich stoliček. Žvýkací plošky mají tvar osmiček.

 

Osmák degu je tmavohnědočervené barvy, jiné barvy jsou spíše výjimečné. Na bříšku jsou krémoví a kolem očí mají světlejší proužky.  Vousy mají dlouhé a uši taky poměrně velké. Přední nohy jsou delší než zadní a mají na každé noze 5 osrstěných prstů s drápky. Konec dlouhého ocásku je zakončen štětičkou chlupů. Dlouhý ocas funguje jako kormidlo při šplhání, při lezení po větvích s ním mává a vyrovnává balanc.

Ne nadarmo se jim někdy říká „chilská veverka“.

 

Zuby mají nažloutlou až oranžovou barvu. A to i přesto, že ihned po narození mají osmáci zuby bílé jak perličky. Na vině je rostlinná strava. Chlorofyl ze zelených rostlin v kombinaci se slinami osmáků vytváří chemickou reakci, která zapříčiní toto zbarvení.

 

Je velký přibližně jako morče. Ale mláďata můžete v obchodě koupit velmi malá, asi jako křeček. V číslech to znamená, že délka těla je asi 15 cm bez ocásku, s ocáskem zhruba 24 cm. Váží v rozmezí 170-300 g.

Tělesná teplota osmáků je vyšší než lidská – zhruba 37,9 stupňů, takže se o něj i trošku ohřejete…

 

 

Bydlení:

Bydlení by mělo být pohodlné s ohledem na jejich poměrně vysokou pohybovou aktivitu. Nejlepší je velké terárium nebo klec.

Mělo by v něm být množství prolézaček a hopsadel, aby se osmák nenudil. Je totiž poměrně chytrý a tak z nudy dokáže vymýšlet kdejakou skopičinu, například jak se dostat z klece či terária ven.

 

Jako podestýlku zvolte nejlépe seno nebo jiný kompaktnější materiál v případě, že máte klec. Osmáci totiž rádi hrabou a tak piliny nebo hobliny rychle rozháží kolem sebe. V teráriu to nevadí. Ovšem pozor na příliš jemné piliny, které mohou způsobovat svou prašností oční záněty.

 

Dále by v jejich obydlí neměla chybět mistička na krmení a napáječka.

 

 

Péče a krmení:

 

Na krmení nejsou nároční, převážnou část jejich stravy tvoří zelené krmení a směs různých semen. Nepřehánějte to ale se slunečnicovými semínky, ta jsou příliš tučná. Jinak lze koupit speciální směs pro osmáky. Jelikož jsou to mlsná stvoření, určitě jim uděláte radost nějakým speciálním pamlskem z obchodu pro zvířata. Pozor na sladkosti s ohledem na výše zmiňovanou špatnou schopnost trávit cukr, takže piškoty nebudou tím pravým…

 

Péči o drápky zvládnou osmáci sami. Není třeba jim je zastřihávat, protože si je okusují sami. Přesto je vhodné jim nožky čas od času zkontrolovat.

 

Březost:

Doba březosti je 87-93 dní a počet mláďat je průměrně 3-9, ale někdy i 12 mladých.

 

Dožívají se v zajetí 5 let i více, byly dokonce zaznamenány případy 11letých osmáků. Samečci obecně žijí o něco déle, protože samičky vyčerpávají časté porody. V přírodě se ale sotva dožívají jednoho roku, jelikož jsou oblíbenou potravou predátorů.

 

Cena:

V obchodech se zvířaty můžete osmáka pořídit v cenách zhruba od 150 do 250 Kč.

 

Zajímavost na závěr:

Osmák má podobnou schopnost jako ještěrka. Jeho ocásek je sice důležitou součástí jeho těla, ale v obraně před přirozenými nepřáteli ho velmi rád obětuje. Proto ho nikdy nechytejte za štětičku na ocásku. Je totiž schopen ji v sebeobraně upustit a na ocásku vzniká krvavá ranka. Následně odpadá až třetina ocásku, případně si ji osmák ukouše. Ocásek ale na rozdíl od ještěrky již nedoroste a tak by zbytečně utrpěl na kráse.

Pokud se tak stane, nezoufejte – osmákovi to pranic nevadí, žít se dá i s kratším ocáskem.

 

Osmák je poměrně novým členem široké rodiny „myších mazlíčků“, ale rozhodně boduje svojí inteligencí a elegantním vzhledem…

   
09.06.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] kiky [*]

  _Lucky: no kdyby se jim věnoval tak by to tak mohlo být
  sun: líbí se mi,když se koupou v písku
  kora: když ti je někdo bude chtít přitáhnout do rodiny tak si tvrdě stůj za svým, dneska jsem vyhrožovala,že poletí z okna-našla jsem nakousaný kabel u pc

  superkarma: 0 12.06.2006, 21:30:19
 2. avatar
  [24] _Lucky [*]

  Když se výchově osmáka věnujete s patřičnou péčí, je to hlodavec se schopností se naučit několik kousků. Dá se snadno poznat jeho osobnost a taky je velice cílevědomý (ten klacek bude támhle pod skříní v rohu, i kdybych ho tam měl odnést 100x). Ale velice rychle se množí a dospělí i ve velkém terárku rozkoušou asi 200g matroše denně, tak bacha. Jejich pískání není těžké napodobit - o to dřív můžete patřit do stáda!

  superkarma: 0 12.06.2006, 15:13:49
 3. [23] sun [*]

  nám před 14-ti dny umřek křeček... koupili jsme hned osmáčka-holku a syn se jí opravdu zodpovědně denně věnuje a kabely zatím nekouše.Naopak začala testovat kytičky, tak jsme museli dát jinam difnbachie (nevím jak se to píše ) Ale stejně je kráááááááásnááááá a je s ní strašná sranda-už mi jen tak vyšlhá z koberce no teplákách až na tričko

  superkarma: 0 12.06.2006, 11:53:12
 4. avatar
  [22] kora [*]

  kiky: doufam,ze se k nam neprokousaji

  superkarma: 0 10.06.2006, 19:41:59
 5. avatar
  [19] kiky [*]

  Bóbika: dostávají mandle,ale ty smí jen jednou týdně a to zase žárlý , že oni něco dostávají a ona nee , já osmáky nechtěla,ale sestřence se přemnožili a mi sliboval: já se o ně budu starat a ochočím si je opravdu , nažrat jim dávam já a k výmněně pilin ho dokopávám jen s velkým úsilím

  superkarma: 0 10.06.2006, 15:09:27
 6. avatar
  [16] kiky [*]

  Jupíí: to určitě rozkoušou úplně všechno

  superkarma: 0 09.06.2006, 22:33:14
 7. avatar
  [15] Jupíí [*]

  kiky: asi je málo venčíš :-))) Koukej je pustit proběhnout

  superkarma: 0 09.06.2006, 21:50:27
 8. avatar
  [14] kiky [*]

  jsou to malý potvory, už nám párkrát utekly z výběhu, rozkousaly 3 nabíječky, nakousaly kabel do videa a nakousaly kabely od domácího kina, každý nám říkal jak málo pijou, je pravda,že nesmrdí,ale máme dva a denně vypijou celé pítko a když si dovolím jim dát mrkev tak za trest pískají půl hodiny,protože mrkev nesnáší

  superkarma: 0 09.06.2006, 21:09:16
 9. avatar
  [13] Jupíí [*]

  http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=595 osmáci mají i svohi diskusi :-))

  superkarma: 0 09.06.2006, 16:18:16
 10. avatar
  [6] Aja [*]

  Osmák je pouštní savec, proto minimálně pije i vyměšuje, a nesmrdí vám celý byt

  superkarma: 0 09.06.2006, 09:41:35
 11. avatar
  [3] svetluszka [*]

  no, mnám zrovna minulej týden umřel i druhej...

  superkarma: 0 09.06.2006, 09:09:40
 12. avatar
  [2] Midsummer [*]

  AHA - osmák dega, to už jsem slyšela v textu Wohnoutu, a dosud jsem vůbec netušila o co jde...

  superkarma: 0 09.06.2006, 08:19:27
 13. avatar
  [1] Léthé [*]

  ...a fuj .....číčíííí kde jsi?

  superkarma: 0 09.06.2006, 01:43:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme