Zdraví

Poznejte 6 nejčastějších mýtů o bulkách v prsu

cancer

Přibližně 40 % žen objeví v průběhu života ve svém prsu bulku. Přestože tato bulka nemusí ještě zdaleka znamenat rakovinu, velice záleží na tom, jak žena s tímto nálezem naloží. Rozdíl mezi správným a špatným rozhodnutím se může rovnat rozdílu mezi životem a smrtí, kvalitní informovanost je proto velmi cenná. Umíte rozpoznat mýty o bulkách od skutečných faktů?

Mýtus první: Bulka v prsu je téměř vždycky rakovina

Naštěstí toto je mýtus, i když jeden z nejrozšířenějších. Existuje mnoho nezhoubných útvarů, které se mohou projevit jako hmatná bulka v prsu. Je pravda, že pravděpodobnost zhoubného nálezu roste s věkem, žádná žena však není dost mladá, aby mohla nad bulkou v prsu jednoduše mávnout rukou.

Mýtus druhý: Rakovina prsu se vždycky projeví hmatnou bulkou

Většina zhoubných nádorů se dnes objeví pomocí mamografického vyšetření. To umožňuje odhalit rakovinu prsu v časnějším stadiu, kdy je snáze léčitelná.

Mýtus třetí: Zhoubná bulka je na pohmat odlišná od neškodné bulky

Přestože si mnoho žen myslí, že rakovina se projeví tuhou a nepohyblivou bulkou, zatímco neškodná bulka je spíše měkká a mobilní, vždy tomu tak být nemusí. Některé bulky se také nacházejí poměrně hluboko a je nemožné je hmatem blíže prozkoumat.

Mýtus čtvrtý: Malá bulka je obvykle zcela neškodná

Tak toto rozhodně není pravda, počínající zhoubný nádor může být zpočátku úplně maličký. Velikost bulky nám o její nebezpečnosti vlastně nedokáže říci vůbec nic.

Mýtus pátý: Pokud si nahmatám v prsu bulku, nemusím jít k lékaři hned

S bulkou v prsu sice není třeba hned spěchat na pohotovost, ovšem vyčkávat měsíc je velmi nemoudré. Některé ženy si odmítají připustit možnost rakoviny a doufají, že hmatný útvar v prsu je například cysta, která sama zmizí. Obecně platí, že čím je žena mladší, tím rychleji by měla lékaře vyhledat, ale u všech žen se doporučuje otálet maximálně dva až tři týdny.

Mýtus šestý: Bulka neznamená rakovinu, pokud má žena v prsu cysty

Cysty v prsu (na pohmat stejné jako bulka) mohou ženy ukolébat ve falešném pocitu bezpečí. Každý nový hmatný útvar však může znamenat rakovinu, nikoli další cystu. Proto pokud si žena nahmatá bulku, kterou dříve nemívala, měla by absolvovat vyšetření bez ohledu na případné cysty.

A na závěr jeden fakt: Bulka tvořená zhoubným nádorem se může objevit i u žen, v jejichž rodině se rakovina prsu nikdy nevyskytla. Pouze asi 5 až 10 % případů rakoviny prsu je dědičných, zbytek žen s rakovinou prsu nemá k tomuto onemocnění žádné zjevné predispozice. Nenechávejte proto nic náhodě a pravidelně si prsy vyšetřujte a podstupujte preventivní mamografické vyšetření.

Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

   
04.03.2011 - Prevence rakoviny - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] FAXÍK [*]

  moc pěkný článek, který vyvrací mýtusy co si ženy myslí a nejsou pravdivé!

  superkarma: 0 03.03.2012, 16:59:03
 2. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  na mamograf chodím abych něco nezanedbala,rakovinu máme v rodině,i když ne prsou.Sml15

  superkarma: 0 04.03.2011, 13:56:08
 3. avatar
  [6] Alena613 [*]

  já mám v prsou taky cysty už 10 let. 1x ročně chodím na ultrazvuk, 1x za 2 roky na mamograf a 1x ročně na kontrolu na onkologii. Pro klid dušeSml16. Při jakékoliv změně radši jdu hned. Rakovinu prsu v rodině sice nemáme, ale moje mamka zemřela na lymfom Sml15.Tak radši Sml15.

  superkarma: 0 04.03.2011, 11:54:40
 4. avatar
  [5] femme [*]

  mám za sebou dvě operace a od té doby chodím pravidelně jak na mamo, tak na ultrazvuk Sml22 pátým mýtem se řídila jedna moje známá a teď má hodně velké problémy, metastázy kostí Sml15 Sml68

  superkarma: 0 04.03.2011, 10:36:58
 5. avatar
  [4] Florencie [*]

  átéčko — #2 Sml22 na prevenci chodím a i tak mám pokaždé hroznej strach..

  superkarma: 0 04.03.2011, 08:15:07
 6. avatar
  [3] Florencie [*]

  Jestli si někdo myslí, že tyhle mýty jsou fakt, nemůže být duševně zdravej Sml80

  superkarma: 0 04.03.2011, 08:14:28
 7. avatar
  [2] átéčko [*]

  drobek — #1 Nevěř tomu, choď pravidelně na preventivky. A pij zelený čaj.

  1. na komentář reaguje Florencie — #4
  superkarma: 0 04.03.2011, 08:08:35
 8. [1] drobek [*]

  Nedávno se mi dostal do rukou jakýsi propagační leták na téma potravinové doplňky pro ženy s hormonální nerovnováhou. Jedním z důsledků disbalance dle textu byly i novotvary jak v prsou, tak i v rodidlech... Asi začnu preventivně bumbat bylinkové utrejchy.

  1. na komentář reaguje átéčko — #2
  superkarma: 0 04.03.2011, 00:17:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme