Zdraví

Poznáte rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Určitě jste již slyšeli o probiotikách a prebiotikách. Většina z nás o nich někdy zaslechla, ale víte, jaký je mezi nimi rozdíl a proč bychom je měli zařadit do naší stravy? Probiotika nejsou jen módním výstřelkem poslední doby, představují prevenci a hrají důležitou roli v našem trávicím traktu. Najdete je v jogurtech, tvrdých sýrech, ale i v kyselém zelí. Společně s dalšími látkami, které jsou součástí naší stravy, probiotika pomáhají podporovat náš imunitní systém. Naopak prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které se nacházejí zejména ve vláknině a česneku, a jsou potravou pro probiotika. Nesmíme však zapomenout ani na důležitá synbiotika, která spojují vlastnosti probiotik a prebiotik v jednom výrobku.

Probiotika pro lepší imunitu

Mnozí z nás poznají z reklam probiotika, málokdo však ví, že tyto drobné mikroorganismy či bakterie jsou součástí každého lidského organizmu. Probiotika typu Bifidobacterium či Lactobacillus mají velmi příznivé účinky na naše zdraví, jejich úlohou je napomáhat k udržování a obnově střevní mikroflóry. Hrají důležitou roli i jako pomocníci při posilování imunity, která je v dnešní rychlé době atakována nejrůznějšími vlivy vnějšího prostředí. Dámy určitě ocení, že probiotika mají pozitivní dopad na trávení, jehož správná funkčnost či nefunkčnost se často odráží i na stavu naší pleti. Urychlují totiž vstřebávání živin do organizmu a mohou zabraňovat množení škodlivých bakterií v tlustém střevě, které produkují toxiny.

Naši rodiče dříve nevěděli, ale my již víme, že antibiotika je důležité kombinovat s probiotiky. Antibiotika totiž zatěžují organismus a právě probiotika a živé kultury pomáhají odbourat některé nepříznivé následky, které má užívání antibiotik na organizmus. A to není všechno, co tito „mikro“ bojovníci dokážou. Jejich pravidelnou konzumací můžeme zlepšit složení střevní mikroflóry a zmírnit nesnášenlivost mléčného cukru.

Probiotika najdete v jogurtech, acidofilním a kefírovém mléku, v sýrech, zelenině, ale i v některých sušenkách s jogurtovou náplní.

Na prevenci s prebiotiky

Prebiotika jsou nestravitelnými složkami potravy, které podporují mikroflóru tlustého střeva. Zabraňují množení patogenní mikroflóry a též karcinogenních a toxických látek. Vytvářejí příznivé podmínky pro probiotika. Také podobně jako probiotika mají příznivý účinek na trávení a pomáhají jako prevence proti zácpě a nádorům tlustého střeva. Prebiotika najdeme například v česneku, cibuli, pórku, rajčatech, sóje či v pšenici.

Se synbiotiky proti infekcím

Synbiotika jsou zajímavá proto, že spojují vlastnosti obou kultur, tedy probiotik i prebiotik, v jednom. Pozitivně působí na naše zdraví a jsou výbornou zbraní proti infekcím.

Náš snídaňový tip s BeBe Dobré ráno s jogurtem

Bebe

Vyzkoušejte dva úplně nové druhy snídaňových sušenek BeBe Dobré ráno s jogurtem, které představují jedinečnou kombinaci celozrnných cereálií, jogurtu se živými kulturami a lahodných chutí. První novinka BeBe Dobré ráno kakaové s jogurtem je jako stvořená pro milovníky kakaa. Ochutnejte dvě kakaové sušenky spojené lahodnou jogurtovou náplní. Druhá novinka BeBe Dobré ráno s jogurtem a lesním ovocem, to jsou dvě cereální sušenky spojené jogurtovou náplní a proužkem vynikajícího jahodového a ostružinového džemu. Novinky vás překvapí nejen lahodnými kombinacemi, ale i unikátním obsahem živých jogurtových kultur.

Jak je možné, že sušenky BeBe Dobré ráno obsahují živé kultury? Živé kultury, které se nacházejí v jogurtové náplni sušenek BeBe Dobré ráno s jogurtem, jsou v tzv. lyofilizované formě. Speciálním šetrným způsobem se vysuší, aby byla jejich aktivita dočasně utlumená až do té doby, kdy se dostanou do kontaktu s vodou. Aktivují se v žaludku člověka, kde se jejich životní funkce obnoví na původní aktivitu. Tato unikátní technologie uchovávání živých kultur je podobná technologii výroby probiotických kapslí, které znáte z lékáren a které také nemusí být uchovávané v chladu.

Pro rychlou, chutnou a vyváženou snídani potřebujete: BeBe Dobré ráno jogurt s lesním ovocem nebo BeBe Dobré ráno kakaové s jogurtem, malý kousek oblíbeného ovoce, bílý jogurt a neslazený čaj. Dobrou chuť!

   
04.03.2013 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] Monika43 [*]

  Nám zabraly, ale jen Laktobacily od imunitu. Dětem chutnaly, navíc obsahují můj osvědčený fenykl, který nám vždy zabral.

  superkarma: 0 26.09.2013, 20:48:54
 2. avatar
  [11] bleblemcy [*]

  Na dětskou koliku u syna jsme zkoušeli prebiotika i probiotika a nezabralo vůbec nic vím tedy co je co, ale nevím zda mají skutečně nějaký účinek

  superkarma: 0 21.03.2013, 04:00:38
 3. [10] V19 [*]

  BeBe sušienky milujemmSml22

  superkarma: 0 12.03.2013, 11:59:03
 4. [9] Saritka [*]

  Tak to můžuSml30

  superkarma: 0 08.03.2013, 10:48:19
 5. [8] NiLit [*]

  Bebe jsou nejlepší sušenky, který jsem kdy ochutnala, jí je u nás celá rodina i široké příbuzenstvo a co jsou ty pre a probiotika nemám ani páru, to až teď díky tomuhle článku jsem se dostala do obrazuSml59

  superkarma: 0 08.03.2013, 00:05:00
 6. [7] honzule8 [*]

  BEBE sušenky jsou skvělý, mám je ráda

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:38:20
 7. [6] ZWETTLEROVAIVANAG [*]

  tak jogurty mam moc rada a jist k tomu susenky tak jsem jak becka.priznavam,obcas si susenku dam, ale neni to pravidlemSml59Sml59

  superkarma: 0 04.03.2013, 20:32:18
 8. [5] Trefa [*]

  Trefa:jogurty snidam a kdyz nekdy i k veceri.mam je velice rada.

  superkarma: 0 04.03.2013, 17:52:06
 9. avatar
  [4] Jindriska8 [*]

  Mám je ráda k snídani s jogurtem.Sml22

  superkarma: 0 04.03.2013, 14:55:19
 10. [3] tetička25 [*]

  Živé jogurtové kultury si docela dobře dokážu představit v tekutém jogurtu, jako že, když je něco živé, že to teda žije z toho mokrého, ale v suchých sušenkách suchý jogurt, tam už mě ta představa živého nějak nejde nahodit. Sml80

  superkarma: 0 04.03.2013, 12:00:28
 11. [2] magic11 [*]

  áá, reklama na přeslazené rádoby zdravé sušenky Sml30Sml30

  superkarma: 1 04.03.2013, 10:02:40
 12. [1] lidicka [*]

  Snídat každé ráno Bebe sušenky, tak se ž nevejdu do dveříSml30Sml30Sml30

  superkarma: 1 04.03.2013, 06:29:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme