.

Požádala byste partnera o ruku? Tyhle ženy to udělaly!

Vztahy

Požádala byste partnera o ruku? Tyhle ženy to udělaly!

Ať už se na to feministicky smýšlející ženy dívají jakkoli, pořád jsou věci, které přísluší spíše mužům. Třeba taková žádost o ruku. Je to stále hezká tradice, nebo pouhý přežitek? Tři z vás před svými partnery skutečně poklekly. Proč a jak to udělaly?

Poprvé jsem to zkazila, tak byla řada na mně

Osmatřicetiletá top manažerka Gabriela požádala o ruku svého životního partnera ve chvíli, kdy zjistila, že je těhotná. „Nevím, jestli to bylo těmi rozbouřenými hormony, nebo mi prostě jen došlo, že není na co čekat. Poklekla jsem před svého partnera a v ruce jsem držela místo prstenu pozitivní těhotenský test. Se slzami v očích jsem mu řekla, že on je ten pravý, a moc ráda bych se stala jeho ženou, když už budu i matkou jeho dítěte. Popravdě, nervozitou mi stékaly krůpěje potu po zádech. Nebylo totiž jasné, co odpoví. Ne že by byl ten typ, co se nechce ženit, právě naopak. Ale… Jde o to, že si mě chtěl vzít už před pěti lety. Tehdy požádal o ruku on mě, ale já husa ho odmítla. V té době mi ještě připadalo na svatbu brzy a papír na to, že se milujeme, pro mě byl zbytečný. A jak to dopadlo? Řekl ano, ale dal si pekelně dlouhých pár minut na čas, aby mě vydusil,“ usmívá se čerstvá novomanželka i maminka. Svatbu stihli ještě před narozením potomka.

svatba

Měl na výběr: buď všechno, nebo nic

Karolíně (29 let) hrozilo, že se nikdy nezbaví titulu slečna. Její přítel byl dvakrát rozvedený a o třetím sňatku nechtěl ani slyšet. Řekl jí to hned na počátku vztahu, ale tehdy jí diskuze na toto téma ještě nepřipadaly důležité. „Ani ve snu mě nenapadlo řešit nějakou svatbu. Přišlo mi, že vůbec netoužím po tom, nést se uličkou kostela ve sněhobílých šatech. Jenže jak se všechny mé kamarádky vdávaly a mně přibývaly roky, najednou mi začalo být líto, že tohle nikdy neprožiju. Nebudu nevěsta ani manželka. Napořád jen přítelkyně bez nároku na cokoli. A nemyslím teď jen materiální zabezpečení. Jenže když jsem před Samem tohle téma naťukla, rovnou mi připomněl, že se od něj nikdy žádosti o ruku nedočkám. Ani hádka, která se strhla vzápětí, s ním nehnula. Rozhodla jsem se mu proto dát ještě jednu šanci. V den našeho výročí jsem ho pozvala na večeři do nóbl restaurace a u dezertu jsem před ním poklekla i s prstenem. Před zraky ostatních hostů si vyslechl můj srdceryvný proslov zakončený větou, že buď může mít všechno, nebo nic. Asi pochopil, že bych ho byla schopná skutečně opustit. Nebo se bál případné scény na veřejnosti. Nevím. Každopádně si nechal šperk navléknout na prsteníček a s mým návrhem souhlasil. V téhle chvíli už dávám dohromady seznam hostů, které pozveme,“ chlubí se snoubenka.

Navrhla jsem mu sňatek z rozumu

svatba

Anna (23 let) pochází z přísně katolické rodiny. Pro její rodiče bylo nepředstavitelné, že by se nikdy neprovdala. A ještě méně by vydýchali, kdyby přece jen řekla „ANO“, ale podle svého gusta. V devatenácti letech totiž sama sobě konečně přiznala, že je na ženy. „Dlouho jsem s tím bojovala, ale postupně mi docházelo, že se svou orientací vůbec nic nenadělám. Jenže vyjít s pravdou ven, to u nás na venkově nepřicházelo v úvahu. Proto jsem nakonec dospěla k rozhodnutí, že se přece jen vdám. Z rozumu. Dala jsem si inzerát do gay seznamky, že hledám muže, který je na tom podobně jako já. Ví, že je na muže, ale nikdy to svým blízkým nepřizná. Rovnou jsem tam i přidala, že pokud by se takový našel a rozuměli bychom si, tak se za něj co nejdříve provdám. A věřte, nebo ne, našel se. Roman (36) je z podobných poměrů jako já. Už se smiřoval s tím, že bude za starého mládence a podivína, ale můj návrh ho zaujal. A tak jsme utvořili „pár“ a o rok později se i vzali. Naše rodiny jsou nadšené. A jestli je kdy tížily nějaké pochybnosti ohledně našich orientací, mohli je nechat rozplynout. Zařídili nám společné bydlení a už se těší na vnoučátka. Ne, děti spolu mít nechceme, to už by bylo přes čáru. A tak za pár let svým blízkým oznámím, že jsem zkrátka neplodná. Nemůžou mít všechno, že?“ krčí rameny mladá paní.

Čtěte také:

   
19.07.2017 - Ona s ním - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [13] P+P [*]

  Na tohle jsem až moc hrdá abych žádala,ostatně jsem to nikdy řešit nemusela Sml30 Ale přijde mi to od žen spíš jako takové zoufalství,chci se vdávat tak moc že zoufalá požádám o ruku a buď vydírám těhotenstvím nebo rozchodem.Dohodu chápu.Vždyť by stačilo nadnést,že by bylo fajn se vzít,že mám toho chlapa ráda,že by bylo pěkné lásku zpečetit svatbou a podobně ale požádání s prstenem už bych prostě nechala na muži...

  superkarma: 3 19.07.2017, 12:12:05
 2. avatar
  [12] Gosi [*]

  Osobně za emancipaci nepovažuji to, že se změní, kdo kleká před kým. Spíš jakože jsme dospělí, tak se domluvíme, že se vezmem, a prstýnek klidně bez klekání později... V prvním případě bych taky po odmítnutí nečekala, že bude pokus opakovat. Možná bych taky měla slzičku v oku, ale rozhodně bych nekleka. I když já bych to asi vyřešila už při plánování rodiny, jestli se situace nezměnila a nabídka stále platí, že teď je na to vhodná doba. U druhýho případu ke svatbě ještě nedošlo, a fakt mě překvapuje, že se chlapec nezvedl a nerozešel rovnou. Sice souhlasím s tou větou "všechno, nebo nic" ale použití mi příjde dost trapné/nevkusné/apod. No a třetí případ, existuje i nějáká gayskupina v katolické církvi, teď už bych to nechala tak, ale myslím, že by bylo lepší to příště první probrat s někým s podobnou zkušeností a případně se nechat rodiči příjemně překvapit, než pak čekat, jestli se to proflákne a budou zklamaní z lhaní...

  superkarma: 0 19.07.2017, 11:26:28
 3. [11] MARIE MATEJKOVA [*]

  Dante Alighieri — #10 souhlas. Jen ať jim to časem řeknou. Proč se rodiče pletou do výběru partnera nechápu Sml80

  superkarma: 0 19.07.2017, 11:21:37
 4. avatar
  [10] Dante Alighieri [*]

  Ten druhej případ mě zaujal jako možnej námět k filmu. Strašně se mi líbí, jak ty svoje pobožný příbuzný převezli. Sml57 Akorát v tom filmu by se to mohli všichni nakonec dozvědět a mít infarkt. A patřilo by jim to.

  1. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #11
  superkarma: 1 19.07.2017, 09:12:23
 5. [9] Rikina [*]

  Tak ta poslední slečna nežádala o ruku, tam šlo o dohodu, a oboustranně výhodnou, předpokládám. A manželství je jen formální, aby příbuzní nedržkovali. Sml80 Tam bych to i pochopila, rodinu si člověk nevybírá a jsou věci, které nevysvětlíš, zejména ne v přísně katolické rodině. Takže slečna zvolila takové řešení, které nebudí odpor.

  No a ty první dvě - že jim to stálo za to. Sakra, to nemají žádnou hrdost? Sml80

  superkarma: 3 19.07.2017, 09:06:34
 6. avatar
  [8] man-mimo [*]

  jarka1234 — #7 ale já jim to neberu Sml80 a mně už to snad nehrozí Sml24 Sml30 Sml30

  superkarma: 0 19.07.2017, 07:32:46
 7. avatar
  [7] jarka1234 [*]

  man-mimo — #6Buď moderníSml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje man-mimo — #8
  superkarma: 0 19.07.2017, 07:27:30
 8. avatar
  [6] man-mimo [*]

  jarka1234 — #4 jo, když najdou to, co se nechá o ruku požádat Sml80

  1. na komentář reaguje jarka1234 — #7
  superkarma: 0 19.07.2017, 07:24:46
 9. [5] EliškaN [*]

  Asi to nechám na něm Sml16

  superkarma: 0 19.07.2017, 07:17:03
 10. avatar
  [4] jarka1234 [*]

  Ať si ženy klidně žádají o ruku,je jiná doba a je to jejich věc.Sml16

  1. na komentář reaguje man-mimo — #6
  superkarma: 1 19.07.2017, 07:00:58
 11. [3] babiS [*]

  Nikdy!!!

  superkarma: 2 19.07.2017, 06:24:15
 12. [2] Kadlik549 [*]

  to by měla být výsada mužskejch. Neberme jim to

  superkarma: 1 19.07.2017, 06:10:15
 13. [1] 511 [*]

  jsme možná staromódní, ale tohle bych neudělalaSml23

  superkarma: 1 19.07.2017, 06:01:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme