Co by si většina z nás vybrala je zcela jasné, ovšem přání a skutečnost je něco docela jiného. Pokud dieta ani cvičení nepomáhají, nezoufejte, řešením může být plastická operace.

břicho

Povolená kůže na břiše nikdy dobře nevypadá, ostatně „majitelé“ takového břicha to považují za velký kosmetický problém. Někteří proto usilují o zlepšení stavu snížením hmotnosti a snaží se  pravidelným cvičením břicho zpevnit. To však ne vždy vede k vytouženým výsledkům. S problémy se nejčastěji potýkají lidé po výrazném zhubnutí, kdy povolená kůže vytváří nevzhledný převis, nebo ženy po porodu, neboť v těhotenství může dojít k rozestupu přímých břišních svalů, k oslabení břišní stěny a k jejímu vyklenutí.

břicho

Nejúčinnější metodou, jak zlepšit vzhled břicha a odstranit problémy bývá liposukce a plastická operace břicha (abdominoplastika), která zpevní rozestouplé svaly břišní stěny, sníží podkožní tukovou vrstvu a odstraní nadbytky kůže. Jedná se o poměrně náročnou operaci, přináší však dobré vzhledové i funkční výsledky. Jediným kosmetickým problémem je jizva v celé šíři břicha. Každý chirurg ale vždy usiluje o co nejmenší jizvu v místech, kde ji lze snadno zakrýt spodním prádlem (obvykle těsně nad ochlupením). Malá okrouhlá jizva je i kolem pupku, která vznikne po jeho přesazení do nové pozice. Vždy záleží na tom, nakolik je kůže břicha ochablá, v jakých místech se nachází (nad pupkem, v podbřišku apod.) a na rozsahu operace.

břicho

V některých případech, kdy je kůže pevná a dostatečně pružná a není patrný rozestup břišních svalů, často postačí jen liposukce. U obézních lidí se většinou kombinuje plastika břicha s liposukcí boků a nadbříšku. Někdy se operace obejde i bez jizvy na břiše, to když lékař provede tzv. horní abdominoplastiku, kdy se kůže břicha překvapivě povytahuje ne směrem dolů, ale nahoru a jizva se pak nachází v podprsní rýze. V některých případech, kdy se kožní řasy objevují nad i pod pupkem, se kůže posune směrem dolů, aniž by se pupek musel zvlášť chirurgicky přesazovat. Pupek se totiž posune o 3–4 cm směrem dolů spolu s kůží, proto je operace určena spíše pro ženy, které mají pupek položený výš. Jizva pak zůstává v podbřišku, kde se odstraní nadbytek kůže.

Operace – řešení pro každého?

MUDr. Dušan Záruba„Operace není vhodná pro každého,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny, a upřesňuje: „o plastice břicha byste měli uvažovat, až když dojde k celkovému povolení břišní stěny a po dietě nebo porodu ke stabilizaci celkové váhy. Mírné vyklenutí břicha nebo zvětšení tukové vrstvy ještě není důvodem k operaci. U mladých žen často stačí liposukce, kdy se podkožní tuková vrstva ztenčí a svalová stěna se dá zpevnit cvičením. Mužům mnohdy také doporučuji zhubnout a cvičit, protože u nich se tuk ukládá do dutiny břišní a ne do podkoží. Pokud však muž  výrazně zhubne a zůstane mu kožní převis, pak je operace namístě. Stejně jako u mnoha žen, kdy v těhotenství došlo k velkému rozestupu přímých břišních svalů a po porodu zůstane břišní stěna vyklenutá nebo kdy zvýšení hmotnosti a výraznější podkožní tuková vrstva urychlí povolení kůže břicha a vznik převislé kožní řasy. Abdominoplastiku ale doporučuji u mladých žen jen tehdy, kdy už další dítě neplánují nebo kdy další těhotenství předpokládají až za několik let od operace.“

Víte, že?

  • Rozsahem a operační zátěží je tento zákrok srovnatelný s jinými operacemi břišní dutiny. Předpokladem operace je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav a stabilizovaný oběhový cévní a srdeční systém, a to zejména z hlediska prevence vzniku plicní embolie a u starších pacientů i z důvodu větší náročnosti operace.
  • Do domácího ošetření bývá pacient propuštěn 2.–4. den po operaci. Kontroly probíhají individuálně dle hojení v průběhu čtyř týdnů po operaci.
  • Elastické kompresní prádlo lékaři doporučují nosit trvale 3–4 týdny a další dva týdny přes den,  při pohybu a zátěži.
  • Počítejte raději se 14denní pracovní neschopností, plné fyzické zátěži se můžete věnovat až šest týdnů po operaci.

www.uem.cz

Reklama