Rodina

Pověry a talismany

Málokteré životní období je opředeno tolika pověrami jako těhotenství a porod. Pověra je falešná, nepodložená víra v neskutečné souvislosti mezi různými jevy. Od náboženské víry se pověra liší tím, že není součástí náboženského systému. Je pravděpodobné, že těhotná žena má větší sklon k pověrčivosti než za normálních okolností.

V minulosti byly pověry způsobem, kterým lidé chtěli vysvětlit nevysvětlitelné. Dnešní stav našeho poznání řadu vysvětlovaných záhad pověrami dokonale objasňuje. Proto víra ve „shlídnutí“, „uřknutí“, „očarování“ a „znamení“ ztrácí rozumný důvod. Pověry, že takové vlivy mohou poškodit vývoj plodu, zdravotní stav těhotné nebo průběh porodu, nejsou ani v nejmenším opodstatněné a těhotná by se jimi zbytečně stresovala.

Stejné povahy je víra v účinek a moc amuletů a talismanů. Tyto „pomůcky“ jsou pozůstatkem dávných praktik pomocnic při porodech, když se používaly magické prostředky (např. drahých kamenů – smaragdu a nefritu) a nebo oslovovala božstva, která měla  ochraňovat rodící ženy.

Je až kupodivu, kolik takových pověr v dnešní racionální době ještě existuje a kolik těhotných se jimi nechá ovlivnit, i když třeba jen z opatrnosti a alibismu. Nebylo by správné obdobným praktikám se vysmívat nebo tvrdit a přemlouvat těhotnou, že jsou škodlivé, nebo neúčinné. Pokud ovšem  nevnášejí do mysli těhotné další neklid, nejistotu či obavy.

 

Pověrou je ale také to, že by těhotná neměla kupovat dětskou výbavičku příliš v raném stádiu těhotenství. Ovšem tato pověra své opodstatnění má – těhotenství může v prvním trimestru skončit potratem a žena by pak kromě toho, že přišla o dítě,  byla deprimovaná z věcí, které již koupila. Lepší je s nákupem počkat do pozdějších měsíců.

Na rozdíl od této pověry existuje další pověra – kočárek by těhotná neměla přechovávat v bytě, kde bude miminko, ale měl by být třeba u příbuzných, sousedů… apod.

 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/

 

   
25.02.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [49] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:45:25
 2. avatar
  [48] Gabi [*]

  deti: no, nevím, nevím, ale s tím pohřbem to jsem ještě neslyšela Zemřela nám devadesátiletá babička a já i sestra jsme se pohřbu zúčastnily - je v 8. měsíci, setra ve 2. Obě děti jsou úplně v pohodě. A když jsme randila se svým mužem na hřbitov jsme chodili hodně často - mám pro ně slabost.

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:20:18
 3. avatar
  [45] Lesana [*]

  ...v dnešní racionální době... Já mám tak trochu pocit, že ona ta dnešní doba zas až tak moc racionální není... Že se jenom TVÁŘÍME, jako že my už přece na rozdíl od našich předků racionální jsme... UFO, homeopatie, léčitelé, kartářky, horoskopy...

  superkarma: 0 25.02.2004, 23:27:33
 4. avatar
  [40] Lesana [*]

  Kaca: No, můj táta kupoval na moje první mimčo (hmmm, teď nevím - je to pověra, nebo jenom tradice, že má kočárek kupovat dědeček ?) a musím říct, že v POMADU v Praze mě prodavačka sama upozornila, že kočárek by neměl být skladovaný doma a pokud pro něj nemáme skladovací prostory, zdarma nám ho uloží u nich a může si ho vyzvednout až šťastný tatínek, mezitím co budu ještě v porodnici Hmmm, a nakonec jsem ho stejně nepoužívala a nosila v šátku

  Jana N.: To mi něco připomíná, i když u Apolináře jsem nerodila :o)

  superkarma: 0 25.02.2004, 23:19:40
 5. avatar
  [38] deti [*]

  Moje tchýně si na začátku těhotenství pořídila kočárek i oblečení.Její chlapeček 2 hodiny po porodu umřel.Já sama,jak jsem byla těhotná,tak jsem věci kupovala skoro,až na konci a kočárek koupil manžel,až po porodu.Děti(dvojčata)jsou donošená a zdravá.Jestli člověk je pověrčivý nebo né je jeho osobní věc!!!Ještě znám nějaké pověry:těhotná žena by neměla jít nikomu na pohřeb(dítě umře),mladá svobodná dvojice by neměla jít na hřbitov(rozešli by se).Oba dva případy se potvrdily.

  superkarma: 0 25.02.2004, 21:08:37
 6. avatar
  [8] Mandle [*]

  Tak tohle by tady snad ani nemuselo být, ne? Už takhle je to tady samá hrůza a ještě strašit takovýma blábolama

  superkarma: 0 25.02.2004, 11:40:24
 7. avatar
  [6] evusche [*]

  s tím kočárkem mi to připomnělo pověru mojí mamky. Když švagrová čekala své první mimčo, měli kočár u nás doma. A já jako 18.letá holčina jsem byla zvědavá a zároveň nadšená z toho, že u nás bude miminko :-)) Tak jsem si trošku pohoupala kočárek a naše mamča mě málem zmlátila :-)) Nevím proč se to nemá dělat, ale prý je to taky nějaká pověra :-)

  superkarma: 0 25.02.2004, 11:03:39
 8. avatar
  [5] Gabi [*]

  Pane doktore, když jsou to pověry, proč je tedy předáváte dál? Psychika je křehká věc a naše podvědomí si občas dělá, co chce. To, že je dobré nechat nákupy na poslední trimestr, tvrdím také, ale spousta maminek má všechny nákupy v té době za sebou. Můj názor: nakupovat se dá také po porodu!

  superkarma: 0 25.02.2004, 10:53:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme