Holubi i lidé jsou na tom s rozumem v určitých situacích stejně. Zvlášť jde-li o vykonávání „magických“ rituálů, které nám mají přivolat peníze, lásku nebo úspěch. Alespoň to potvrzuje jeden zajímavý pokus.

magic

Navykli jsme si vykonávat určité rituály, od nichž si slibujeme nějaký nám prospěšný výsledek. Těmhle naším soukromým i staletí zažitým rituálům se vší pravděpodobností předcházela náhoda.

Je to jednoduché, ukážeme si to na příkladu. Ráno si oblečete sukni, nedávno jste si ji koupila a máte ji ráda. Vypadáte v ní dobře, a už jenom proto máte ze začínajícího dne dobrý pocit. Cestou do práce vás napadne vsadit si ve sportce, cítíte přeci v kostech, že dnešní den bude příjemný. V práci vám čas příjemně utíká a večer zjistíte, že jste trefila tři čísla a vyhráváte 150 korun.

V tento moment přemýšlíte, co jste udělala předtím, než jste si vsadila šťastná čísla. Vzpomenete si, že jste si ráno oblékla tu senzační sukni. Vzpomenete si, jak jste měla příjemný celý den a že se v sukni opravdu cítíte skvěle. A je to tady. Právě jste si stvořila nový magický předmět. Od této chvíle budete přesvědčená, že vám tahle sukně nosí štěstí. Od této chvíle si budete pamatovat všechny okamžiky, kdy jste ji měla na sobě, a stalo se vám něco příjemného.

Co si nebudete pamatovat, jsou rutinní průměrné nebo podprůměrné dny, kdy se nic mimořádně skvělého nestalo.

Jsme stejně hloupí jako holubi

Skupina vědců se rozhodla uspořádat pokus. Do uzavřeného prostoru vměstnali hejno holubů a sledovali jejich chování. Z důmyslného zařízení se v libovolných intervalech sypalo zrní. A co vědci zjistili? Že holubi neustále opakovali činnost, kterou dělali těsně předtím, než se první dávka vysypala ze stroje. Mávali křídly, klovali do zdi a podobně. A dělali to tak dlouho, dokud se nevysypala další dávka, jež posílila jejich přesvědčení, že svojí činností přivolávají potravu.

Ruku na srdce, nejsme na tom stejně jako ti holubi? A i když si toho jsme alespoň zčásti vědomi, vykonáváme své vlastní rituály, nosíme talismany a věříme pověrám. A právě o nich bude dneska řeč.

Téma na dnešek zní: Čemu přisuzujete magickou moc? Myslíte, že magickou moc má úplněk, pátek třináctého, vaše nové boty, nebo sousedova kočka? Napište nám o tom! Adresu určitě dobře znáte:

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a jednu z vás odměníme kosmetikou od Avonu. Ve hře je tělový peeling s výtažky z Mrtvého moře a pěna do koupele.

Reklama