A co se málokdy povede? To už si musíte přečíst samy v příspěvku, který nám poslala čtenářka Boros. Ta v něm zavzpomínala mimo jiné také na své dětství.

Také mám pocit, že se v rodinách tenhle zvyk vytrácí. Ale třeba se to zase zlepší. Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Boros, a přeju hezký den.


V dobách mého dětství jsme vždycky, když se vždycky něco oslavovalo - narozeniny, svátek nebo Ježíšek, prostřel na stůl tzv. hodobóžový ubrus, vytáhl se z bifé servis a slavnostní příbory a při jídle nikdo neodbíhal, prostě oslava. Sama mám sice to stejné bifé, ten stejný ubrus, ale stejný zvyk se mi povede doma prosadit už jenom na Štědrý den. Škoda.

Přes víkend (pokud nejsem v práci) se snažím, abychom se sešli u stolu, ale nádobí máme každý pes, jiná ves - děti se dohadují, že ten nechce talíř se zeleným okrajem, ta zase s modrým, tatínek nemá svojí lžíci apod. Při konverzaci si vždy vzpomenu na knihu B. MacDonaldové Vejce a já, kde píše, že u jídla se smělo hovořit pouze o věcech veřejného zájmu... u nás se hovoří o kdečem a většinou se sklouzne k zažívacím problémům. Ale pořád je to lepší, než když jí každý sám, kdy chce a kde chce - manžel je schopen jíst u klávesnice PC a děti už pomalu taky, leckdy od jídla odbíhají apod. Dokonce se jednu dobu u jídla hovořilo o tom, že bychom mohli jíst z papírových tácků, aby nebylo nádobí - což jsem teda rázně zatrhla s tím, že pak už bychom mohli jíst ve stoje u pultu jako na nádraží a máme myčku, že je snad úklid talířů nezabije. Mám pocit, že stolování u nás upadá, ale jak slyším kolegyně, tak u nich taky. Škoda, protože i prostředí působí na zažívání.

Boros

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Scházíte se doma u jídla?

  • Jak u vás doma vypadá stolování?
  • Jíte všichni pohromadě, nebo si každý vezme, co chce, a kde chce?
  • Jak to máte o víkendu a jak přes týden?
  • Povídáte si u stolu?
  • Máte nějakou zajímavou historku?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky. Jedna z vás opět získá dárek, knihu Steaky od Paula Gaylera. Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je STOLOVÁNÍ. Předem moc děkuju!

steak

Reklama