Zdraví

Považujete otužování za přežitek?

Pokud žijete ve větším městě a pracujete v kanceláři nebo v podobných prostorech, které jsou teplotně velmi málo proměnlivé (byt, kancelář, různé veřejné budovy, nákupní centra apod.), vystavujete se během pracovního týdne jen málokdy chladnému venkovnímu prostředí. Znáte to - než dojdeme od domu do vozu nebo do zadýchaného a lidským teplem vytopeného autobusu. Pak následuje cesta z práce na oběd, z auta či autobusu do obchodu. Z obchodu zpět do vytopeného bytu. Prostě žádná cesta z města :-).

Náš svět je plný uměle vyhřívaných míst a místností. Pokud se v chladnějším počasí pohybujeme delší dobu venku, máme vždy dokonale izolující oděv. Schopnost reagovat pružně a pohotově na chladové podněty je u většiny z nás minimální. A tak bohužel necháváme nevyužitou jednu z těch nejjednodušších a nejlevnějších, časově nejméně náročných možností zvyšování odolnosti našeho organismu. Někteří sportovní otužilci, které o Vánocích vídáme z tepla televizního křesla, jak se cachtají v polozmrzlé Vltavě, popřípadě ladně hopsají po jejím břehu, prý prakticky neznají nemoci z nachlazení!

Jak na nás otužování působí?

Nejprve se podívejme, co nám o otužování poví Odborný ekologický a přírodovědný slovník: Otužování je proces zvyšující toleranci organismu vůči extrémním podmínkám, například chladu nebo suchu, tím, že se nejprve vystaví stejným, avšak méně extrémním podmínkám. Co si tedy můžeme pod touto poněkud krkolomnou frází představit? Prochladnutí při nedostatečném oblečení, ve velmi studeném počasí nebo třeba při promoknutí, je u dospělých i dětí jedním z hlavních důvodů k propuknutí „nemocí z nachlazení". Příčinou je velké snížení tělesné teploty na periferních částech těla, tj. na rukou, nohou a obličeji, následně pak na sliznici dýchacích cest. To má za následek usnadnění pronikání virů a bakterií do organismu. Tento negativní proces však můžeme otužováním pozitivně ovlivnit. Tělo postupně připravujeme na možné „extrémní" podmínky. Otužilí jedinci si udrží svojí vnitřní teplotu i při značných chladových rozdílech a zátěžích.

Zdravotní význam

Otužováním prokazatelně zvyšujeme obranyschopnost organismu, u dětí se tak může částečně podílet na formování imunitního systému. U malých dětí je velmi vhodné tuto preventivní metodu zařadit do každodenních rituálů, které mají rády a akceptují je. Asi nejvhodnější doba pro to je po večerním koupání. Na serveru www.otuzilci.cz  se uvádí, že tato osvědčená procedura působí preventivně i léčebně proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi, některým nervovým chorobám a psychickým poruchám. V případě nemocí z nachlazení platí, že otužilý člověk má větší naději, že neonemocní. Pokud přece jen onemocnění podlehne, pak má nemoc většinou lehčí průběh a dříve odeznívá. Někteří autoři dále uvádějí, že pomáhá i proti bolesti zad. U dospělých i dětí lze využít pozitivního efektu dlouhých vlažných koupelí, které ovlivňují centrální nervovou soustavu tím způsobem, že dochází k uvolnění svalstva a k následnému zklidnění nervů a navození spánku. Jak se uvádí např. v knize Přírodní terapie od MUDr. Ernsta Schneidera, při studených koupelích se zrychluje metabolismus, a proto se spaluje větší množství kalorií. To je částečným vysvětlením pocitu hladu např. po plavání nebo i po otužování. Výborně lze tohoto efektu využít u dětí, které mají problémy s jídlem. Dlouholeté zkušenosti z oblasti plavání kojenců a batolat potvrzují, že děti, které pravidelně navštěvují „kurzy plavání“, bývají v průměru méně nemocné nemocemi z nachlazení.

A pro koho není otužování vhodné?

Není vhodné pro osoby akutně bojující s jakoukoliv nemocí, zvláště pak není vhodné pro jedince se srdečními potížemi. Děti ale i starší lidé by se měli otužovat mírněji.

Jak na to?

Otužovat se lze vodou, vzdušnými koupelemi, ale i např. saunováním, které je založeno na střídání pobytu v horkém suchém vzduchu (až ke 100 °C) a ve studené lázni. Při otužování vodou je účinek na organizmus poměrně intenzívní, neboť chladná voda odebírá tělu až 30x více tepla než vzduch téže teploty. Velmi důležitá je každodenní pravidelnost a postupnost zátěže (od vlažné vody po chladnější). U dětí začínáme vždy mírnou formou, tj. smáčením celého těla pomocí žínky. Voda musí být na počátku vždy příjemně vlažná, teplota se pohybuje mezi 30 °C až 34 °C . Postupně otíráme jednotlivé části těla - obličej, krk, horní končetiny, trup, dolní končetiny. Po omytí je nutné důsledné vysušení pomocí tření ručníkem, u malých dětí pečlivé zabalení do teplé osušky. Podle reakce dítěte je možné opatrně přejít ke sprchovaní. U dětí se doporučuje k otužování zásadně nenutit, pokud se např. „zaseknou“ na určité teplotě vody, měli bychom to respektovat. V opačném případě hrozí, že se násilné otužování stane příčinou strachu z vodního prostředí.

Tak co, milé ženy-in, jdete do toho? Vás snad zamrzlá Vltava a sněhové vločky šimrající vaše nahá ramena nelákají? Ale zima bez rýmy by něco do sebe měla :-)

   
02.11.2006 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Korra [*]

  Otužování - NIKDY

  superkarma: 0 02.11.2006, 20:00:29
 2. avatar
  [30] Dudlajlama [*]

  Aja#5, mne staci, kdyz na me manza sahne studenou rukou, nejlepe na oblast vzadu nad pasem . Studena kapka ve sprse? Chces me zavrazdit ?

  superkarma: 0 02.11.2006, 17:36:26
 3. avatar
  [27] Amálie [*]

  Karolka: Usínam rovnou v sauně. Náš saunař i kluci z party jsou už naučení a když odejdou dřív, chodí mě kontrolovat.

  superkarma: 0 02.11.2006, 15:16:39
 4. avatar
  [25] átéčko [*]

  závislá na čokoládě: Je tam konec jara a je tam krásně. Začne léto. Až pojedeš, vezmi mě s sebou!!!!! Nesnáším bílé zlo.

  superkarma: 0 02.11.2006, 13:40:25
 5. avatar
  [24] Kelly [*]

  ... no, pravda, kromě posíleného zdraví to ještě jednu podstatnou výhodu má. A to, že se u vody nemačkáte s dalšími lidmi a je liduprázdno
  závislá na čokoládě: mrkni se tady, máš to i se satelitním snímkem
  http://weather.cnn.com/weather/forecast.jsp?locCode=AAAD

  superkarma: 0 02.11.2006, 13:13:19
 6. avatar
  [23] závislá na čokoládě [*]

  Zimu nesnáším, už se těším na léto.Otužování je pro mně noční můra z dětství a svénu synovi bych to neudělala . O sauně jsem už uvažovala, ale zatím... Nevítě někdo, jaké je počasí třeba v Austrálii?

  superkarma: 0 02.11.2006, 13:02:30
 7. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Vivian: U nás třeba žádný odstávky nejsou

  superkarma: 0 02.11.2006, 12:56:17
 8. avatar
  [20] gerda [*]

  Dnes se uklízečka hrůzou třásla, když viděla, že jsem (opět)přijela na kole. V tom počasí!!! Asi se tím i otužuju, když jezdím v zimě v létě. Stačí se dobře obléknout. Pokud nenapadne sníh a nebude náledí, s kola neslézám.... a neodpustím si: znáte Vodňanského? O tom Nezdravém otužování? Jak to končí - "nachladil se a umřel?"

  superkarma: 0 02.11.2006, 12:25:55
 9. avatar
  [19] Vivian [*]

  Gabi: a jaký je teda smysl té odstávky?

  superkarma: 0 02.11.2006, 12:14:17
 10. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Vivian: Jestli to nebylo z toho

  superkarma: 0 02.11.2006, 11:52:43
 11. avatar
  [17] Gabi [*]

  Vivian: ta letní odstávka je díky teplárenským firmám, ale dodavatel vody svoje potrubí nijak neudržuje. Záleží tedy na tom, odkud si teplárenští berou studenou vodu a jak s ní nakládají, zda jde o "velké teplo" nebo o hřev vody v malých kotelnách, zda dodávají teplou užitkovou vodu nebo jenom ohřívají studenou ...

  superkarma: 0 02.11.2006, 11:52:34
 12. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Já jsem se za poslední dobu otužila tak nějak přirozeně, začala jsem pracovat v chladném baráku, kde v létě je tak akorát a v zimě se to moc nevytopí. Loni jsem klepala kosu a večer chodila domů roztát, letost už mi to tu přijde jako normální klima. Lít studenou vodu na sebe tedy nemusím

  superkarma: 0 02.11.2006, 11:52:16
 13. avatar
  [15] Gabi [*]

  Já na otužování docela věřím: děti jsme "trápili" už od miminka. Podle mě je velký problém, že všichni se celý den pohybujeme "vevnitř": v práci, ve škole, v autě, v tělocvičně, v kině, ve restauraci, ... a jsem tudíž málo venku na vzduchu. Chce to opravdu organismus trénovat, ale v posledních letech a snížením imunity si připadám dost zchoulostivělá. Běžně jsem dřív chodívala od května do října naboso, vybíhala do sněhu ze sauny, chodila plavat v zimě do venkovního bazénu, ... te´d už mi zůstává studená sprcha a vytápění interiéru na nižší teplotu, než je v Čechách obvyklé .

  superkarma: 0 02.11.2006, 11:46:40
 14. avatar
  [14] Vivian [*]

  Já se otužuju každej rok čtrnáct dní v červenci, když nám neteče teplá voda... Údajně je to kvůli údržbám vodovodních trubek, ale asi je to na prd, protože tady v lednu pak vždycky stejně něco někde praskne a zase jsme bez vody

  Když jsme byly se ségrou malý, maminka nás otužovala vždycky po koupání ledovou sprchou a my jsme ječely a maminka nás chválila, že jsme "statečný miminka"... Ale pak se od toho nějak upustilo Stejně to asi nemělo žádoucí efekt, neb jsem jako dítě měla furt nějakou chorobu dýchacích cest...

  superkarma: 0 02.11.2006, 11:39:30
 15. avatar
  [12] Beruška1 [*]

  Brrr otužování, už teď je mi z toho špatně. Já mám ráda teplíčko, hodně teplíčka, hodně teplou vodu a vzduch. Do sauny jsme chodili povinně se školkou, když jsme byli v páře, byla jsme spokojená, jakmile po mně chtěli, abych skočila do ledové vody, začal šílený jekot a odpor, zůstala jsem stát na místě a do zimy mě nikdo nedostal. A strašně jsem se v tu chvíli těšila na teplý čaj. Já kdybych mohla, tak bych se odstěhovala někam do teplých krajin, celoroční teplíčko a sluníčko, to je něco pro mě.

  superkarma: 0 02.11.2006, 09:33:29
 16. avatar
  [11] arjev [*]

  Po sérii angín a chřipek jsem se začala otužovat pod sprchou.Vydržím hodně,ale nesnesu ukýchané spolupracovníky,kteří si nedají před ústa kapesník a pak pobyt v sauně.Ten vzduch mě zabíjí.Když jsem se nedávno podřekla,že se otužuji a ve sprchách předvedla studenou sprchu,spolupracovníci uvěřili,ale se řvaním raněných bizonů prchali a posílali na mě záchranku z psychiatrické léčebny

  superkarma: 0 02.11.2006, 08:56:12
 17. avatar
  [9] arjev [*]

  Canadian:

  superkarma: 0 02.11.2006, 08:48:15
 18. avatar
  [8] kočanda [*]

  jsem šťastný člověk,ačkoliv se neotužuju,nemocná jsem byla naposledy před dvaceti lety...studená voda by mě asi zabila

  superkarma: 0 02.11.2006, 08:20:19
 19. avatar
  [7] Žížala [*]

  Otužuju se ale těmi příjemnějšími a přirozenějšími metodami než večerními šoky ve sprše - raději častým pohybem na čerstvém vzduchu, bazénem a saunováním.

  superkarma: 0 02.11.2006, 08:17:20
 20. avatar
  [6] Amálie [*]

  Do sauny chodim třetí rok a můžu doporučit. Taky sprchování střídavě teplou a studenou mi nečiní potíže, ale nač bych to dělala, když jsem každý týden v sauně.

  superkarma: 0 02.11.2006, 07:59:15
 21. avatar
  [5] Aja [*]

  Galadriel: Taky ti vadí i jediná studená kapka ze sprchy

  superkarma: 0 02.11.2006, 07:37:12
 22. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Otuzovani na me pusobi primo straslive. Neznam snad nikoho, kdo by byl mene otuzily nez ja , kdyz je mi zima, jsem schopna si vypestovat i alergii na ni, doslova se opupinkuju. Plavat jdu, jen kdyz ma voda tak ke tricitce stupnu . V extremnich podminkach snesu ledajake nepohodli, hlad, zizen, nemoznost se umyt atd., jakmile je mi zima, je to ale konecna .
  Jsem typ, co na horach zustava v chate a udrzuje zbytku lyzujici rodiny ohen a pripravuje horke napoje, nejlepe svaracek .

  superkarma: 0 02.11.2006, 07:12:44
 23. [2] 1Mona [*]

  No, pod vedenim profesionalu by se to snad dalo prezit i s hlasivkami a dokonce i s kousickem imunity navic, doufam!I kdyz, covece, Canadien, raneneho bizona jsem v zivote neslysela!!!

  superkarma: 0 02.11.2006, 01:17:44
 24. avatar
  [1] Canadian [*]

  to na me kdysi nekdo zkusil. Rvala jsem jak raneny bizon, div barak nezpad jsem se bala vody, priserne. Jediny, prinos teto akce: zesiliy mi hlasivky

  superkarma: 0 02.11.2006, 00:30:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme