Zdraví

Povánoční dieta aneb Tentokrát už to vyjde

Mnozí z nás jsou během dnešních dní unavení nakupováním vánočních dárků, uklízením, pečením a domácími přípravami na Vánoce. To poslední, na co byste měli chuť a čas je hubnutí. Snižování váhy tedy většinou necháváte na dobu povánoční a novoroční. Aby Váš příští pokus o redukci váhy byl úspěšný, připravili jsme pro Vás na portálu www.ZijZdrave.cz online poradnu s obezitologem MUDr. Martinem Matoulkem, Ph.D., který Vám poradí a podá pomocnou ruku.

Dlouhodobé snižování váhy není jednoduchá věc - vyžaduje plánování, trpělivost a čas. Pokud se vám však již na začátku podaří hubnutí správně nastavit a odstartovat, odměnou vám bude nejen postupné snižování kilogramů, ale také zlepšení zdravotního stavu, radost ze sebe sama a příliv energie do života. Nové stravovací a pohybové návyky se postupem času stanou samozřejmou součástí vašeho života, nikoliv nepříjemnou starostí, jako je tomu dnes. Přečtěte si tři jednoduché tipy, které Vám mohou pomoci a obraťte se na našeho odborníka v online poradně (klikni).

1. Stanovte si jiné cíle

Mezi největší chyby při hubnutí patří přehnaná očekávání. Nadbytečné kilogramy se kupily několik let, není proto možné očekávat, že se z vás za měsíc stane modelka. Zdravě shozené kilogramy se pohybují v rozmezí 0,5-1kg týdně. Pokud bude váha klesat postupně, zamezíte vzniku jo-jo efektu. Při příštím pokusu o snížení váhy si zkuste místo cíle v podobě snížení konkrétního množství kilogramů naplánovat „jen" změnu jídelníčku a doplnění pohybových aktivit. Shozená kila potom budou odměnou za vaše úsilí.

2. Veďte si jídelní deníček

Co je psáno, to je dáno. Pokud si budete pečlivě zapisovat veškeré přijaté kalorie, časem jistě odhalíte mezery a drobné hříchy, které vám vstupují do cesty za štíhlým tělem. Tu čtvereček čokolády, tu kafíčko se šlehačkou po obědě nebo zákusek. Tyto zdánlivé drobnosti se během týdne nakupí a výsledkem jsou nechtěné kilogramy navíc. Proto si jídelníček nezapomínejte zapisovat, průběžně kontrolovat a upravovat! Pomoct vám může například aplikace Můj deníček (klikni) na stránkách www.ZijZdrave.cz.

3. S pohybem na začátku opatrně

Pouhou úpravou stravy, se vytoužené postavy bohužel spíše nedočkáte. Postupně zařaďte do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu. Nejprve stačí procházky, poté můžete vyzkoušet jednodušší skupinovou hodinu taneční Zumby nebo jinou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Aerobní pohybovou aktivitu doplňte posilováním, zpočátku bude stačit půl hodiny týdně. Tělo si bude na pohyb postupně zvykat a vy se brzy budete cítit lépe.

Do nového roku si lidé dávají mnohá předsevzetí. Zkuste tentokrát vytrvat a dotáhnout hubnutí do zdárného konce.

Nezapomeňte 15. prosince navštívit online poradnu s obezitologem MUDr. Martinem Matoulkem, PhD., která probíhá od 12 do 14 hodin. Své dotazy na téma postupné snižování váhy, redukční dieta, příprava na hubnutí nebo snižování kilogramů obecně můžete pokládat již dnes (link: http://zijzdrave.cz/rady-odborniku/online-poradny-odborniku/aktualni-online-poradna.html).

Další texty a videa zaměřená na zdravý životní styl naleznete na www.ZijZdrave.cz.

   
14.12.2010 - Hubněte - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] motylek1 [*]

  když jsem kojila zhubla jsem 8kg jelo to dolů jak po másle a to jsem nejedla ,ale žrala Sml58

  superkarma: 1 14.12.2010, 18:12:49
 2. avatar
  [7] marry.lu [*]

  nadenica — #5 budeš mít každou chvilku mimčo, jestli se nepletu?

  To bych ten metr na šířku chápala pozitivně Sml58Sml79

  superkarma: 0 14.12.2010, 15:27:38
 3. avatar
  [6] SNÍŽEK [*]

  přehnané očekávání fakt nemám.Sml80

  superkarma: 0 14.12.2010, 15:15:24
 4. avatar
  [5] nadenica [*]

  já jsem asimetrická nebo asi metrická? metrák na váze už mám splněn, metr na šířku už taky, výška je trochu přes metr, ale slibuji, že po novém roce s tím začnu něco dělat...Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje marry.lu — #7
  superkarma: 0 14.12.2010, 14:32:02
 5. avatar
  [4] denkas [*]

  lidicka — #2 Kolik měříš,že ti tato váha nevyhovujeSml80

  superkarma: 0 14.12.2010, 14:09:35
 6. [3] ivetinkav [*]

  ale no tak ještě nebyli Vánoce, a my už myslíme jak budeme schazovat kila

  no no, tak trošku přibereme

  superkarma: 0 14.12.2010, 13:04:26
 7. [2] lidicka [*]

  Na jaře se mi povedlo zhubnout 8 kg. Na podzim v říjnu se mi celý měsíc držela váha na 57,5 kg a ne a ne jít dolů. Po měsíci mi naopak naskočila o 1,0 kg - jsem z toho docela nešťastná, protože už jsem si zvykla a jím stejné porce jako když mi váha šla dolů. Tak nevímSml80Sml23

  1. na komentář reaguje denkas — #4
  superkarma: 0 14.12.2010, 11:19:48
 8. [1] gabcahovorkova [*]

  Já jím všechno akorát vícekrát denně menší porce, cvičím 2-3x týdně na rotopedu a chodím s dětmi na procházky. O Vánocích si také dám cukroví i smaženého kapra, ale nepřejídám se. Sml16

  superkarma: 0 14.12.2010, 11:08:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme