Mnozí z nás jsou během dnešních dní unavení nakupováním vánočních dárků, uklízením, pečením a domácími přípravami na Vánoce. To poslední, na co byste měli chuť a čas je hubnutí. Snižování váhy tedy většinou necháváte na dobu povánoční a novoroční. Aby Váš příští pokus o redukci váhy byl úspěšný, připravili jsme pro Vás na portálu www.ZijZdrave.cz online poradnu s obezitologem MUDr. Martinem Matoulkem, Ph.D., který Vám poradí a podá pomocnou ruku.

Dlouhodobé snižování váhy není jednoduchá věc - vyžaduje plánování, trpělivost a čas. Pokud se vám však již na začátku podaří hubnutí správně nastavit a odstartovat, odměnou vám bude nejen postupné snižování kilogramů, ale také zlepšení zdravotního stavu, radost ze sebe sama a příliv energie do života. Nové stravovací a pohybové návyky se postupem času stanou samozřejmou součástí vašeho života, nikoliv nepříjemnou starostí, jako je tomu dnes. Přečtěte si tři jednoduché tipy, které Vám mohou pomoci a obraťte se na našeho odborníka v online poradně (klikni).

1. Stanovte si jiné cíle

Mezi největší chyby při hubnutí patří přehnaná očekávání. Nadbytečné kilogramy se kupily několik let, není proto možné očekávat, že se z vás za měsíc stane modelka. Zdravě shozené kilogramy se pohybují v rozmezí 0,5-1kg týdně. Pokud bude váha klesat postupně, zamezíte vzniku jo-jo efektu. Při příštím pokusu o snížení váhy si zkuste místo cíle v podobě snížení konkrétního množství kilogramů naplánovat „jen" změnu jídelníčku a doplnění pohybových aktivit. Shozená kila potom budou odměnou za vaše úsilí.

2. Veďte si jídelní deníček

Co je psáno, to je dáno. Pokud si budete pečlivě zapisovat veškeré přijaté kalorie, časem jistě odhalíte mezery a drobné hříchy, které vám vstupují do cesty za štíhlým tělem. Tu čtvereček čokolády, tu kafíčko se šlehačkou po obědě nebo zákusek. Tyto zdánlivé drobnosti se během týdne nakupí a výsledkem jsou nechtěné kilogramy navíc. Proto si jídelníček nezapomínejte zapisovat, průběžně kontrolovat a upravovat! Pomoct vám může například aplikace Můj deníček (klikni) na stránkách www.ZijZdrave.cz.

3. S pohybem na začátku opatrně

Pouhou úpravou stravy, se vytoužené postavy bohužel spíše nedočkáte. Postupně zařaďte do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu. Nejprve stačí procházky, poté můžete vyzkoušet jednodušší skupinovou hodinu taneční Zumby nebo jinou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Aerobní pohybovou aktivitu doplňte posilováním, zpočátku bude stačit půl hodiny týdně. Tělo si bude na pohyb postupně zvykat a vy se brzy budete cítit lépe.

Do nového roku si lidé dávají mnohá předsevzetí. Zkuste tentokrát vytrvat a dotáhnout hubnutí do zdárného konce.

Nezapomeňte 15. prosince navštívit online poradnu s obezitologem MUDr. Martinem Matoulkem, PhD., která probíhá od 12 do 14 hodin. Své dotazy na téma postupné snižování váhy, redukční dieta, příprava na hubnutí nebo snižování kilogramů obecně můžete pokládat již dnes (link: http://zijzdrave.cz/rady-odborniku/online-poradny-odborniku/aktualni-online-poradna.html).

Další texty a videa zaměřená na zdravý životní styl naleznete na www.ZijZdrave.cz.

Reklama