S nástupem počítačů a mobilů se pomalu vytrácí rukopis. A myslím, že je to škoda. Za chvíli nebudeme umět držet pero, natož krasopisně psát. Naše ruka zakrní a ztratí obratnost.  Už nepíšeme dopisy ani pohlednice, které by naše písmo občas „potrénovaly“. Nahradily je esersky a maily. A když už máme něco napsat „ručně“, těžko to po sobě přečteme.

Pardon, omlouvám se, raději bych měla psát v první osobě jednotného čísla. Možná jste na tom podstatně lépe a svůj úhledný rukopis si hýčkáte jako rodinné stříbro.

ilustrační foto

Ano, kdysi to tak mohlo být. Můj tatínek měl písmo krásné, dobře čitelné a kaligraficky takřka dokonalé. Pokud si dobře vzpomínám, úplně stejné jako děda, jeho otec. Způsob psaní se asi dědí. Oba psali drobnými, tiskacími písmeny, elegantně spojovanými. Jejich rukopis byl pro mě vždycky vzorem a snažila jsem se ho napodobit. Ne vždy se mi to dařilo, ale s přivřením oka by se dalo říct, že jsem něco zdědila. Tomuto stylu písma vděčím za to, že se po mně dá ještě něco vyluštit.

Nedávno našla maminka v nějaké knize založený dopis. Dopis, který psal tatínek mé sestře na prázdninový tábor. Dopis, který na své znovuobjevení čekal přes čtyřicet let.

Byl to zvláštní pocit ho znova číst. Jako byste se přenesli v čase a jeho prostřednictvím vrátili zpět do dětství. Dění doma bylo vylíčeno tak barvitě, že se nám vybavily souvislosti a vyvolaly dávno zasuté vzpomínky. Tenkrát jsme se s bráchou pěkně spálili a museli se předčasně vrátit domů ze stanování.

Bylo to až dojemné vidět po letech ten zažloutlý list dopisního papíru s krásným tatínkovým písmem.

Mamince vyhrkly slzy do očí. Už neuslyší nikdy jeho hlas, ale díky tomu dopisu se k ní zase tak trochu vrátil. V tom písmu tady zanechal kus sebe. 

No řekněte, dokážou tohle jednou e-maily a smsky?

Jak jste na tom s rukopisem vy, milé ženy-in?

  • Ještě ho používáte, nebo jste psaní svěřila už jen klávesnicím a dotykovým displejům?
  • Pokud píšete ručně, jak jste spokojená s úhledností a čitelností svého písma?
  • Ještě posíláte klasické pohledy, dopisy, nebo blahopřání?
  • Zdědily jste rukopis po někom z rodiny? Kdo měl nejkrásnější písmo?
  • Jste pyšná na svůj rukopis, nebo se za něj spíš stydíte?
  • Nechala jste si někdy udělat grafologický rozbor?
  • Měl by se podle vás do školy vrátit předmět, jako byl „krasopis“, nebo je to už přežitek?
  • Jste ráda, že můžete psát na klávesnici, nebo je vám líto, že už se nepíše ručně?
  • Zavzpomínejte na časy, kdy jste napsala první písmenko, kdy jste kroužila ovály do písemky, kdy jste napsala první větu, milostný dopis…
  • Jak se dnes vaše děti učí psát?

Napište nám. Klidně ručně a pošlete scan svého písma. Nebo klidně na klávesnici počítače.

Budeme rádi, když se vyjádříte k tomuto tématu.

Napište na redakční adresu: redakce@zena-in.cz  pod heslem „ RUKOPIS“

Reklama