Proč se vlastně potíme? Jaké množství potu denně je „zdravé“?
To, že se člověk potí, je zcela normální, přirozené. Je to jeden z hlavních způsobů regulace tělesné teploty a jeden z vedlejších způsobů vylučování škodlivých látek z těla. Každý vylučujeme dvojí druh potu - jednak koncentrovanější, který využívají kožní mikroorganismy ke svému životu, rozkládají ho, a tak vzniká zápach. A pak řidší, který ředí hustší pot a má i jiné složení. Zároveň s potem se vylučují soli a další látky.
Potíme se pořád, i v klidu. Objem potu ale záleží na podmínkách. V zátěžových podmínkách může člověk vypotit i několik litrů za hodinu. V průměru vyloučíme denně asi 0,5 l – při horku a námaze i 10 l. Musíme tedy vždy pamatovat na to, abychom tělu dodávali průběžně tekutiny, protože jinak bychom se dehydratovali.
Pocení je věc, která souvisí rovněž s psychikou a se zdravotním stavem organizmu – při nemoci se potíme vždy více. Platí také, že čím více myslíme na svůj tělesný pach, tím více se potíme.

Děti se také potí, ale zápach není cítit. Jak je to možné? Je to tak a dětem můžeme jen závidět. Vše souvisí mimo jiné s velkými potními žlázami, u kterých se vývin dokončuje až v pubertě a které jsou zodpovědné za náš specifický pach. Důležité je také to, že až v době dospívání se začínáme ochlupovat, a právě v ochlupení se daří bakterii, která rozkládá pot a způsobuje jeho zápach.

Proč pot jako takový zapáchá? Pot sám o sobě nezapáchá. Důvodem výrazného zápachu, který kolem sebe občas šíříme, je to, že na naší kůži dochází k rozkladu tukových a bílkovinných složek kožního povrchu. Ve vlhkém a teplém prostředí (třeba v podpaží) roste hodnota pH, a to velmi vyhovuje různým bakteriím a kvasinkám. A za ostrý pach potu konkrétně může množení právě bakterií, které rozkládají tukovité složky. Zapáchají tedy množící se bakterie, nikoliv pot sám. Z toho důvodu platí, čím „starší“ je pot na naší pokožce, tím silnější je jeho pach. 
Současný trh nabízí velké množství přípravků proti pocení - deodoranty, antiperspiranty

Jaký je mezi nimi rozdíl?
Deo přípravky dělíme na dva základní druhy - deodoranty a antiperspiranty. Mezi nimi je zásadní rozdíl.
Antiperspiranty omezují pocení, zatímco deodoranty omezují pouze pach, který vzniká činností mikroorganismů na kůži. Všechny ostatní přípravky, jako je deosprej, roll-on, stick, gel a podobně jsou jen různé formy provedení a liší se ve formě aplikace.
Ovšem pozor! Může se stát, že je na obalu výrobku nesprávně uvedeno, zda se jedná o antiperspirant či deodorant. Že jde o antiperspirant, který redukuje pocení, pozná zákazník v obchodě snadno - na každém výrobku musí být ze zákona uvedeno chemické složení. Jestliže ve složení není uveden alkohol, jde o antiperspirant. V opačném případě se jedná o deodorant.

Co je proti pocení účinnější? Deodorant nebo antiperspirant? Ani jeden pocení úplně nezabrání. Antiperspiranty však tvorbu potu omezují. Vlastně to znamená, že nejen redukují výživnou půdu pro mikroorganismy, ale svým způsobem mají i funkci deodorační. Právě tím, že omezují živnou půdu, bakterie nemají co rozkládat a nevzniká tolik zápach. Do antiperspirantů se také přidávají jemné parfémové složky, které ještě více zbytkový tělesný pach překryjí. Z toho vyplývá jedna věc - jestliže hledáte ideální zbraň v boji proti potu, používejte antiperspirant, který nejenže omezuje pocení, ale ještě snižuje přetrvávající odér. Oblíbené jsou antiperspiranty s velmi jemnou vůní. Řada lidí je vyhledává, neboť používá vlastní parfém.

Užitečné tipy
•    Máte-li citlivou pokožku, která se snadno podráždí, nebo jste dokonce alergici, vyhýbejte se přípravkům, které obsahují alkohol.
•   Vybírejte deo přípravky, které jsou svým složením přímo určené pro péči o podrážděnou a citlivou pokožku
•   Deodoranty či antiperspiranty nanášejte vždy jen na umytou a suchou pokožku, nikoli na lehce zpocenou během dne. Účinek není odpovídající, a navíc může dojít k podráždění kůže
•    Po holení používejte deodoranty či antiperspiranty, které jsou pro tuto péči přímo určené a zklidňují podrážděnou pokožku
•   Oholení v podpaží sice pocení nezabrání, ale může alespoň omezit zápach.

Náš tip na přípravky proti pocení:
Antiperspiranty z řady Fa Jogurt obsahují jemný parfém, se kterým se budete cítit příjemně po celých 24 hodin. Zabraňují vzniku tělesného potu a navíc jsou určeny pro citlivou pokožku. Můžete si vybrat ze dvou variant, a to Aloe Vera a Vanilka. Tato jogurtová řada obsahuje deo produkty v těchto aplikačních formách – deosprej, deo roll-on, deo stick a deo gel.

Dalším tipem jsou letošní oblíbené novinky z řady Fa Natural & Pure.
Proti nepříjemným pachům z pocení vás ochrání deospreje Natural & Pure. Trvalý prožitek svěžesti z ovoce a čistou svěžest inspirovanou přírodou přinášejí nové spolehlivé deodoranty s lehkými přírodními vůněmi Fa Natural & Pure Citrus a Fa Natural & Pure Růže. Osvědčená 24hodinová ochrana lehkých deosprejů zaručuje nepřekonatelnou svěžest přírody po celý den.

Kosmetika Fa myslí také na vaše partnery, a to prostřednictvím pánské řady Fa For Men! Z této řady vám můžeme doporučit například variantu Sport, jejíž deo přípravky zaručují mimořádně silnou ochranu před vznikem nepříjemného zápachu z pocení. 

Více o kosmetice Fa najdete na www.svezest-fa.cz

Reklama