Rodina

Používáte bezpečnostní pásy, těhulky?

Nejen v České republice roste počet automobilů a s tím bohužel související počet dopravních nehod. Řízení auta již není výsada mužů, ale čím dál tím víc žen sedá za volant, a potažmo i těhotných žen-řidiček či těhotných žen na sedadle spolujezdce.

Ženy dnes častěji řídí vozidlo i ve vyšším stupni těhotenství a statistiky bohužel ukazují, že mnoho těhotných žen nemá žádné vědomosti o správném použití bezpečnostních pásů. „Bohužel přibývá závažných úrazů těhotných žen v dopravním ruchu; na dopravní nehody připadá 70 % všech těžkých úrazů během těhotenství,“ říká MUDr. Jiří Kepák, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně.
Možná se není co divit, vždyť v mezinárodním srovnání je Česká republika co do používání bezpečnostních pásů v automobilech na chvostu. Mimo obec, se cestující v autech v Německu pásají v 95 %, zatímco Češi na to myslí pouze v 61 %. Za námi již zaostávají jen Belgie a Maďarsko. Horší skutečnost je s používáním pásů v obci, tam jsme opravdu poslední – myslíme na to pouze v necelých 47 % případů.

Pan doktor Kepák díky svým zkušenostem bohužel konstatuje, že nejzávažnější příčinou komplikovaných zranění těhotných žen je nepřipoutání se ve vozidle!
Mnoho těhotných žen má obavy z použití pásů a často můžeme slyšet argumenty typu: "Mám strach, že uváznu v havarovaném vozidle…“, „Nechci tlakem pásů poškodit své dítě…“.

Jak se často krášlíme, byť jdeme nakoupit za roh do samoobsluhy nebo vyhodit odpadky, neváháme hazardovat s dvojím životem, svým a svého dítěte. Jak lacině pak znějí výmluvy : „Proč bych se poutala, vždyť nejedu daleko!“ nebo „Je to nepohodlné…“.
Vy možná jedete opatrně, ale copak se můžete spolehnout na jiné, kteří spěchají, nebo se dostanete do dopravní situace, kterou nemůžete při veškeré vůli ovládnout?

Právě proto, aby těhotné ženy, řidičky i spolujezdkyně, dbaly o svou bezpečnosti i život svých nenarozených dětí, vznikl projekt Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte. Již dva roky je možné nechat si vlepit do Průkazky pro těhotné instruktivní samolepku, která vám nenásilnou formou bude pokaždé připomínat bezpečné cestování díky správnému použití pásů.
„Je třeba, aby i lékaři informovali ženy o správném používání bezpečnostních pásů během těhotenství, protože instruované ženy je také mnohem častěji používají, a to správně,“ uvádí MUDr. Kepák, CSc. a dodává, „potěšující je i skutečnost, že informované ženy později myslí i na používání pásů u vlastních dětí, tato skutečnost byla prokázána.“

Kde samolepku dostanete?
Žádejte ji v poradně u svého gynekologa, a pokud ji Váš doktor ještě neobjednal, můžete ho požádat, aby tak učinil a příště Vám samolepku do průkazky vlepil. Nechte si také od svého doktora vysvětlit, jak se pásy správně upevňují.

Samolepka existuje i ve formě plakátu, který je možné umístit do čekáren těhotenských poraden, autoškol, mateřských center, agentur pro péči o matku a dítě, tělocvičen a všude tam, kde ji mají možnost prostudovat nastávající maminky i budoucí tatínkové a prarodiče. (Samolepka je patentově ošetřena a užitný vzor je evidován na Úřadu průmyslového vlastnictví Praha.)

Vězte, že...
* …připoutaná žena má 3x vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod
*…většina kolizí se odehraje do vzdálenosti 40 km od domova, a to při tak běžných činnostech, jako je cesta do zaměstnání, odvoz dětí do školy, nákupy,…
*…při správném použití pásu je nebezpečí poškození plodu minimální
*…je třeba se poutat jak na místě řidiče, tak i na místě spolujezdce, a to jak vepředu, tak i vzadu!
*…správně upnuté pásy probíhají následovně: ramenní pás leží pohodlně přes hrudník mezi prsy a spodní pás je situován co nejníže, pod dělohou

Pokud Vás projekt Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte zaujal a chcete se dozvědět více informací, neváhejte se obrátit na následující adresu: tamtéž je možné objednat instruktážní samolepky a plakáty:

MUDr. Jiří Kepák, CSc.
Gynekologické pracoviště
Úrazová nemocnice v Brně
Ponávka 6
662 50 Brno
tel/fax: 545 538 735
email: j.kepak@unbr.cz  

 
   
15.03.2005 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [27] saruz [*]

  ano, bezpečnostní pás v autě vždy, ať těhotná, či nikoli Sml22

  superkarma: 0 24.11.2012, 17:17:18
 2. avatar
  [26] peguša [*]

  Taky jsem se vždycky poutala. Byla jsem těhulka 2x. A pásy si zapínám pořád, i když jedu jen kousek. Už to dělám automaticky. A děti (6 a 10) jsou taky od mala zvyklé být v sedačkách.

  superkarma: 0 15.03.2005, 21:52:30
 3. avatar
  [23] bednaroi [*]

  No já jsem ještě těhotná nebyla, a měla jsem trochu pochybnosti, jestli by ten pás mimču nějak neublížil, ale ted už jsem klidná, protže vím, že ne.Hlavně proto, že se nám už jednou podařilo bourat,skočili jsme s autem ze silnice, sice se nic nestalo ani nám, ani autu, ale bylo to dost nepříjemné, a od té doby se poutám(tehdy jsem připoutaná nebyla, protože jsem seděla vzadu - a zapadla jsem za sedačky ), i když jedu třeba jen 500 m.Když se nepřipoutám, tak jsem nervózní.

  superkarma: 0 15.03.2005, 15:20:35
 4. [22] Marie Hrazdilova [*]

  Mám rodit zhruba za měsíc a po celou dobu mě ani nenapadlo, že bych se v autě nepřipoutala, jednak proto, že většinou vozím dcerku a těžko bych ji přinutila se připoutat, když já připoutaná nejsem a jednak proto, že se mám moc ráda a raději chvíli vydržím nepohodlí, než riskovat neštěstí.
  Maruška

  superkarma: 0 15.03.2005, 14:14:55
 5. avatar
  [18] Clerenc [*]

  Ja se poutam hned jak nasedam do auta. Nepripoutana se citim dost blbe. Kamaradi se mi smejou protoze ja zustavam pripoutana i na parkovisti, kdyz treba na cekoho cekam Ted mame nove auto, a tam kdyz se nepripoutas tak se spusti neco jako sirena a to se fakt neda dlouho poslouchat, takze si to nepripoutani kazdy rozmysli!!! Myslim si, ze tohle by melo byt povine ve vsech autech!

  superkarma: 0 15.03.2005, 11:40:01
 6. avatar
  [17] skolacka [*]

  taky se poutám automaticky . Pravda na zadních sedadlech mi to nějak nejde a ale na předních sedačkách se bez pásu cítím divně

  superkarma: 0 15.03.2005, 10:28:18
 7. avatar
  [16] Gabi [*]

  Lucijána: hezký příklad toho, že bez sedačky nemá dítě v autě co dělat , žádná vzdálenost není dost krátká.
  P.S.: to byl zázrak, že to takhle dopadlo

  superkarma: 0 15.03.2005, 10:06:35
 8. avatar
  [10] medved [*]

  ja se poutam stale...at jsem tehotna nebo ne...je to automaticky reflex...jak sednu do auta, tak se pripasam...a kdyz si nekdy za jizdy chci treba sundat svetr a musim se na 20 vterin odpoutat, tak jsem v tu ranu hrozne nervozni
  pokud se nekdo nepouta, tak je podle me totalni cvok...a ja osobne bych se s lidmi, kteri se zranili v aute kvuli tomu, ze nebyli pripoutani vubec nemazlila...nepoutej se, kdyz nechces, ale pripadne lekarske vylohy za zraneni zpusobene nepripoutanim si zaplat v plne vysi

  superkarma: 0 15.03.2005, 09:34:49
 9. avatar
  [5] Gabi [*]

  Libu: myslím, že dobře nastavený pás prostě nevnímáš. Pro mě je to absolutně samozřejmé, stejně jako třeba nastartovat

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:45:06
 10. avatar
  [4] gavi [*]

  já teda řídím nebo se vezu jedině připoutaná ale v těhotenství mi bylo doporučeno nepoutat se tak ted fakt nevím a je fakt že mě to šíleně tlačilo

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:42:15
 11. avatar
  [3] mam-ča [*]

  Když jsem jezdila autem jako ťehule, dávala jsem si na břicho molitanový polštářek, aby mě pásy netlačily, a aby se trochu zmírnily případné otřesy.
  Bez pásu bych nevyjela ani náhodou. Procentuelně nevím, ale počet nehod, kdy vám pásy ublíží (uvězní v autě) oproti tomu, kdy vám zachrání život, je nesrovnatelný.
  Pásy rozhodně ano, nám i našim blízkým už mnohokrát zachránily život a zdraví.

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:25:27
 12. avatar
  [1] Léthé [*]

  superkarma: 0 15.03.2005, 01:28:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme