Čtenářka Hanula drží krásný vánoční rituál. Na Boží hod se vydává na pouť k malé kapličce svatého Antoníčka, aby si zde zazvonila na zvonek přání...

Výpravu za přáním podniká každý rok čtenářka Hanula.


Každý rok jezdím na vánoce do svého rodného města. Měly jsme s maminkou takový vánoční rituál - na Boží Hod jsem ráno vyrazily vlakem do nedaleké vesničky a šly asi dva kilometry do kopců a lesů k malé kapličce sv. Antoníčka, kde jsem si zazvonily na zvonek tři přání.
Maminka zemřela a příští rok se ke mně přidal brácha, abych mohla tradici dodržet. Další rok synovci, atd... Teď už nás chodí parta cca 10 lidiček a pes od sousedů, který si to užívá a pořád nás obíhá jako svoji smečku, abychom se mu někdo v těch lesích neztratil.
Takže ať leje, svítí sluníčko, sněží, fučí fujavice - vždy ráno na Boží hod vyrážíme (teď již autem) do vesničky, zaparkujeme u nádraží a vydáváme se do kopců.
Skoro vždy tam leží sníh, neboť už je tam trochu vyšší nadmořská výška. Zvířátkům nadělíme rohlíky, jablíčka (nesmím zapomenout zakoupit lojovou kouli pro sýkorky) - jen musíme hlídat pesana, aby to všecho hned „nevyluxoval“.
Každý jsi jde v tichosti zatahat za zvonek a v duchu si říká ta svá tři přání.
Tak co - vyzvídám - splnilo se něco z těch přání na tento rok - no tak na 80%. No to je fajn.....
Práskneme šáňo a připíjíme si na ten starý i nový rok (jen neřidiči).
Dokola je bílo a krásné ticho - prostě zapomenutý kraj.
Vracíme se zpátky s pokorou v duši. Doma se zahřejeme u svařáku a povídáme a povídáme....
Letos o prvním  Adventu telefon - půjdeme zase k Antoníčkovi - jasně.......bez této tradice nejsou u nás vánoce.

FOTOGALERIE: 6 snímků

Přeji všem krásné a pohodové vánoční svátky a najděte si čas na procházku.
Hanula

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

  • Jaké děláte vánoční rituály?
  • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
  • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

Reklama