Zajímáte-li se o své jméno a chcete zjistit, kde žijí lidé, kteří se jmenují stejně jako vy, máte nyní k ruce velice šikovný nástroj. Na portálu www.kdejsme.cz si můžete podle jména, nebo příjmení ověřit, jak četně a kde se u nás pohybují vaši jmenovci.

Můžete zadat jméno či příjmení a počítač vám za okamžik ukáže přehledná data, ze kterých se dozvíte, kolik lidí tohoto jména v naší zemi žije a kde.

Musím říct, že jsem se s portálem bavil přinejmenším dvě hodiny různým dohledáváním. Hledal jsem nejen jméno své, ale i jména všelijakých příbuzných a známých. Druhdy jsem byl překvapen, jak málo, nebo naopak jak velké množství lidí konkrétního jména u nás žije. A mám dokonce kamaráda, který žije se svým jménem v Praze sám!

Také musím uznat, že je portál velice užitečný pro lidi, kteří hledají jméno pro své miminko, jsou zde totiž i celkové seznamy. Když jsem si je pročítal, nestačil jsem se divit, kolik existuje křestních jmen!

Malá nedokonalost

Jediné, co bych portálu vytknul, je, že nedokáže vyhledávat spojení jmen. Tedy, že vyhledá jméno „Jakub“, vyhledá jméno „Kočí“, ale jméno „Jakub Kočí“ už neumí. Ale to je jen drobná vada na kráse.

Co jsem našel

Nabažen informacemi o jménech svých blízkých, jsem začal pátrat po všem možném.

Nejprve jsem si vzpomněl na knihu 1000 Československých nej, kterou jsem v dětství miloval, a zapátral po jménech jako Vypilpivo či Snědldítětikaši, která zde byla uváděna jako nejzajímavější složeniny. A zjistil jsem, že tato jména se u nás již nevyskytují. Zato jméno Skočdopole je vcelku časté.

Stejně tak v naší zemi nežije žádný Dušín. Tak možná proto naše republika vypadá tak, jak vypadá...

A ti zmínění Kokotové z nadpisu článku: Ano, nejvíc jich žije v Praze, totiž 4. Jinak máme v zemi ještě dva - jednoho v Havířově a druhého v Karviné. Pozoruhodné je, že pražští Kokotové žijí asi sami, jméno Kokotová se vyskytuje celkem čtyřikrát: dvakrát v Karviné, jednou v Bohumíně a jednou v Orlové.

Kde se informace berou?

Portál využívá veřejně dostupný seznam umístěný na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Ten je ve formě excelové tabulky, takže rozhodně není pro běžného uživatele tak přehledný.

A závěrem bych ještě rád poznamenal, že na úvodní stránce portálu najdete top 25 nejčastějších jmen a příjmení. V době, kdy jsem psal tento článek, vedla Nováková a Jiří.

Zajímá vás vaše jméno? Znáte nějakou svoji jmenovkyni?

Kam dál?

Reklama