Domácnost

Potřebují zvláštní péči...

Je začátek jara, kočičí nárůdek venku chystá další „várku" mimin a ti mladí, nadějní a zdraví z loňského roku už povětšinou přes zimu našli nové domovy. Přesto v péči depozit číči zůstávají. Staré, nemocné, handicapované. Některé potřebují dietu, jiné zvláštní péči, některé jsou samy šťastné, ale pohled na ně lidi netěší, a ty poslední hledají klidné místo na dožití. Dnes tedy o dvou mladých, krásných a milých zvířatech, co potřebují zvláštní péči.

Co tedy potřebují zvláštního oproti ostatním kočkám?

Dido je těžký alergik. Potřebuje žít v bytě, tam, kde se často uklízí, kde je málo závěsů, koberců… a tedy i domácích roztočů. Jeho domácí smečka musí být disciplinovaná, tedy bez malých dětí a jiných nespolehlivých elementů" podávajících lahůdky od stolu. Pak snad už jen, že jeho stravování není úplně levné. A v krajním případě, když se alergie zhorší, je potřeba ošetřovat mu ranky gelem. Toť vše.

Sněženka je inkontinentní ve spánku. Potřebuje žít v bytě, v domácnosti s relativně pravidelným režimem. Potřebuje podle potřeby, několikrát za týden, pomoci s hygienou, tzn. umýt zadeček a zadní pacičky. Místo na spaní, voliéru, klec… je tak naučená a nepovažuje to za žádné příkoří. Uklízet ráno spací pelíšek, tzn. měnit hadříky nebo jednorázové podložky. Jednou za čas navštívit veterinu, psí salon a nebo mít strojek doma a obnovit jí sestřih". Podávat léky, pokud budou pomáhat.

Dido i Sněženka hledají nové domovy.

Dido

Přišel k nám se svou, evidentně na lidi zvyklou, mámou a třemi plaššími sourozenci, narodili se zřejmě na ulici" někdy v září 2006. Na rozdíl od ostatních ale Dido neprospíval a zevrubnější vyšetření tehdy dost hysterického a zoufale plachého kočičáka neukázalo nic dobrého. Původ tohoto stavu dodnes neznáme. Chronické změny na plicích (které mu samozřejmě zůstanou celý život, při velké zátěži se zadýchává), poloviční objem červených krvinek, spousta volné kůže nikoliv v důsledku odvodnění, jak jsem si myslela, ale značné vyhublosti.

Když se mu za krkem objevila rána, přemýšleli jsme, jak si ublížil. Když se ale volně odlouply další kusy odumřelé kůže za druhým uchem, aniž by kocour cítil bolest, začínala jsem se bát. Už tehdy jsme přemýšleli o alergii, ale tyto reakce bývají většinou silně svědící a Dido se nikdy nedrbal. Celá rodinka se od nálezců (kde měla povakcinační azyl) přestěhovala k Šárce, tedy do jediné domácnosti bez jiných koček. Postupně našli nové domovy Modrásek, Moora i Demi, a nakonec i maminka Julie. Dido postupně získal ke své ošetřovatelce důvěru, a ta mu pečlivě ošetřovala rány za krkem a různě po těle. Mezitím Dido přeci jen přibíral a bylo už možné provést nutná vyšetření. Z výsledků naštěstí vyplynulo, že nejde o nějaké autoimunitní problémy.

Zato alergik Dido je, a ne na jednu věc. Nejlépe by se mu žilo v bytě alergického člověka, ovšem nealergického na kočky :-), kde ale takového člověka vzít a nekrást?

Dido je těžce alergický na blechy, domácí roztoče a plísně, také na javor, dub a jasan, v krmení nesnese téměř žádné obilniny, z masa mu vadí nejvíc treska, ale nezvládne i většinu ostatního masa, bez problémů má snášet skopové… Přesný rozpis samozřejmě máme. Ne vše ale laboratoře testují a Didovi lze časem okruh jedlého" rozšířit. Vyžaduje to trpělivost, protože alergie se vždy projeví pomalu, chce to disciplínu, nejméně měsíc mezi změnami. Kocourka nelze krmit jakýmkoliv průmyslově vyráběným krmivem kromě speciálních diet. Granule lze doplnit masem.

Momentálně jsme v první fázi pokusů". Dido baští granule od Hill´s z/d (v průměru je možné koupit je na veterinách okolo 550 Kč za 2 kg) a jako ňamku pro zpestření kousek jehněčího masíčka (okolo 200 Kč za kilo). Dieta funguje, rány mizí. Granule jsou rozštěpené" na tak malé částice, že tělo už nerozpoznává zdroj živin, takže je kocour bez problémů snese. Pro případ zhoršení (nějaká zlodějina" jiného jídla apod.) máme vyzkoušený gel, který ranky rychle vyhojí.

Za dodržení těchto podmínek může Dido spokojeně a bez obtíží fungovat" bez léčby kortikoidy, která má spoustu vedlejších účinků a u takto mladého zvířete bychom k ní sahali velmi neradi. Po vyhojení kožíšku ho čeká konečně první očkování. Najde se někdo, schopný poskytnout mu podmínky ke spokojenému životu?

Takto ho představuje jeho dočasná panička Šárka (tel. 777331563, email)):

Milý, přítulný závisláček. Narodil se zřejmě venku jako divoké kotě domácí míci. Stejně jako jeho tři sourozenci byl velice plachý vůči lidem, ale mazlivý vůči mámě i sourozencům. Na rozdíl od zdravých brášků a sestry potřeboval od začátku speciální ošetření - dělaly se mu ranky na hlavě a za ušima. Ošetření se bránil jen pasivně - prskal, syčel, couval, ale nekousal, neškrábal, nechal se chytit (i když někdy až po překážkovém běhu bytem) a ošetřit. Pak zalezl pod postel a půl dne se neukázal.

Ode dne, kdy po koťatech odešla do nového domova i jeho máma Julie, stal se z něj postelový plyšák. Chodí mi stále v patách, ráno po probuzení i večer po návratu z práce vyžaduje půlhodinové mazlení - leží mi v náručí na zádech, přede, ducá mi do brady i do čela hlavou, protahuje se, lísá se, tlapká mi packami po obličeji, dává pusinky, chodí mi po ramenou kolem krku, vrní mi do ucha... Když má pozornosti málo, ječí a mňouká, ani jídla si nevšimne. Rány mu pomalu mizí.

Po složitých testech se přišlo na to, že má těžkou potravní alergii. Bára Kolmanová mu sestavila dietu, která má báječné účinky. Konečně se mu přestaly dělat nové rány a staré se zacelují i bez mastičky. Potřebuje domácnost, kde nebude celý den sám, protože to opravdu těžce snáší. Stačí mu i zvířecí kamarád, ale ne moc dominantní.

Dido je spíš submisivní, ale chytrý a hravý kocourek, ve smečce se moc neprosazuje, spíš se snaží se někde přitulit. Je úzkostlivě čistotný, zvyklý na škrabadlo. Není žádný šampion ve skocích do výšky. Na lince mohu nechat cokoliv, ještě se nestalo, že by se na to šel podívat. Do spacího patra chodí poctivě po schodech (jsou příkré, takže je legračně traverzuje" - neumí je vyběhnout rovně nahoru), ne výskokem na skříň, jak to dělávali jeho sourozenci.

Je odčervený, vakcinován bude (snad) v blízké době, až se mu rány vyhojí.

Sněženka

Sněženka trpí inkontinencí ve spánku. Jde o poruchu inervace svěrače močového měchýře, kočička se počůrá pouze, pokud spí, a nelze ji to odnaučit, neví o tom. Pokud je vzhůru, používá normálně kočičí wc. Neškodné léky na tento problém zatím existují jen pro psy a vypadá to, že u koček nemají velký efekt, zatím ale stále zkoušíme najít něco, co by Sněháni" život usnadnilo. Sněženka tímto problémem trpí od koťátka a k nám se dostala s celou skupinkou svých zdravějších kolegů z vážných rodinných důvodů původních majitelů.

Pro Sněženku potřebujete nevelkou voliéru na spaní (teď je zvyklá na psí výstavní klec s palandičkou z lísky na ovoce), do které se jí vejde i toaleta a mističky (když se vzbudí dřív než vy). Do pelíšku potřebuje savou podestýlku, levnější varianta - vyřazené hadříky, dražší a jednodušší – savé podložky ze zdravotnických potřeb. Klec – voliéru lze koupit (cca 2–3 tisíce, možnost objednat na netu), ale i vyrobit tak, aby nerušila interiér bytu, není potřeba žádné masivní monstrum, Sněženka je hodná kočička. S očistou je potřeba jí pomoci a ke kůži se chovat tak, jako ke kůži miminka, po větším koupání je třeba ji pečlivě osušit, aby neprostydla. Sněženka je veselá, hravá a mazlivá a kromě spacích čůracích potíží" nemá žádný zdravotní problém, diety či jiné omezení… S bambulkou srsti na ocásku vypadá jako veverka, když prohání hračky, a soukromě jí občas říkáme sněžné sáně".

Takhle ji představuje její dočasná panička Marcela (tel. 606707954, email):

Sněženka je drobnější, zhruba roční bílá kočička. Neměla v životě tolik štěstí jako její – dnes už umístění - sourozenci, přišla k nám s poměrně výrazným handicapem. Je totiž inkontinentní.

Tento problém ji trochu vyřazuje i z kočičí společnosti. Je zvláštní pozorovat, jak ostatní členové smečky reagují na její přítomnost. Člověku se hned vybaví, jak si asi připadají lidé s neobvyklým handicapem mezi ostatními lidmi, a také kolik je podobností mezi povahou a chováním člověka a kočky.

Sněženka je velmi mírná, mazlivá a kontaktní kočička s velkou potřebou pozornosti a lásky. Pozoruji, jak se snaží zapojit se do smečky, do jejich her, jak se při spaní chce přitulit ke kočičímu kamarádovi. Má to ale těžké. Některým kočkám nevoní", tak se jí straní nebo ji dokonce odhánějí. Hodné Sofii připadá jako mimi, o které se musí starat, takže ji myje a pečuje o ni. Koťata ji berou mezi sebe, nepřijde jim na ní nic divného, kocouři se o ni nezajímají… Spaní s kamarády je vyloučeno… A mazlení s lidmi? Hlazení není problém, ale chovat ji je možné jen po koupání nebo v hadříku.

Přesto se nejedná o kočku na dvůr nebo do stodoly. Je totiž choulostivá a každé nastuzení její stav zhoršuje.

Vím, že soužití se Sněženkou bude náročné na péči, ale není nemožné. Co tedy vlastně péče o tuto kočičku obnáší? Je jednodušší, má-li ostříhanou srst na zadečku a na zadních nožičkách (na pudla"), protože počůrá-li se, je třeba ji opláchnout v umyvadle a osušit. Také kůži na těchto místech je třeba ošetřovat - např. občas namazat. Kočičku je nutné držet v teple, aby se nenachladila, a pokud onemocní, je třeba pokaždé stav konzultovat s veterinářem.

Pořád zkoušíme léčbu, pokud se osvědčí, je nutno dávat lék pravidelně ráno a večer. Sněženka se počůrává JEN PŘI SPANÍ A NE KAŽDÝ DEN, proto by bylo dobré na spinkání pořídit voliérku (je drahá, ale lze ji koupit nebo ji lze laciněji vyrobit). Na voliérku velkou asi 120x60x100 cm je na spaní zvyklá a začala chápat, že když se večer otevřou dvířka, jde se spát… je to rozhodně jednodušší naučit ji na spaní na jednom místě, které lze snadno udržovat, než pátrat po celém bytě. Na polední spaní naučená ještě není, ale to je jistě jen otázka času. Pokud nespinká, chodí normálně na záchůdek. Takže po spaní vždy zkontroluji pelíšek, pokud je potřeba, vyměním podestýlku a Sněženku pustím z voliérky.

Pro Sněhulku bych chtěla najít hodnou tolerantní paničku (muže moc nemusí") v klidné domácnosti, které by nepřišlo zatěžko žít s kouzelnou bílou různookou kočičkou i za těchto podmínek.

Sněženka je kastrovaná, testovaná – negativní na leukózu a vakcinovaná i proti leukóze.

Další fotky Dida a Sněženky najdete ve fotogalerii.

Autorka článku je jednatelkou OS podbrdska, malé organizace, která se stará o opuštěná zvířata na Praze západ a v okolí Berouna (nabídka koček, nabídka psů k osvojení). Činnost organizace můžete podpořit příspěvkem na účet č. 152335352/0600 (veškeré dary lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu).

   
04.04.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [50] Ťapina [*]

  terry*: Vidíš, a to je právě ten důvod, proč chovatelé vyhrožujou nákladama. Aby si lidi nemysleli, že se kočky dají krmit barevným senem, co se prodává v Lidlu

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:23:11
 2. avatar
  [49] Ťapina [*]

  kareta: Výstavy jsou hlavně kvůli chovu, jestli chovat nechceš, tak se na to samozřejmě můžeš vykašlat

  superkarma: 0 05.04.2007, 17:21:45
 3. avatar
  [46] Kadla [*]

  Friskies, no fuj, to bych svým kočkám teda nedávala. Zaděláváš kocourovi na mnoho problémů ve stáří, hlavně s ledvinami...

  superkarma: 0 05.04.2007, 10:57:37
 4. [45] Bébina [*]

  Majucha: Ale di, vzdyt se na ne dava reklama v televizi, tak prece musi byt dobre ne? Ty cervene granulky jsou preci s masickem, oranzove s mrkvickou a zelene s travickou na lepsi traveni. A vubec, kocce prece staci rohlik s mlikem, ne?

  superkarma: 0 05.04.2007, 09:03:44
 5. [42] terry* [*]

  mam britskeho modreho kratkostrsteho kocoura..je to uzasny tvor co me stal 3 000...ale stalo to zato, mam ho uz skoro 9 let. dvakrat do mesice mu kupuji baleni granuli Friskies a sem tam nejakou tasticku. na friskies je zvykly uz od mala a tak je hloupe menit znecku kvuli cene.

  superkarma: 0 05.04.2007, 07:07:29
 6. avatar
  [41] miruša [*]

  Moje kočka mě stojí kolem 500,- měsíčně i se stelivem. Ale mám ji ráda a sobě si raději utrhnu od úst.Te´d se stěhuji do chalupy,bude to změna pro všechny.Konečně Agneska pozná přírodu.To bude strachu...

  superkarma: 0 05.04.2007, 00:13:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Meander [*]

  Mno, moje kočky dostanou veškerý možný servis, ovšem bez nadstandardu. Víte, já budu asi hnusná, ale tyhle chudinky si vezme někdo v záchvatu dobré vůle, a pak mu z toho hrábne a v lepším příapdě je vrátí, bojím se.

  superkarma: 0 04.04.2007, 22:33:49
 2. avatar
  [39] kareta [*]

  Ťapina: já chci psa pro sebe a rodinu, nemám potřebu ho prezentovat. Výstavy považuju za blbý lidský zvyk- asi jako soutěže krásy. A kupírovat je už nenechám, teď by to opravdu bylo týrání. Důležitější bude naučit ho na rodinu a zahradu a hlavně aby se netoulal. V sousedství máme Bernskýho salašnickýho psa a leonbergra, + ořechy, slepice, kočky. Snad je nezadáví

  superkarma: 0 04.04.2007, 21:56:13
 3. avatar
  [38] Ťapina [*]

  kareta: No, pozor, na Slovensku sice seženeš kupírovaného psa, ale tady s ním nebudeš moct na výstavy a snad ani na jiné kynologické akce, účast kupírovaných psů na akcích se teď považuje za propagaci týrání. Ono jde stejně o zvyk, sluší jim to i s ušima

  superkarma: 0 04.04.2007, 21:26:50
 4. avatar
  [37] kareta [*]

  carrom: my už máme zamluveného ušáka- i tak je krásný, ale bezuchý je bezuchý. Tady by byl nějaký fanatik schopen mě udat, naq kupírované potřebuješ potvrzení....Jsme stát bumážek

  superkarma: 0 04.04.2007, 20:14:58
 5. avatar
  [36] carrom [*]

  kareta: Zkus si SAO sehnat na Slovensku, tam (nevím jestli legálně) někde uši kupírují. A konkrétně tihle roztomilí trhači ani přes svou velikost moc granulí nepotřebují.

  superkarma: 0 04.04.2007, 19:14:54
 6. avatar
  [35] kočka123 [*]

  Bébina: vzhledem k tomu, že ty granule, co kupujem jsou 3 kg, tak můj názor je, že drahý jsou! Vystačí nám na tak dlouho, protože jich kocour dostává málo, drží i dietu odtučňovací.

  superkarma: 0 04.04.2007, 17:55:04
 7. avatar
  [34] kareta [*]

  Ťapina: naháče jsem zmínila bez znalosti, přiznávám, mě rozčiluje degenerace kvalitních plemen- NO byli super, podívej, co je z nich teď. My- klidně přiznám- měli psy bez PP, odcházeli po 10,11tém roce. Teď se těším na SAO, měla jsem původně v úmyslu KAO, ale trochu mě odradila ta srst. SAO je krasavec. Škoda, že se už nekupírují uši.
  Co se blech a parazitů týká- jsem přesvědčená, že organismus zdravého silného psa si s nimi poradí a nepřemnoží se. Ostatně, s našimi psy jsem byla v kontaktu denně a zablešení jsem si nevšimla (ale občas se podrbali, to je pravda).
  V granulích se nevyznám, ale jako správně zpohodlnělá hospodyně se tě zeptám- jaké granule jsou vyhovující pro velkého psa? Je jich MOC!!! Napíšeš mi do vzkazíku?

  superkarma: 0 04.04.2007, 14:46:37
 8. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Rikina: Oni tam určitě započítávají i náklady na veterinu v případě, že se něco semele. Protože na to zájemci o koťata rádi zapomínají, myslí si, že jim se nic stát nemůže. A chápu, že chovatel nechce prodat kotě někomu, kdo si našetří z posledního na čistokrevnou kočku a pak už nemá na péči o ni. Ona závažná kočičí nemoc může stát třeba 5000,-, může to nastat hned první rok, nebo až patnáctý, nebo taky vůbec, ale taky třeba pětkrát za sebou.

  superkarma: 0 04.04.2007, 14:11:27
 9. avatar
  [32] Ťapina [*]

  kareta: To jo, to rozhodně, ale to je hlavně problém toho, že se chová bez PP, nikdo nehlídá, jestli jsou rodiče zdraví, nakryje se prvním psem, který se ozve na inzerát a nikdo nezkoumá (a ani nemůže zjistit), jestli není třeba blízce příbuzný. Tohle všechno ale nevidí lidi, kteří si chtějí koupit psa jako společníka a zdá se jim zbytečné investovat víc peněz do psa z prověřeného profesionálního chovu. Pak to poznají na nákladech za veterinu, ale už je pozdě Nevidím důvod, proč nezachovat při životě speciálním krmením třeba alergika, když na něm nebudu chovat.
  Granulím bych vinu až tak nedávala, voříšci jsou zdraví i s granulema, a rozhodně to není finančně nákladnější krmení, než by byla domácí strava. To bych se asi pro dva psy prohnula podstatně víc, než teď, když pytel za 800,- máme na 3 měsíce.
  Asi bych se hádala o tom, že se dřív neodblešovalo a neodklíšťovalo a ty problémy nebyly. Byly, jen se bralo jako normální stav, že pes má blechy. A jako neřešitelný, protože nebyly účinné přípravky. I dneska přijdou hlavně starší lidi s tím, že "no jó, blechy von má, ale s tím nemá cenu něco dělat, my už jsme ho šplíchali vším možným" - čímž myslí samozřejmě nějaké spreje z drogerie. Já nepamatuju období před antiklíšťákama, prvního psa jsme si pořídili před sedmi lety a přešlechtěný rozhodně není, šlechtila ho příroda Začalo první léto, týden jsem tahala 2 - 3 klíšťata denně a pak se letěla na veterinu zeptat, jestli na to proboha něco není. A ono už bylo. Ale i dneska se setkáš hlavně u starší generace s názorem, že "A co? Vždyť to napitý klíště zase odpadne" Že by se na psy lepilo víc klíšťat proto, že jsou přešlechtění, to by byla nějak moc divoká teorie.
  A ještě, jestli tě to ještě nepřestalo bavit číst Zmínila jsi naháče - naháč se řadí mezi tzv. primitivní plemena, existující tisíce let beze změny a taky netrpí na žádné problémy kromě toho, že se holt v našem klimatickém pásmu musí na zimu oblíct. Ne všichni psi, kteří vypadají "divně" jsou přešlechtění a zdegenerovaní.

  superkarma: 0 04.04.2007, 14:08:38
 10. [29] Rikina [*]

  Majucha: jestli tě stojí 20 tisíc sedm koček, tak to přibližně odpovídá mým necelým třem tisícům za jednu. Dole bylo řečeno, že těch 10 táců je za jednu jedinou kočku. Proto se podivuji. Jinak osobně mám názor "napřed pán, potom pes", což aplikuji i na kočku, případně jiné zvířectvo. Dostanou potřebnou péči, ale ne luxus.

  superkarma: 0 04.04.2007, 13:38:34
 11. avatar
  [26] april [*]

  No jo, jenže zvířata, která jsou vadná a mají náchylnost ke genetickým poruchám, by vůbec do dalšího chovu přijít neměly ... takže zase je to jen o nezodpovědnosti člověka, který dopustí odchov na "nezdravém" zvířeti ... to pak je byznys ...

  superkarma: 0 04.04.2007, 13:17:37
 12. avatar
  [25] kareta [*]

  Ťapina: psala jsem o nemocných zvířatech- to bývá převážně problém uměle vyšlechtěných plemen- pravda, mě baví spíš psi, kočky beru jako nezávislou samostatnou jednotku, což tato nemocná zvířata NEJSOu. Uměle se zachovávají při životě vadná zvířata, pak přenáší náchylnost k genetickým chorobám do dalších generací (viz. NO a displazie, kožní alergie a choulostivost hladkosrstých plemen, dýchavičnost buldoka, naháči, jezevčíci s ochrnutým hřbetem...)

  superkarma: 0 04.04.2007, 13:09:10
 13. avatar
  [24] april [*]

  Jasně, záleží na úhlu pohledu, jestli investovat do náročný operace, nebo ty peníze vrazit do kastrací a péči o kočky, který jsou "zdravý" ... ti, co se tomu věnují se snaží sehnat peníze a investují energii jak do léčby, tak do péče o ostaní čičiny, nevybírají si, ostatně, jak si vybrat - tuhle kočku uspím, protože je hodně marodná, tuhle vyléčím, ta není na umření? To asi nejde, když se pustí do zachraňování, nejde snadno selektovat, tak jak to jde od klávesnice. Osobně, dokud jsem si nepořídila kočky, tak jsem se tomu tématu moc nevěnovala, až pak jsem začala prolejzat různý kočičí weby, a obzvlášť ty kočky-online jsou v péči o bezprizorní kočky studnicí informací a zážitků a zkušeností a někdy ne zrovna pozitivně laděných. Nejsem "útulkářka", ale přispívám, když to jde.

  superkarma: 0 04.04.2007, 13:07:53
 14. avatar
  [23] kareta [*]

  Chovatelské potřeby byly i před revolucí, ale ne tak bohatě zásobené, a obešli jsme se bez všech těch odblešovačů, superobojků, ...kočky lítaly po půdě, sklepě, lovily myši, ptáky, se psem jsem na koupání chodila k řece, neodblešovali jsme (a přesto psi nebyli zablešení ajediného klišťáka jsem vykroutila pinzetou), žrali odřezky z masny a vločky, kosti (co se tenkrát doporučovalo). Přesto byli v kondici, zdraví a neměli patologické reakce. Normální zdravá zvířata. Jak se přešlo na granule, připadla mi zvířata línější, ale srst mají bez diskuse hezčí. Ono všeho moc škodí a byznys je to hlavně pro výrobce (pochopitelné a já jim to přeju). Když jste ochotní tolik investovat, proč ne, já měla a mám zvířata spokojená za míň. A staré nemocné psy, co defekovali a byli ochrnutí jsme vozili na injekce- mám natolik ráda zvířata, že TUTO léčbu považuji za týrání.

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:53:17
 15. [22] Bébina [*]

  Rikina: Za podobny nazor me pred lety na jednom diskuznim foru pekne ztrhaly (ty utulkarky). Ze pry pro handicapovane kocky se hleda majitel lepe, nez pro zdrave a od utraceni jsou tu utulky mestske, ze soukrome jsou od toho aby zachranovaly. Nevim, je to tezke, na jednu stranu by za jednu takovou handicapovanou kocku mohlo byt vykastrovano nekolik kocek zdravych, na druhou stranu proc utracet zvire, jehoz leceni sice bude drahe, ale zvire muze prozit spokojeny zivot.

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:50:27
 16. [21] Rikina [*]

  Majucha: to já nevím, zdá se mi to nehorázně moc. I kdybych těch 10 tis. měla, nevím, co by ta kočka musela žrát, snad lososy a kaviár, nebo co. Teď jsem si to pro zajímavost spočítala, jedna kočka, zcela obyčejná z ulice, ne ušlechtilá chovná, mě stojí přibližně 3000,- Kč za rok, a to hodně zaokrouhluju nahoru.

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:46:39
 17. [20] Rikina [*]

  april: když tedy ty útulky mají tak omezené finanční zdroje, není to trochu luxus, zachraňovat i hodně nemocné kočky, které budou mít trvalé následky, a pro které se pak obtížně hledá někdo, kdo by se jich ujal? Nebylo by lepší ty peníze dát na kastraci zdravých toulavých koček, aby jich nepřibývalo?

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:42:55
 18. [17] Rikina [*]

  Bébina: cože? Deset táců? Tak na takovou kočku fakt nemám. Ta moje žere podstatně skromněji. Musí.

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:32:28
 19. avatar
  [14] april [*]

  Byznys? Ani omylem ... kočkách-online se dá hezky počíst, co jsou lidé schopní kočkám udělat, a nemá např. taková kočka, byť s přeraženou páteří, šanci na záchranu, když vidíš, její vůli a touhu žít? Ono to není snadné .. a investované peníze nejsou utrácení, ze státních či městských peněz útulky nevidí ani korunu, spousta veterinářů útulkům pomáhá a neúčtují si plné sumy, a útulky žijí jen z finančních příspěvků dobrovolníků ...

  superkarma: 0 04.04.2007, 12:00:22
 20. [13] Bébina [*]

  Jedna chovatelska stanice si dava do smlouvy, ze jidlo a zakladni veterinarni osetreni stoji pro jednu kocku kolem 10 000Kc za rok. To aby lide vedeli, do ceho jdou a nerikali, ze na kocku nemaji.

  superkarma: 0 04.04.2007, 11:57:02
 21. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Bébina: To rozhodně

  superkarma: 0 04.04.2007, 11:49:59
 22. avatar
  [9] Ťapina [*]

  kareta: Co mají útulkové kočky společného s přešlechtěnými plemeny zdegenerovanými chovem?

  superkarma: 0 04.04.2007, 11:49:01
 23. avatar
  [8] kareta [*]

  to je úžasný byznys

  superkarma: 0 04.04.2007, 11:14:28
 24. [7] Bébina [*]

  kočka123: 500Kc za jidlo na mesic a pul snad neni zadna zavratna castka, ne? To me stoji pro jednu kocku mesicne vic (kocky mam dve). Nekdy mam pocit, ze dieta, pri ktere se nesmi davat nic jineho vyjde levneji, nez kdyz kockam krom kvalitnich granuli kupuju i maso.

  superkarma: 0 04.04.2007, 10:57:20
 25. [6] gentiana [*]

  No, teorie útulkářu je, že se neutrácí. Takže se piplá cokoli, co má vůli k životu. Tak před rokem bylo ma kočky-online, jak dávali dohromady kocoura s přeraženou páteří, který někomu vypadl z okna a nestál dotyčnému ani za to, aby ho teda nechal za ty dvě stovky uspat.
  Teď mám doma v depozitu krásného dlouhosrstého kocoura, který vypadá, že se ztratil, prootže je kastrovaný a evidentně domácí - a taky nikomu nechybí. Lidi jsou někdy pěkně divní

  superkarma: 0 04.04.2007, 10:34:39
 26. avatar
  [5] kočka123 [*]

  Už je to čtyři roky, co jsme od známých dostali kocourka, obyčejné kotě, co se prohánělo po poli a chytalo myši. Byl tlusťoučkej, protože byl plný červů. Asi po roce jsme zjistili, že se mu v moči dělají krystaly, byl s tím taky na operaci. Od té doby drží přísnou dietu, speciální granule, asi 500 kč na měsíc a půl. Co by člověk pro svoje mazlíky neudělal.

  superkarma: 0 04.04.2007, 09:49:52
 27. avatar
  [4] kareta [*]

  pajda: Mám ráda zvířata, ale nelíbí se přešlechtěná a zchoulostivělá plemena. Péče o ně není radost, dívat se na chronické potíže způsobené špatným chovem a kontrolovatelné jen díky lékům by pro mě nebylo. A jde i o peníze.
  Kůň je trochu jiná kategorie.

  superkarma: 0 04.04.2007, 09:35:30
 28. avatar
  [3] pajda [*]

  kareta: jsou lidi, kterým jde víc o zvířata, než o peníze...rok a půl jsme měli na jízdárně koně s astmatem - léčba cca 5 000 Kč týdně za speciální léky...a po tom roce a půl se teprve zlepšil.

  superkarma: 0 04.04.2007, 09:11:30
 29. avatar
  [2] Kadla [*]

  Moc moc bych těmhle číčám přála, aby našly své majitele...

  superkarma: 0 04.04.2007, 09:09:50
 30. avatar
  [1] kareta [*]

  kolikpak stojí léčba takových zvířat ročně?

  superkarma: 0 04.04.2007, 07:10:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme