Nejmenší pes na světě patří také mezi ty nejhlučnější. Ano, další pokračování našeho Atlasu psích plemen si posvítí na čivavy! O té své, jménem Lili, nám napsala čtenářka s nickem Mischelle3...

Země původu: Mexiko
Použití: Společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 9. Společenští a doprovodní psičivava
  • Sekce 6. Chihuahueno
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Čivava (klikni)

Hmotnost a velikost:

U tohoto plemene se posuzuje jen hmotnost, ne velikost.

  • Ideální hmotnost je mezi 1,5 a 3 kg

Průměrně se dožívá: 12 až 14 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Čivava je nejmenším plemenem psů na světě a nese název největší provincie republiky Mexiko (Chihuahua). Předpokládá se, že tito psi tam dříve žili volně a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Vyobrazení trpasličího psa, který se nazýval »Techichi« a žil v Tule, bylo použito na dekoraci městské architektury; tyto malé sošky se velmi podobají dnešním čivavám.

Vzhled psa a důležité proporce...

čivava

Tento pes je kompaktní stavby těla. Velmi podstatný význam má ta skutečnost, že jeho lebka má tvar jablka a že jeho středně dlouhý ocas je nesen vysoko zvednutý; buď je nesen ohnutý nebo zatočený v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

  • Důležitá je: Délka těla je poněkud větší než kohoutková výška; žádoucí však je téměř kvadratický formát těla, což platí zvláště u psů. U fen je vzhledem k možnosti březosti přípustný poněkud delší trup.

Povaha čivavy...

Mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný.

Jak o čivavu pečovat?

Existuje-li prototyp nenáročného psa, pak je to čivava. Krmná dávka odpovídá velikosti, je to spíš pes lenivec než atlet, který netouží po dlouhých procházkách, i když venku to má rád, zvlášť třeba na zahradě, v místě, kde se cítí v bezpečí.

Čivava má dva rázy, krátkosrtý a dlouhosrstý - oba vyžadují pravidelné česání, jinak se trochu cuckatí.

Ráda se schovává, takže je potřeba dbát na to, aby ji nějaký hromdopolice třeba v gauči nezasedl. I když je dost pravděpodobné, že uskočí, podobné nehody se žel stávají...

Zkušenosti čtenářky Mischelle3 s čivavou Lili

Lili je tříletá fenka čivavy. Už jako štěně ji nebylo vidět, ale slyšet, to ano. Domovní zvonek je pro ni jako červená pro býka. Stačí, aby někdo prošel kolem dveří, a dává nám to hlasitě najevo. Je to ale strašpytel, dokud pro ni neznámá osoba stojí, bude štěkat a útočit na nohy. Jakmile si ale sedne, opatrně chodí blíž a blíž, až se skamarádí a začne si vydobývat, aby si s ní hrála.

lili

Je velmi mazlivá. Spokojená je, i když ji jen škrabkáte za ušima. Vyrůstala mezi dětmi, se kterými si ráda hraje, ale moc dobře ví, že nesmí kousnout.

Také je to mlsoun. Dokud někdo jí, panáčkuje a prosí, aby dostala také kousek.

lili

Čím je starší, tím je chytřejší i poslušnější. Čivavy se dají hezky vycvičit, ale člověk musí být důsledný. Kromě kousku koberce nikdy nic nerozkousala. Stejně tak se rychle naučila přijít na zavolání kvůli vyvenčení.

Pokud chce mít svůj klid, vleze si do pelíšku, oči schová pod packu a spí.

lili štěně

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu:jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama