Bulvár

Potrat? Pácháte vraždu!


Interrupce je pro ně synonymum vraždy. Dokonce i minulý režim byl se svými potratovými komisemi, při nichž ženy s ponižujícími pocity obhajovaly, proč se k tak zásadnímu kroku rozhodly, poněkud liberální. Hnutí Pro život by však chtělo interrupce rovnou zakázat. Alespoň podle svých webových stránek. A o tom Žena-in vedla rozhovor s viceprezidentkou organizace Zdeňkou Rybovou (na malém snímku).

 

Skutečně chápete potrat jako vraždu?

Ano, potrat vnímáme jako zabití člověka.  

 

Takže žena, která ho podstoupí, je vražedkyně?

Ne, je pod tlakem, nemá potřebnou oporu a klid pro správné rozhodnutí.

 

Nemyslíte, že se pro tento krok rozhodnou především ženy v tíživé sociální či materiální situaci?

Podle statistik je typickou ženou, která se k tomu rozhodne, žena v poměrně dobré ekonomické situaci, ve stabilním vztahu, která už má jedno i dvě děti. A užívá antikoncepci. Nedá se tedy mluvit o vašem příkladu jako o nejobvyklejším. I když i takové samozřejmě jsou.

 

Zmínila jste hormonální antikoncepci. Jaký na ni máte názor? Ta přece jen předchází nechtěnému početí a případným úvahám o potratech.

Právě uvedený příklad vyvrací, že by tomu antikoncepce předcházela. K potratu se často rozhodnou právě ženy, které ji berou, a ona selže. Kvůli tom pak přistupují ke zkratovitému rozhodnutí. Také jsme proti antikoncepci proto, že může mít za následek v podstatě chemický potrat.

 

A proč se tedy tyto ženy podle vás k potratu rozhodnou, když jsou ve věku, kdy by měly být vyzrálé pro zodpovědné úvahy…?

Nejobvykleji protože nenachází potřebnou oporu u partnera, v případě mladších a svobodných u rodičů. A tak potrat podle našich informací denně podstoupí 70 žen!

 

Zákaz potratu podle vašich představ by mohl ale vyvolat potratovou turistiku známou například z Polska, tajné amatérské interrupce ohrožující zdraví či dokonce život ženy, která ho podstoupila.

A kde berete informace o tom, že by docházelo k takové turistice, o „černých“ potratech? Podle nás se nezakládají na pravdě. Kdyby k ilegálním potratům skutečně docházelo, jak se o tom hovoří, pak by to muselo potvrzovat i oficiální zdravotnictví, kde by se s ženami, jež ho podstoupily, museli lékaři velmi často setkávat kvůli popotratovým komplikacím, dlouhodobému krvácení…

 

My jsme například ještě za premiéra Grosse zadali dotaz, zda u nás jsou evidovány časté případy potratů polských žen u českých lékařů. Dozvěděli jsme se ale, že nikoliv. Později jsme narazili na jeden případ na hranicích, podali trestní oznámení, a teď je to v šetření.

 

Na vašich webových stránkách jsou kruté fotky (viz třeba TYTO), například s utrženou krvavou ručičkou, která měla zřejmě patřit plodu (mnozí gynekologové fotografie Hnutí pro život označují za falzifikáty - pozn. aut.), hrůzné videozáznamy z potratů, případně odkazují na stránky s podobným obsahem. Říkáte, že se snažíte působit na mladé lidí. Není to spíše šílený emotivní tlak?

Je to problém, který samozřejmě sám o sobě vyvolává emoce. A mladých šestnáctiletých, dvacetiletých lidí emoce běžně vedou k zájmu o problémy. Od nich máme naopak bezvadné reakce, kdy pak o tomto problému mluví s rodiči, kde je to spíše tabu. Kromě toho naše upozornění samozřejmě hraje emotivní roli v rozhodování lidí starších o deset, dvacet let. Po shlédnutí fotografií a videozáznamů si spíše uvědomí, že potrat je zlo.

 

Stejným jazykem jako vy mluví i lidé, kteří v některých zemích demonstrují před porodnicemi, napadají lékaře, přesvědčují už tak vystresované ženy a dívky, které se rozhodly interrupci podstoupit. Můžeme to očekávat u od Hnutí Pro život? Přece jen z vašich každoročních pochodů jsou známé obrázky lidí, kteří vykřikují o vraždění miminek…

Každý rok pořádáme pochod Pro život, kterým na problém upozorňujeme. Stojíme i za tím, že se lidé často modlí u porodnic. Tím ale nikoho neomezují, nikoho nenapadají. A to se, doufám, alespoň dokud na to bud mít vliv já, nebude ani dít.

 

Vy věříte, že se v liberální společnosti, kdy ženy už dosáhly více práv rozhodovat o svém životě a věcech, které se jich bezprostředně týkají, prosadí zákaz potratů?

Věřím tomu, že přijde doba, kdy člověk bude více respektovat život jiného člověka. Nezažijí to třeba už naše generace, ale bude taková společnost.

 

Zákazem? Není dostatečná informovanost přínosnější?

Ta informovanost je samozřejmě významná. A zákon, který by od určité doby neumožňoval interrupci, by pomohl formovat chápání lidí. Jak zákon formuje uvažování vidíme dnes například na bodovém systému u řidičů. Od doby, kdy platí, je spousta z nich opatrnější, jezdí bezpečněji. Postupně se jim to stane přirozené.

 

Souhlasíte se zákazem potratů? Nebo má žena právo rozhodovat o nenarozeném potomkovi?

   
15.08.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [410] musilovahana [*]

  Já bych to asi nezvládla jít na potrat.

  superkarma: 0 18.09.2012, 18:48:33
 2. [409] veranat [*]

  Se zákazem potratu určitě nesouhlasím.Myslím si že by se žena měla svobodně rozhodnout.

  superkarma: 0 24.08.2008, 17:20:51
 3. avatar
  [408] Dášule [*]

  Diskuse na toto téma mi připadají jako způsob vyplnění určitého prostoru. Zatím jsem se nesetkala s tím, že že hysterické vykřikování a drastické obrázky zabránily potratu. Narození dítěte ovlivní život ženy na hodně dlouhou dobu. Ona se proto musí rozhodnout, co s tím udělá. Většina žen - pokud pro to mají podmínky a ona má odpovídající věk i dítě nechá. Jestliže má pocit, že podminky nemá, musí se rozhodnout jen ona. A bez výčitek svědomí, tzn. že by mělo být trestné působit na ženu tak, aby se psychicky hroutila při rozhodování mezi hrůzou z toho, co bude, až se dítě narodí a výčitkami, že spáchala vraždu. Jde i o to dítě. Chěla by některá z nás být dítětem, ke kterému donutili matku blbci nebo zákony?

  superkarma: 0 24.08.2008, 13:22:09
 4. [407] inka35 [*]

  chechtalka: Myslím, že to je to nejrozumnější co tu bylo napsáno

  superkarma: 0 23.08.2008, 21:03:25
 5. [406] chechtalka [*]

  diskuse na toto téma akorát rozdmýchávají emoce. Jak se říká nikdy neříkej nikdy...jinak se dívá na potraty žena, která opakovaně poitrácí a nemůže mít děti a jinak žena, která je máma dvou dětí, žije třeba s přítelem, jako teď moje kamarádka, otěhotní potřetí a když mu to sdělí, tak on jí odpoví, že je těhotná další jeho milenka a on se stěhuje k ní...nesuďme a neodsuzujme šmahem, každý je v nějaké situaci a vychovat dítě znamená mimo financí na pleny,a jn. věcičky být zralý na to dát dítěti lásku a čas. Dítě není knížka, která se dá dát do knihovny, protože teď mu lezou zoubky například a někdo to nemůže vydržet...situace jsou v životě různé a co se týče selhání HA, měla jsem danu a zkušebně kvůlil žílám, jestli to zvládnou jsem k tomu brala 3 měsíce HA v prášcích a přesto jsem otěhotněla!!! a a protože jsem měla velké problémy tak nakonec jsem potratila...takže kecy o tom, že dneska medicína má takové pokroky, že k potratu nemusí dojít jsou vážně liché, je čím dál tím více žen, které ji nemohou a čím dál více nezodpovědných mužů, kteří nechtějí užívat kondom...takže prosím nehodnoťme a nepaušalizujme, život přináší situace, které člověku občas vyrazí dech

  superkarma: 0 23.08.2008, 09:37:42
 6. avatar
  [405] Verka79 [*]

  Já sama bych na potrat nešla (v případě znásilnění nevím, to bych se do té situace nejdřív musela dostat). Určitě souhlasím s tím, že nejdůležitější je si dávat pozor a vůbec neotěhotnět. Ale "nehody" se stávají... a proto si myslím, že je to na rozhodnutí každé ženy jestli dítě mít nebo nemít. A chlap v tomhle případě musí rozhodnutí respektovat. Sama dítě mám a vím, že je to hlavně na ní, porod, kojit, v noci vstávat, přebalovat,krmit... starat se 24 hodin denně. i když pro mě je to radost, někdo to prostě nechce

  superkarma: 0 22.08.2008, 20:07:49
 7. [404] vobo1 [*]

  potraty mi nevadí,je to každého rozhodnutí

  superkarma: 0 22.08.2008, 14:11:19
 8. avatar
  [403] Barracuda [*]

  Nase Veru: no já znám ženskou, která měla pesar + HA a stejně otehotněla.

  superkarma: 0 21.08.2008, 08:55:32
 9. [402] Nase Veru [*]

  Barracuda: Neřekla jsem, že jsem pro zákaz..v případě znásilnění, postižení ano..ale ne jen proto, že jsem blbá. A pokud nemám finanace, tak budu trochu rozumná a kromě HA se bdu chránit ještě jinak..když si jednou skočíš, to nebezpečí tady je.

  superkarma: 0 21.08.2008, 08:47:48
 10. [401] Nase Veru [*]

  Taňule: určitě bych ho nedala "prič", ale "pryč"...

  superkarma: 0 21.08.2008, 08:45:59
 11. avatar
  [400] Barracuda [*]

  jinak ty krvavé fotky z webowek Hnutí jsou fakt peachoviny

  superkarma: 0 21.08.2008, 07:20:58
 12. avatar
  [399] Barracuda [*]

  Nase Veru: Netvrdím že potrat je tu proto, když někdo zapomene, ale prostě se to stává a pokud to dítě nechci nebo si ho nemůžu dovolit tak je to jediné řešení.

  Ano říká se čekáte miminko, protože oni ho ČEKAJÍ ještě ho nemaji. Jinak by se v ordinci říkalo MÁTE miminko. Pokud žena přijde o chtěné dítě, tak pro ní není útěcha že jde jen o buňky, přestože je to pravda, protože ona si ho už jako mimi představuje.

  A když mě znásilní nějakej kretén tak si taky mám dítě nechat protože jsem se já blbka
  nechala znásilnit jo? To nemyslíš vážně!

  Já ted třeba dítě taky nemůžu mít, a kdybych nedejbože otěhotněla tak co s tím jako? Mám mu pak vysvětlovat: ano petříčku žijeme jako socky, nemáš co jíst, ale s tím se musíš smířit, maminka nechtěla spáchat vraždu. Neměli bychom se třeba celoživotně vzdát sexu až do té doby kdy budeme chtít dítě? To by bylo asi nejjistější. Můžu ti říct že kdybych otěhotněla a nemohla si to nechat vzít, tak doma vezmu bouchačku, naláduju jí a trefim se mezi světla. A to říkám naprosto upřímně, protože fkt nevím co bych si s tím pak počala. A věřím, že nebýt možnosti potratů, mnoho žen by volilo jiné drastické metody.

  superkarma: 0 21.08.2008, 06:27:17
 13. avatar
  [398] arwen1 [*]

  Medicína už pokročila do té míry ,že můžeme s určitostí říct,že POTRAT je vražda.Zákazy nic nevyřeší.Tady spíš hraje roli rozum, cit a víra.Mám zkušenost ve vlastní rodině.Švagrové řekli,že se jí narodí dítě s Downovým syndromem.Uvažovala o potratu,ale rozmyslela si to a udělala dobře.Dnes je to krásný dvouletý kluk jako buk!!

  superkarma: 0 21.08.2008, 01:18:11
 14. avatar
  [397] Taňule [*]

  Nase Veru: Ty seš nějaká chytrá.Je snad rozdíl kdýž miminko chceš a je plánovaný a je rozdíl když ti selže HA nebo něco jiného.A co pak?To si to mám nechat i když vím že to neuživím a nedám mu to co potřebuje?Jenom z lásky živ nebude.A odložit ditě hned po porodu je taky rozdíl.Když to je ješte zhluk těch buněk je to určite lepší,neříkam že pro ženu jednoduchší jít na potrat než cítit jak to v tobě roste,kope a pak to porodíš a potom to máš dát prič?To si snad dělaš prdel ty,ne?

  superkarma: 0 20.08.2008, 22:03:15
 15. avatar
  [396] idiska [*]

  *Kotě*: když jsi začala s tím quadruplegikem, tak potom by muselo být jako vražda bráno i odpojení člověka od přístrojů, když je v klinicky mrtev, protože fyzicky mrtev vlastně není

  superkarma: 0 20.08.2008, 21:15:38
 16. avatar
  [395] idiska [*]

  Nase Veru: 392: k selhání HA muže dojít i mnohem odlišným způsobem...např. některé léky můžou omezit fukci HA, nebo když se ti udělá zle a zvracíš nebo máš průjem, tak z tebou ta pilulka vlastně jen proletí nebo jí hodíš hned věn, taky nemoc může mít vliv na HA...atd.

  393: taky uvažuju, proč nejde si vzít dítě "rovnou z porodnice"

  394: protože ty se na něj těšíš, snažíš se počít, a mnohdy pro to pomalu upíšeš i duší ďáblu (vím, o čem mluvím), tehdy zapomeneš i fakt, že v prvních týdnech mám dítě např. i něco jako ocásek, který samozřejmě zmizí, ale je to prostě z medicínského hlediska shluk buněk, např. při oplodnění in vitro jde taky o dělící se buňky, co se vkládá do těla matky, až pak se ukáže, zda se tyto buňky chytnou a udrži po dostatečně dlouhou dobu, aby se z něj stalo miminko...je to jako s vírou, někdy je to výmysl, ale kolikrát si i ateista řekne: pane bože proč?...proč? protože někdy se mu to tak hodí, např. myslet si, že tohle je už miminko...ono je, ale z lékařského hlediska ne...ale je pravda, že podobu mimča má plod docela rychle a pak už jen roste

  superkarma: 0 20.08.2008, 21:11:24
 17. [394] Nase Veru [*]

  Až teď jsem koukla na ty fotky v článku..to snad mluví za vše!!Člověk to je od začátku..A pro koho není, ať mi teda vysvětlí postoj těch šťastných párů, kteří se dozví, že čekají miminko. To je vlastně první věta u doktora.."čekaté miminko"..proč doktor neřekne, čekaté embryo, nebo kus masa,atd.??Proč budoucí maminka všude běhá a raduje se.."budu mít miminko"??Když řikáte, že to dítě není!!
  A když je tu ta smůla a potratí..proč je tolik nešťastná..vždyť je to "kus ničeho".To sis snad vážně děláte prdel!! Tyhle názory jsou smutný.

  superkarma: 0 20.08.2008, 17:58:22
 18. [393] Nase Veru [*]

  Barracuda: Jenže dneska se děti odkládají zdá se mi denně. A myslím, že je tady dost párů, který mít děti nemohou a klidně by si miminko vzali. Škoda jen, že to tak dlouho trvá, prověřuje se a ne každý slušný pár miminko dostane. Vím z vlastní zkušenosti z okolí.

  superkarma: 0 20.08.2008, 17:53:53
 19. [392] Nase Veru [*]

  Barracuda: Pokud je pro tebe omluva, že je někdo guma a zapomene na prášek, tak je to . Interupce tady rozhodně není proto, že je někdo "blbej" a zapomíná.

  superkarma: 0 20.08.2008, 17:51:35
 20. avatar
  [391] Taňule [*]

  Barracuda: Souhlasím s tebou.

  superkarma: 0 20.08.2008, 17:29:41
 21. avatar
  [390] Barracuda [*]

  Nehledě k tomu že HA může selhat třeba chybným užíváním (myslím že to je největší procento selhání HA). Prostě si prášek zapomenete vzít, to se snad stane každýmu. A kvůli tomu si pak ženská má nechat dítě? ježiš to je kravina. Interrupce se přeci dělá jen do určité doby (nevím kolik týdnů) a do té doby je to pro mě jen zárodek, nemá vyvinuté myšlení atd. To prostě není dítě.

  superkarma: 0 20.08.2008, 07:22:33
 22. avatar
  [389] Barracuda [*]

  Přijde mi lepší interrupce, než nechtěné či odložené dítě

  superkarma: 0 20.08.2008, 07:17:23
 23. avatar
  [388] *Kotě* [*]

  tyrkys: pokud se to číslo snižuje, je to jedině dobře, a dokazuje to, co jsem psala někde dole, že postoj paní Rybové je totálně pomýlený, protože toho zcela jistě nebylo dosaženo represemi, ale osvětou a širší nabídkou v oblasti antikoncepce.

  Ačkoliv od doby totáče, kdy se fakt na potraty chodilo masově, ten počet interrupcí dramaticky klesl, pořád ještě je to procento vysoké, vyšší než v jiných srovnatelných zemích, takže si myslím, že v osvětě a dalších nerepresivních metodách jsou značné rezervy. Myslím, že kdyby na interrupci chodily jen ženy, kterým skutečně selhala antikoncepce a nejsou ochotné nebo schopné to dítě donosit a vzdát se ho, a ženy, které musí těhotenství ukončit ze zdravotních důvodů (těhotenství ze znásilnění je mizivý zlomek, to neuvádím), byl by ten počet potratů mnohonásobně menší, než je teď.

  superkarma: 0 20.08.2008, 00:00:44
 24. avatar
  [387] tyrkys [*]

  *Kotě*: Tys je zkreslila ještě o něco víc, čímž jsi tomu zrovna moc nepomohla .

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:45:38
 25. avatar
  [386] *Kotě* [*]

  tyrkys: Sorry, že jsem si nepamatovala přesná procenta. Snažila jsem se upozornit na to, že obecný obraz o tom, kdo nejčastěji chodí na interrupci, je velmi zkreslený, což je ostatně pravda.

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:43:03
 26. avatar
  [385] tyrkys [*]

  *Kotě*: Nikdo tě nenutí nic přehodnocovat. Jen se mi nelíbilo, že se zaštiťuješ fakty z jakéhosi článku, která si ještě o něco přikreslíš. Proti tomu, že na rovinu řekneš, že s interrupcemi vnitře nesouhlasíš, neříkám ani slovo.

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:40:00
 27. avatar
  [384] *Kotě* [*]

  tyrkys: Hm. Myslela jsem si, že v diskusi si lidé vyměňují názory a snaží se ty své obhájit.

  Je mi jasné, že můj postoj není obecně rozšířen a nemyslím si, že by tomu pomohlo, že se vyjádřím v nějaké netové diskusi, ale myslím, že v té záplavě příspěvků a la "vždyť to ani není člověk, ať si každý dělá co chce, není správné říkat, že je to vražda", by mohl zaznít aspoň jeden trochu odlišný názor. Ostatně ještě nikdo tu nepřednesl jediný argument, který by mě přiměl svůj postoj jakkoli přehodnotit

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:36:40
 28. avatar
  [383] tyrkys [*]

  *Kotě*: "Proč teda můžeme zabít dítě, které nepochybně jednou samostatného života schopno bude?" Nepochybně? Jak to můžeš tvrdit?

  Embryo není plod, natož člověk.

  Kamarádky, co mají děti, v těhotenství racionálně počítaly s možností, že v prvním trimestru může dojít k samovolnému potratu. Rozhodně o tom ještě nemluvily jako o "miminku".

  Ty si mysli co chceš, ale nepodsouvej ostatním své názory coby fakta.

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:22:26
 29. avatar
  [382] *Kotě* [*]

  tyrkys: abys nezapomněla, že já jsem ve skutečnosti pro-choice
  akorát si nic nenalhávám, aby mi to připadalo přijatelnější.

  Kerridaenn: tyhle argumenty miluju. Takže když třeba někdo skončí jako quadruplegik, neschopen ani samostatně dýchat bez pomoci přístrojů, není už to náhle člověk a můžeme ho tedy beztrestně zabít? Nebo nemůžeme, protože kdysi samostatného života schopen byl? Proč teda můžeme zabít dítě, které nepochybně jednou samostatného života schopno bude?

  Já fakt nikomu neberu právo na tu volbu. Společnost, kde jsou potraty zakázané, je nepochybně o něco horší než ta, kde mají ženy právo se rozhodnout. Protože ženy, které otěhotní a svoje dítě nechtějí, byly, jsou a budou. A nikdo jim nezabrání udělat všechno pro to, aby se ho zbavily. Ani víra v Boha, ani zákony. Akorát že ve světě, kde jim to zákon zakazuje, jich mnohem více zemře na následky potratů pokoutně provedených. Ne, to opravdu není řešení.

  Ale na druhou stranu by se měly věci nazývat pravými jmény. Ne se utěšovat tím, že je to jenom shluk jakýchsi buněk, že to není člověk (a co je to tak asi? Spářila se snad dotyčná s rybou?), že to není zabití.

  Když žena přijde o dítě díky spontánnímu potratu, politujou ji lidé, že jí děťátko zemřelo. Proč jí neřeknou, ale prosímtě, vždyť to byl jenom shluk buněk, neschopný samostatného života, nevyváděj? Vadí mi takové pokrytectví a měření dvojím metrem. Je to můj osobní postoj a nikomu ho nevnucuju a osobě, kterou znám osobně a která mi řekla, že také šla na interrupci, protože se prostě po dvou dětech dost nechránila a otěhotněla, jsem nahlas neřekla ani slovo. Ale myslet si o ní můžu co chci, že?

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:13:21

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [381] Kerridaenn [*]

  *Kotě*: mas recht, kdo nepouziva minimalne kombinaci HA a kondomu, tak se malo chrani a interrupci bere jako formu antikoncepce
  Vivian: az bude mozne vyjmout ten shluk bunek, ulozit ho nekam jinam, do jakehosi inkubatoru, kde se dovyviji v dite, pak prosim, at si ten shluk zije nekde s adoptivnimi rodici v tom lepsim pripade, v horsim v decaku. Do te doby nechapu, proc by mi nekdo mel diktovat, jestli to dite donosim, nebo ne.

  Jinak ma maminka sla na interrupci nekdy, kdyz mi bylo asi tak 10. Je pravda, ze jsme se o tom nikdy nebavily, takze nevim, jak to psychicky brala. Kazdopadne jsem zla a skareda, ale rozhodne bych ji nikdy neobvinila z vrazdy a rozhodne si nemyslim, ze to nebyla posledni moznost. I kdyz spadala do kategorie vdana a dve odrostlejsi deti...

  superkarma: 0 19.08.2008, 23:02:09
 2. avatar
  [380] tyrkys [*]

  *Kotě*: Máš recht. Když to psali v MF Dnes, tak to musí být pravda .
  Btw jsi psala, že pro průměrnou ženu, jdoucí na interrupci, je tato formou antikoncepce. Což je poněkud zcestné .

  superkarma: 0 19.08.2008, 22:33:12
 3. avatar
  [379] *Kotě* [*]

  Protože prostě není možné, při procentu (tedy spíš promile), při jakém selhává antikoncepce, aby všem těm ženám selhala. Takže žádnou antikoncepci zhusta nepoužívaly a když přišlo další dítě, šly na potrat. Ono tenkrát v tom článku, co jsem četla tuším v MF Dnes, to taky psali

  superkarma: 0 19.08.2008, 22:29:28
 4. avatar
  [378] tyrkys [*]

  *Kotě*: Ze třiceti . A proč ne? Vážně si myslíš, že je příjemnějsí absolvovat interrupci, než brát prášky (nebo používat jinou antikoncepci)? Z těch, co znám, co toto absolvovaly, šlo vždy o selhání nějaké antikoncepce. Neslyšela jsem o nikom, kdo by dobrovolně volil interrupci.

  superkarma: 0 19.08.2008, 22:16:10
 5. avatar
  [377] *Kotě* [*]

  tyrkys: vzhledem k tomu, že bránit se narození dalšího dítěte je skutečně možné mnoha způsoby, nejen interrupcí, si myslím, že jsem to neinterpretovala až tak mylně. Neboť není statisticky možné, aby všem těm 40 procentům selhala nějaká antikoncepce, že...

  superkarma: 0 19.08.2008, 22:11:34
 6. avatar
  [376] tyrkys [*]

  *Kotě*: Nevyvodila sis to, že potrat berou jako antikoncepci, z podobně formulovanbé věty ?
  "Na počátku devadesátých let převládaly mezi ženami, které interrupci podstoupily, vdané matky dvou dětí, které se tím bránily narození dalšího dítěte. Podle současných údajů ČSÚ jejich počet výrazně klesl, z takřka 40 procent asi o deset procent."

  Zdroj http://www.medical-tribune.cz/aktualita/360

  superkarma: 0 19.08.2008, 21:55:37
 7. avatar
  [375] tyrkys [*]

  *Kotě*: To, že potrat je pro ni formou antikoncepce, je jen a pouze tvoje tvrzení .
  Já třeba na rovinu říkám, že bych neváhala ani vteřinu a o znásilnění by opravdu jít nemuselo a patnáct mi dávno není .

  superkarma: 0 19.08.2008, 21:44:59
 8. avatar
  [374] *Kotě* [*]

  Je hezké, jak si každý, když se řekne potrat, představuje tu nebohou patnáctiletou dívenku, kterou někdo zbouchnul na zábavě a ona teď neví, co dál, nebo nešťastnou znásilněnou... ve skutečnosti jsem četla asi před dvěma lety v novinách nějaké statistiky. Průměrná žena, která jde u nás na potrat, je nižšího až středního vzdělání, věk zhruba 30-35 let, vdaná, má už jedno nebo dvě děti a potrat je pro ni formou antikoncepce. Tož asi tak

  superkarma: 0 19.08.2008, 21:27:06
 9. [373] sonija [*]

  Ja som prišla o dieťa v 4.mesiaci, tak presne viem, čo nastávajúca matka cíti....na psychiku je to strašné...ale ak sa žena rozhodne ísť na potrat, zrejme musí mať na to vážny dúvod (napríklad žena neplánovane otehotnie a pritom užíva lieky,ktoré by mohli plod poškodiť- vtedy lekár SÁM navrhne UPT,alebo jej priateľ oznámi,že on sa na otca ešte necíti a ju opustí atď.To je len minimum z toho,čo sa môže stať.Tak v takom prípade asi na výber tá žena nemá.Presne súhlasím s článkom, ktorý psala Taňula - dieťa nie je na chvíľku ale na celý život, a keď sa interupcie zakážu,detské domovy budú preplnené a nečudujme sa,keď novorodencov budú nachádzať v igelitových vreciach po popelniciach. Žena sa musí slobodne rozhodnúť, hoci si myslím, že ju to bude prenasledovať celý život,ale je to len a len na nej a ako "o vražde" by som nehovorila.Za vraždu považujem smrť už narodeného dieťatka, keď ho žena porodí a následne ho hodí do koša,alebo dieťatko zomrie na následky týrania....

  superkarma: 0 19.08.2008, 20:25:25
 10. avatar
  [372] idiska [*]

  Vivian: no tak to už jsme někde mimo, tady jen někdo napsal, že v prvních týdnech je dítě jen shluk dělících se buněk, a já řekla, že ano...a ano, myslela jsem tím samozřejmě neschopný samostatného života, ono vlastně v těch prvních týdnech ještě není ani jisté, že se uchytilo tak dobře, že se udrží..ale to už jsme zase někde na hranici věštění budoucnosti...nicméně tohle je fakt...z nějakého důvodu jsou interupce povoleny do 12tt, kdy už je více než pravděpodobné, že se to malé udrží, že se drží dobře (i když ne vždycky, bohužel) a taky ten zákrok má menší následky ne těle ženy

  superkarma: 0 19.08.2008, 20:22:06
 11. avatar
  [371] Taňule [*]

  to nebyl úmysl,to je fakt překlep

  superkarma: 0 19.08.2008, 20:07:58
 12. avatar
  [370] V.Nováková [*]

  každý by měl mít právo se svobodně rozhodnout, zakáží-li se , budou se stejně provádět pokoutně a o to to bude horší, jak v dobách dávno minulých.......

  superkarma: 0 19.08.2008, 18:17:06
 13. avatar
  [369] Taňule [*]

  to nebyl úmysl,to je fakt překlep

  superkarma: 0 19.08.2008, 17:30:14
 14. [368] Tini [*]

  *preklep

  superkarma: 0 19.08.2008, 13:59:14
 15. [367] Tini [*]

  Taňule: Tak hniti, je opravdu uzasny preklem

  superkarma: 0 19.08.2008, 13:13:50
 16. avatar
  [366] Taňule [*]

  to nebyl úmysl,to je fakt překlep

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:47:32
 17. avatar
  [365] aiša [*]

  Jsem pro to, aby se nechalo na uvážení ,každé ženy ,zda potrat ano ,či né.Vždyť dnes bude zákaz potratů ,zítra ....kam to povede.Já osobně potrat néééé.Zažila jsem co to je přijít o dítě.Podotýkám že to byl nechtěný potrat,bohužel nepodařilo se to udržet,do poslední chvíle jsem cítila pohyby .Dodneška mě je z toho .Nejhorší ,ale bylo potom se potkávat s těma co šli na potrat a dítě nechtěli.Tímto ale neberu nikomu právo rozhodnout se jak chce.Každá si to musí srovnat sama se svým svědomím.A pokud žena udělá pro ochranu před početím vše.A antikoncepce selže neodsuzovala bych jí už vůbec,přistupovala k tomu zcela zodpovědně a chyba není na její straně.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:46:25
 18. avatar
  [364] tyrkys [*]

  Taňule: "hnití Pro život" - úžasný překlep .

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:36:00
 19. avatar
  [363] Taňule [*]

  Chtěla bych vskázat těm co považují potrat za vraždu at se nad tím pořádne zamyslí.Vždyt plod který je v čase kdy se ješte může vzít není života schopný,tak to není člověk.Dítě není na chvilku ale na celý život a je na každé ženě aby se rozhodla.Určitě to není jednoduché rozhodnutí ale než aby to dítě trpělo to at radeji není.Když rodiče nebo jen matka na to aby dala dítěti zázemí,oblečení,jídlo a všechno co potřebuje,nemá tak proč by ho měla mít jen proto že si to nejaká organizace hnití Pro život prosadí.Takovým bych přála aby se jim takové něco přihodilo,a docela často.Stát se o ne nepostará to ho radeji strčí do děcáku a to je lepší?Co to má pak za život!!!Já jedno dítě mám a jsem ráda že je ale jeho skvělí tatínek od nás odešel kvůli jiné a jak to nevinné dítě k tomu příde že bude žít v neúplné rodině bez zázemí.Kdyby jsem to vědela dopředu co se stane tak bych asi na ten potrat šla.Ale to říkam ted nevím jak bych se zachovala tehdy.Ale v každém případě je to rozhodnutí na každé z nás.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:27:13
 20. avatar
  [362] lup [*]

  Jasně ,ať zakážou potraty a budou plné baby-boxy a nejen to i popelnice a odhozené igelitky

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:25:38
 21. [361] sannyn [*]

  Potrat?Ano,pokud to tak žena chce,a ví,že by se nemohla,nebyla schopná o dítě starat.Je to nakonec její život.Nechte každého rozhodovat za sebe.

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:00:46
 22. avatar
  [360] Dětská císařovna [*]

  Meander: Jen jsem chtěla naznačit, že se to děje. Toť vše.

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:54:45
 23. avatar
  [359] Meander [*]

  Dětská císařovna: Je velmi ubohé vypíčit nějaký případ, kdy došlo k zneužívání, a šmahem tyto instituce označit za semeniště hříchu. Ubohé a trapné, nicméně je to in, jak koukám

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:52:46
 24. [358] babun [*]

  žena si sama může rozhodnout jak chce .raděšji než by ho porodila a odhodila tak to raději a´d jde na ptrat ale já sama bych na potrat nikdy nešla jsem matka dvou děti někdy jích mám plné zuby další bych v žádnem případě nechtěla ale kdybych byla těhotná tak na potrat nejdu. to je jak by mě moje mama zabila kdyby to udělala tak tu te´d nejsem nemám skvělého manžela atd.

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:37:53
 25. avatar
  [357] Dětská císařovna [*]

  Meander: Ano, zajisté jsou to všechno smyšlenky, pomluvy a lži .

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:22:16
 26. avatar
  [356] Meander [*]

  Dětská císařovna: To jsou kua zdroje

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:12:40
 27. [355] Nase Veru [*]

  POtrat zakázat určitě ne..jen by se to mělo líp promyslet.V některých chvílích, např. znásilnění, postižené dítě,atd. bych pro potrat určitě byla. Ale když jdou na potrat 17leté holky, jen proto, že si přítel, nebo kamarád smočil, a oni myslely , tak to ani náhodou. Ale na druhou stranu, potraty tu byly, jsou a budou..A nikoho nezastaví ani fakt, že jsou zakázané..a kdo má právo něco, co se týká "mě" zakazovat..

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:08:33
 28. [354] Asdareel [*]

  Potraty se mi nelíbí a domnívám se, že se často používají jen jako jakási následná antikoncepce. Souhlasím s názorem, že potrat je zabití živého člověka. Nicméně bych možnost jít na potrat ponechal pro určité krajní případy - pro případy zdravotního rizika, snad i pro případ znásilnění.

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:06:14
 29. avatar
  [353] Dětská císařovna [*]

  Zneužívání:
  1. http://www.blisty.cz/art/14363.html
  2. http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=611333
  3. http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/193670-sexualni-skandaly-duchovnich#.C4.8Cesk.C3.A1_republika

  superkarma: 0 19.08.2008, 08:38:23
 30. avatar
  [352] Meander [*]

  Smartie: Skutečně věříš tomu, co tu tvrdíš? Už jsi něco slyšela o výrazu pomluva? Lžeš a navíc ještě blbě.

  superkarma: 0 18.08.2008, 23:03:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme