Rodina

Potomek jde do nemocnice? Sbalte si spacák a karimatku!


Tak právě dnes nastoupila nejlepší kamarádka mojí dcery na operaci pupeční kýly, můj potomek byl zatím podobných libůstek naštěstí ušetřen. Malá pacientka měla to velké štěstí, že oddělení nemocnice, ve které bude operována, je výborně zařízené na společný pobyt rodiče s dítětem.  A nejen to! Při svém nástupu do nemocnice zažila malá Simonka návštěvu herních terapeutů – klaunů. A na památku dostala červený klaunský nos. Mnoho nemocnic má v současné době dobře vybavené herny, kde si děti mohou v rámci možností pohrát a zapomenout na často nepříjemná vyšetření a další problémy spojené s hospitalizací.

Maminka zmíněné holčičky patří však mezi ty šťastnější rodiče, kteří nemusí spát u postýlky své ratolesti na karimatce ve spacáku, jak vyprávějí některé „umanuté“ matky dětí, jenž nechtěly nechat své velmi malé nemocné ratolesti naprosto osamocené v  cizím prostředí.  

Podle Listiny základních práv a svobod zakotvené v Ústavě České republiky lze práva rodičů omezit a nezletilé děti od rodičů odloučit pouze v případě, že tak rozhodne soud. Z uvedeného tedy vyplývá, že matka či otec mají právo zůstat se svým dítětem i při jeho pobytu v nemocnici. Praxe však bohužel bývá jiná…

 

Běžné varianty společné hospitalizace

Pokud je pobyt váš a vašeho dítě v nemocničním zařízení plánovaný, informujte se raději předem, jak vše probíhá. Usnadní vám to mnoho pozdějších komplikací a případných rozčarování. Doprovázení malého pacienta může mít mnoho podob. V praxi se totiž neliší jen postupy jednotlivých nemocnic, ale i různých oddělení v jedné nemocnici! V České republice zatím existují zhruba tři základní modely společného pobytu dítěte a rodiče:

» Lůžko pro doprovod je na pokoji vedle postýlky pacienta.

» Dané oddělení má společný pokoj pro matky hospitalizovaných dětí. Pozor, v tomto případě je prakticky nemožné, aby nemocného doprovázel otec. Personál vám tuto variantu většinou nepovolí, vzhledem k soukromí dalších ubytovaných maminek.

» Rodič je přítomen pouze přes den, v noci chodí spát buď domů nebo na nemocniční ubytovnu určenou pro doprovod hospitalizovaných dětí. Takovým zařízením disponuje například FN Motol, nečekejte však žádný luxus, spíše naopak.

Informovaný rodič bude vědět nejen to, kde večer „složí hlavu“, ale i kdo ho napojí a nakrmí. Někde totiž dostává doprovod jídlo na oddělení, jinde musí docházet do závodní jídelny. Velmi užitečné je být obeznámen s tím, zda v případě, že na oddělení pouze docházíte, můžete být přítomni celodenně, nebo musíte dodržovat např. polední klid (ano, čtete dobře! L).

Práva hospitalizovaných dětí v českých nemocnicích
Schválila Centrální etická komise Ministerstva zdravotnictví ČR v r. 1993

1. Děti mají být do nemocnice přijímány jen tehdy, pokud péče, kterou vyžadují, nemůže být stejně dobře poskytnuta v domácím ošetřování nebo při ambulantním docházení.

2. Děti v nemocnici mají právo na neustálý kontakt se svými rodiči a sourozenci. Tam, kde je to možné, by se mělo rodičům dostat pomoci a povzbuzení k tomu, aby s dítětem v nemocnici zůstali. Aby se na péči o své dítě mohli podílet, měli by rodiče být plně informováni o chodu oddělení a povzbuzováni k aktivní účasti na něm.

3. Děti a/nebo jejich rodiče mají právo na informace v takové podobě, jaká odpovídá jejich věku a chápání. Mají mít zároveň možnost otevřeně hovořit o svých potřebách s personálem.

4. Děti a/nebo jejich rodiče mají mít právo poučeně se podílet na veškerém rozhodování ohledně zdravotní péče, která je jim poskytována. Každé dítě má být chráněno před všemi zákroky, které pro jeho léčbu nejsou nezbytné, a před zbytečnými úkony, podniknutými pro zmírnění jeho fyzického nebo emocionálního rozrušení.

5. S dětmi se má zacházet s taktem a pochopením a neustále musí být respektováno jejich soukromí.

6. Dětem se má dostávat péče náležitě školeným personálem, který si je plně vědom fyzických i emocionálních potřeb dětí každé věkové skupiny.

7. Děti mají mít možnost nosit své vlastní oblečení a mít s sebou v nemocnici své věci.

8. O děti má být pečováno společně s jinými dětmi téže věkové skupiny.

9. Děti mají být v prostředí, které je zařízeno a vybaveno tak, aby odpovídalo jejich vývojovým potřebám a požadavkům a aby zároveň vyhovovalo bezpečnostním pravidlům a zásadám péče o děti.

10. Děti mají mít plnou příležitost ke hře, odpočinku a vzdělání, přizpůsobené jejich věku a zdravotnímu stavu.


Kdo pobyt rodičů hradí?

U dětí do 6 let věku je ubytování doprovodu hrazeno ze zdravotního pojištění, u pacientů nad 6 let ošetřující lékař navrhne nutnost přítomnosti doprovodu a v indikovaných případech (např. handicapovaní jedinci) postoupí žádost reviznímu lékaři. Pokud revizní lékař příslušné pojišťovny neschválí žádost, platí si doprovod pobyt sám. 

 

A jaké máte zkušenosti vy, milé čtenářky?

   
25.04.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Simoušek [*]

  Když měl můj pětiletý syn otřes mozku, byl s ním dva dny na pozorování v nemocnici přítomen otec a problém vtom nebyl. Měli samostatný pokoj, takže s ním byl i v noci, jen na jídlo si stěžoval (manžel). No, co naděláte, chlap přece jen potřebuje větší porci, než dětskou. Nic jsme neplatili a já tam po dva dny vozila jídlo z domu, aby se mužskej najedl. Ale vše probíhalo v pořádku a manžel říkal, že všichni byli hodní - ssestry i doktoři.

  superkarma: 0 26.04.2007, 09:55:46
 2. avatar
  [24] sanvean [*]

  Sestra byla jako malá dlouho v nemocnici, když ji pokousal pes, a nechtěla pak ani domů, protože sestřičky ji přímo rozmazlovaly a našla si tam za tu dobu i dost kamarádů.

  superkarma: 0 26.04.2007, 08:02:06
 3. avatar
  [23] Dájka [*]

  Byla jsem se synem v nemocnici pro zápal plic. Měl tehdy 14 měsíců. Pobyt jsem platila, protože paní doktorka usoudila, že to, že je dítě kojené, není důvod k indikaci pobytu rodiče na oddělení.
  V té době nám řekli, že bude dostávat antibiotika injekčně a že musí být v nemocnici. Dostával sirup (ten jsem mu mohla dávat doma) a kromě ranního poslechu (nikde nic, zápal plic měl poslechově negativní) s náma nic nedělali. Když jsem chtěla s dítětem domů, dívali se na mne jako na tu nejnezodpovědnější matku na světě. Nebudu se tady rozepisovat o katastrofálních podmínkách pro doprovod na na dětské interně Dětské fakultní nemocnice v Brně, musela bych se znovu rozčílit.
  Každopádně bych tam své dítě nenechala samotné ani za zlaté prase, úplně mi stačilo vidět jiné děti bez maminek

  superkarma: 0 25.04.2007, 17:53:14
 4. avatar
  [22] L_B [*]

  ja byla pred pulrokem neplanovane par dnu v nemocnici s sestinedelnatkem a vsechno probihalo naprosto ukazkove - az jsem si obcas pripadala jako v jirikove videni...

  doktor na prijmu super, sestricka na nocni smene, kdyz jsme zrovna prijeli, byla hotovy andel , jinak vsechny sestry se vzorne staraly, chodily si za nama na pokoj i obcas popovidat, doktori vsechno poctive vysvetlili a nikdy jsem nemela pocit, ze by na nas nemeli cas nebo tak
  Stravu jsem mela az na pokoj a na pokoji jsem byla sama s dcerkou a socialku jsem mela spolecnou se sousednim pokojem...

  Bylo to na detske klinice prazske vinohradske nemocnice

  superkarma: 0 25.04.2007, 14:54:46
 5. avatar
  [21] Pentlička [*]

  Já jsem byla s dětmi v nemocnici, když jim trhali nosní mandle. Bylo to cca před 12 lety, bylo jim tehdy 7 a 9 let a neplatila jsem nic. Ani se mě tehdy neptali, jestli s nimi být chci, prostě se s tím počítalo naprosto samozřejmě. Jak je to dnes, to nevím.

  superkarma: 0 25.04.2007, 14:40:39
 6. avatar
  [20] Vivian [*]

  Já byla v osmi letech na infekčním se spálou, tam by se mnou stejně nikdo nemohl být, ani kdyby to šlo, a zvládla jsem to... První noc bez maminky jsem sice brečela, ale pak jsem si zvykla a nakonec se mi tam i docela líbilo. U malých dětiček je přítomnost mámy asi žádoucí, ale pokud už je to školák, tak by se asi měl naučit vydržet pár dnů bez mámy... Ale každopádně by to mělo být na rozhodnutí rodičů, lékař by neměl bránit kontaktu rodiče a dítěte, pokud to jde...

  superkarma: 0 25.04.2007, 14:19:40
 7. avatar
  [18] Meander [*]

  V pěti letech jsem SAMA ležela měsíc na dětské hematologii a vyjma vzpomínky na jednu zlou sestru, na chlapečka, co umřel a na kroupy se šodó, si nenesu naprosto žádné trauma. Všechny moje vzpomínky na ten pobyt jsou docela milé.

  superkarma: 0 25.04.2007, 12:37:19
 8. avatar
  [17] davies [*]

  phoebe24: me paragraf napsala jeji detska doktorka, protoze to v nemocnici psat nechteji.

  superkarma: 0 25.04.2007, 12:30:01
 9. avatar
  [16] Beruška1 [*]

  Byla jsem s dcerou na infekčním, když jí bylo 5. Samy na pokoji, jídlo i pití jsme dostávaly, žádný problém nebyl.

  superkarma: 0 25.04.2007, 12:16:57
 10. avatar
  [15] phoebe24 [*]

  Když bylo dceři šest let a jeden týden onemocněla - průjmy, zvracení....několik dní byla zralá na JIPKu. V nemocnici mě ochotně ubytovali s ní a já jí zachránila před kapačkama, anžto žádná sestra by neměla tolik času jí každou chvíli nabízet vodu po lžičkách. Po pěti dnech jsem se dozvěděla, že musím za svůj pobyt zaplatit (to bych zkousla), ale že ani nemám nárok na "paragraf". A že mi tedy v práci zatím nabíhají neomluvené absence. Naštěstí se pediatr ukázal jako člověk, zanadával na systém a paragraf napsal.
  Po půl roce jsem obě děti (6,5 a 8 let) doprovázela při pobytu na ušním - operace nosních mandlí. Doktor po těchto zkušenostech už ani nenadával,dopředu napsal paragraf a já v nemocnici zvládla práci minimálně jedné zdravotní sestry.

  superkarma: 0 25.04.2007, 12:13:39
 11. avatar
  [14] davies [*]

  Byla jsem s dcerou v Ceskych Budejovicich na detskym, nebyl zadny problem, byli jsme na pokoji dve maminky a dve deti, jidlo jsem dostala, nic jsem neplatila. O deti jsme se museli samozdrejme starat, ale to mi prislo v poradku. Ale treba ve Strakonicich si musite pobyt v nemocnici zaplatit. Dost me to prekvapilo.

  superkarma: 0 25.04.2007, 12:04:02
 12. avatar
  [13] závislá na čokoládě [*]

  Ještě jsem zapoměla, nikdy jsem nic neplatila

  superkarma: 0 25.04.2007, 11:55:45
 13. avatar
  [12] závislá na čokoládě [*]

  S pobytem se synem v nemocnici v Brně mám jenom dobré zkušenosti-byli jsem tam několikrát. 2x jsem byla se synem na operaci v Motole a to bylo něco tak strašného, že jsem spala na židli v lepším případě v křesle jako ostatní maminky. Ubytovnu sice mají, ale sestřičky vás v noci nezavolají, když je potřeba a děti se bojí noci a toho, že maminky musí odejít. O přístupu nebudu psát, bylo to na nejen lékařů, ale hlavně sestřiček, které jsme tam "otravovaly", když jsme něco nezvládly.Měsíc v Motole mi vzal určitě několik let života. Přeji všem jen zdravé děti

  superkarma: 0 25.04.2007, 11:54:34
 14. avatar
  [11] Lucie25 [*]

  Kuře: aha, ale to je teda něco úplně jiného, než se píše v článku. Už jsem se chtěla rozčilovat, že u nás v nemocnici (krajské) se s přítomností rodičů rozhodně nepočítá a matky jezdí s banálním odstraněním nosních mandlí do menších nemocnic např. do Písku, nebo dokonce až do Prahy.

  superkarma: 0 25.04.2007, 11:41:44
 15. avatar
  [10] Juana [*]

  Zaplať nevím kdo, že to jde, i když s problémy. Jedním z mých nejrannějších dětských zážitů je pobyt v Thomayerově nemocnici, 3 týdny se zápalem plic. Nebyly mi ještě ani 3 roky a přesto si útržky pamatuju. Rodiče jsem neviděla celé 3 týdny, jenom jim dovolili koukat se na nás přes sklo, a to jen při návštěvách - 2x týdně. Celou dobu jsme byli zavření v postýlkách a některé děti tam i přivazovali. Bylo to na vánoce roku 1967....
  Mimochodem, dnes bych to brala i s karimatkou, jen kdybych mohla být s dětmi. Jenže to za našeho dětství nešlo.

  superkarma: 0 25.04.2007, 10:56:05
 16. avatar
  [9] Gabi [*]

  Gabi: ještě jsem zapomněla - veškerou péči, výměnu prádla i podávání léků zastaly maminky.

  superkarma: 0 25.04.2007, 10:49:41
 17. avatar
  [8] Gabi [*]

  Jedna věc, jsou "práva", která schválila komise a něco jiného citace zákona. Byla jsem před lety se synem asi týden v Krči a nebyl problém - byly jsme dvě maminky a dvě děti a hora návštěv. Pouze na JIP jsme s mužem mohli chodit se jen dívat (syn byl napojen na umělou ventilaci a udržován v umělém spánku). Strašné bylo, že šlo o plicní odd., kde byla spousta malinkých dětí sama, všude kyslíkové přístroje a hromada opuštěných nemocných dětí si hrála ve špinavé, studené herně, kam nám nebylo dovoleno chodit (prý nevhodné). Velký problém je v nemocnicích se stravou a nápoji, sestry nemohly pochopit, že můj syn nikdy nepil z láhve s dudlíkem, jen mateřské mléko a tekutiny z dětského nebo normálního hrnečku ... Dalším problémem jsou nemocniční infekce, velice odolné viry a bakterie, kterou máte velkou šanci si přinést domů. A nejhorší bylo, že celý ten týden pro propuštění z JIP se už nic nedělo, syn dostal antibiotika a sirup a to bylo všechno. Občas se na něj koukla ranní vizita a konec. Musela jsem si vydupat propuštění, jinak by nás tam nechali ještě klidně týden.

  superkarma: 0 25.04.2007, 10:48:29
 18. avatar
  [7] Sama [*]

  Je to už skoro 7 let, kdy jsi můj syn přetočil zápěstí a museli mu ho operačně rovnat. Nejdřív byli s mým přijetím problémy, ale trvala jsem si na svém - tedy na tom, že dle listiny práv dítěte mám nárok s ním setrvat /navíc ho uložili na dospěláckou chirurgii, protože dětská byla přeplněná/. Na začátku to vypadalo bledě, ale stála jsem a svém a trvala, byť alespoň na křesle, když mají postele obsazené. Pak se postel našla. Dost jsme ji ocenili, protože Honzíkovi přivezli postýlku,z které mu čouhali nohy :-) a tak jsme na ní spali oba. Nemocniční jídlo jsem odmítla, babičky vždycky něco donesly. Neplatila jsem nic a přiznám se, že bych i na té karamitce spala. Prostě bych ho tam samotného nenechala.

  superkarma: 0 25.04.2007, 10:43:43
 19. avatar
  [6] Kadla [*]

  Já jsem byla v FN Motol se synem, když měl břišní koliku, normálně jsem byla s ním na pokoji a nic jsem neplatila.

  superkarma: 0 25.04.2007, 09:44:29
 20. avatar
  [5] Lucie25 [*]

  Kuře: aha, ale to je teda něco úplně jiného, než se píše v článku. Už jsem se chtěla rozčilovat, že u nás v nemocnici (krajské) se s přítomností rodičů rozhodně nepočítá a matky jezdí s banálním odstraněním nosních mandlí do menších nemocnic např. do Písku, nebo dokonce až do Prahy.

  superkarma: 0 25.04.2007, 09:35:32
 21. [4] roubík [*]

  Byla jsem v Děčíně v nemocnici se synem, když mu bylo 1,5 roku a vše bylo bez problémů a to pobyt nebyl plánovaný, ale urgentní. Je to tam samozřejmostí. Nic jsem nepalatila.

  superkarma: 0 25.04.2007, 09:08:43
 22. avatar
  [3] Kuře [*]

  Ještě citace zákona:
  V §25 zákona 48/1997 Sb. je uvedeno: > (1) Je-li při přijetí dítěte do zdravotnického zařízení vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nutná (!!!) celodenní přítomnost průvodce, může s ním být průvodce přijat do ústavní péče.

  V dětské nemocnici vás nechají podepsat, že vaše přítomnost není shledána nezbytnou a že na ní přesto trváte, tudíž si ji i uhradíte.

  superkarma: 0 25.04.2007, 08:59:07
 23. avatar
  [2] Kuře [*]

  No že doprovod dětí do 6ti let pojišťovny automaticky nehradí ani omylem. Pouze pokud lékař pobyt onoho doprvodu považuje za nutný.
  Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem byla s 3letou dcerkou v dětské nemocnici v Brně (podotýkám že měla vážný úraz hlavy) - pobyt jsem si vyvzdorovala a zaplatila to i s chlupama - 450Kč na den.

  superkarma: 0 25.04.2007, 08:52:46
 24. avatar
  [1] Vladislava1 [*]

  Zrovna jsem byla v Roudnici nemocnici s dcerkou 3,5roku naštěstí nebyl s ničím problém.

  superkarma: 0 25.04.2007, 08:28:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme