Nejedna maminka znejistí, když se na tělíčku jejího miminka objeví drobné pupínky. Většinou se jedná o potničky, které jsou krátkodobé a během dvou dnů zmizí. Lze jim však i předejít.

Potničky, drobné červené pupínky se u kojenců vyskytují poměrně často, protože jejich žlázy nejsou ještě dostatečně vyvinuté a nedokážou regulovat tělesnou teplotu.

potníčky

Potničky vznikají při přehřátí těla a objevují se zejména v teplém a vlhkém prostředí, nejčastěji v záhybech kůže na krku, v třísílkách a na zadečku. Výjimkou není ani výskyt potniček na obličeji miminka.

Podle dětského lékaře MUDr. Jiřího Jackla však není žádný důvod k panice.
Potničky u kojenců, ale také u starších dětí vznikají retencí potu ve vývodech potních žláz při přehřátí těla. Často se mohou miminka osypat v létě při dlouhé cestě autem, anebo i v noci, kdy se zpotí během spánku. Miminku je prostě horko a jeho kůže nedýchá.

Maminky by měly zejména v těchto letních dnech a nocích více dbát na to, aby jejich děťátko na sobě nemělo hodně vrstev oblečení. Doporučuji také koupání ve vlažné vodě a oblékat děťátko do oblečení z bavlny, třeba do bavlněného bodíčka, určitě ne do něčeho z umělé, neprodyšné látky. Kůže musí co nejvíce dýchat. Proto ani není dobré dávat v létě na matrace klasické igelitové podložky. Děťátko by mělo být také častěji přebalováno.

Pokud už se potničky přece jen objeví?
„Potničky se vyskytují krátkodobě a většinou samy během dvou dnů zmizí,“ dodává MUDr. Jiří Jackl. „Na jejich léčbu můžeme použít vlažný roztok z heřmánku, kůži poté jemně osušíme a zarudlé místo zaprášíme lehkým pudrem, který dostaneme v lékárně. Velmi osvědčený je i odvar z dubové kúry, který lze také koupit v lékárně.
V bytě je pak potřeba udržovat stálou teplotu a nechat pootevřené okno, aby proudil vzduch.“

Čtěte také:

 

 

Reklama