Dobrý den paní redaktorce a Ženám-in!

Moje babička, žijící v jednom šťastném manželském svazku až do smrti, mně jako mladé říkala: „Než se vdáš, najdi si pár chlapců, s nimiž budeš chodit. Teprve tak poznáš, který je ten pravý." Moc jsem významu jejích slov nerozuměla, ale babička pokračovala. Život není jenom o lásce. Co když bude žárlivý? Nebo si budeš chtít koupit něco na sebe a narazíš na lakomce? Když jich budeš mít víc, budeš moct srovnávat a vybírat."

Její slova mně zůstala v hlavě, ale vztahy jsem nikterak neuspěchala, prostě přišly samy. Jako frekventantka na střední škole jsem při praxích měla hodně možností být lovená" jako rybička na udičku. Jezdila jsem křížem krážem velkou částí republiky, a tak moje známosti byly z různých koutů. Není podstatné popisovat, jak těžké pro mě bylo vypracovat harmonogram, kdo kdy přijede. Natož aby do sebe nenarazili na náměstí, když jsem jednoho šla vyprovodit na nádraží a vzápětí čekala druhého.

Byla jsem skromné děvče (až na tu bohatou paletu mých nastávajích), a tak jsem nikdy nečekala žádné pozornosti, ani pozvání do kavárny či na oběd. Ale už tady se rýsovaly vlastnosti gentlemanů. Jeden mi s polibkem dal do ruky tehdy vzácnou orchidej a nedostatkový sprej v kabelce. Oběd v restauraci byl samozřejmostí. Druhý na mě čekal před školou. Kytka, kterou mi dal, by ho ctila, kdyby... Vytahoval ji zpod bundy, a ještě se mu klepal hlas. Nevím, zda z té ceny, která v té době byla na trhu nejlevnější, ale rozhodně nestrávil peníze, které za ni dal. To jsem pochopila vzápětí, když měl žízeň, neboť přijel z dálky, a musel tedy i MNE vzít s sebou do levné restauračky. Dal si pivo a já svoji skromnost podtrhla přáním limonády za osmdesát haléřů. Když došlo na placení, nenechal číšníkovi do pětikoruny ani desetihaléř, který zbýval. Čím mě ale dostal, když si drobné začal přepočítávat. Prý se mu zdá, že mu číšník nevrátil desetník. Takového lakomce nikdy v životě, v tom jsem měla jasno. Mohl mě mít rád sebevíc.

A přicházeli a odcházeli ode mě různí muži. Velkorysí, zbabělí, hladoví, sobečtí, žárliví a já nevím jací ještě mohou být. Ano - jedni existují. Praví muži. Na první rande nepřišel s kyticí ani s drahým parfémem. Pozval mě do kavárny. Řekl, ať si dám k jídlu co chci. On si dá obložený talíř, neboť kuře si nechává kvůli kostem na doma. Byla jsem z něho ohromená. Dala jsem si to samé co on. Než nás obsloužili, vytáhl z náprsní kapsy dvě čokolády, neboť věděl, že mám ráda sladké. Domů mě doprovodil a neptal se, jestli ho ještě někdy budu chtít vidět. O to víc jsem po něm toužila.

Abych uvedla své vyprávění na pravou míru. Znali jsme se z inzerátu, a přes půl roku si dopisovali, než došlo k první schůzce. Byl úžasný člověk. Cítila jsem jeho pozornosti víc než od kohokoliv jiného. Poslal mi knihu veršů, která se mu líbila, protože miluji verše. Knihu s výšivkami, neboť ráda vyšívám. Když měl před výplatou a úspory docházely, koupil kilo citronů a doma dělal vitamínové bomby s čajem. Nikdy se ale nestalo, aby neměl, i když neměl, protože vždy uměl.

Nemusíte hádat. Vzali jsme se po třech letech známosti, neboť lepšího jsem nemohla potkat. Peníze máme odjakživa bez toho, abychom se nějak domlouvali, na jedné hromadě. Není jich tolik, ale jde o to, že jsou vždy tam, abychom je oba bez problémů našli. O podstatných investicích rozhodujeme společně. Spoření, financování bytu a jiné hospodaření u nás nechávám na manželovi. Vše dělá pro rodinu. Dokonce, i když jsem se dostala předčasně jako mladá do invalidního důchodu a nechtěli se mnou uzavřít jakési pojištění, uzavřel mnohem lepší na sebe se slovy: Kdyby se mi něco stalo, tak budeš mít z mé pojistky peníze, a já se životem nějak protluču, tak si z toho nedělej hlavu."

Za léta manželství mám mnoho krásných věcí, které mi manžel bez mrknutí oka koupil. Zajímavou radost mi ale přinesl nafukovací gymnastický míč, který jsem od něj kdysi dostala na Vánoce. Přála jsem si kameru, a míč byl složený v krabici odpovídající té kamerové. Měla jsem po operaci páteře a manžel řekl, že se musím léčit a cvičit. Být zklamaná, když Ježíšek myslel na mé zdraví, to rozhodně nešlo! Za několik let jsem onemocněla rakovinou. K narozeninám mi manžel koupil kameru. Je zajímavé, že takovou radost jako z míče jsem z ní neměla.

Málo poslouchám slova starších a moudřejších. Také vztahy s více muži jsem uměle nevytvářela, ale když bylo nápadníků víc, nebránila jsem se jejich přízni. Někdy stačil týden, abych poznala, že ten to nebude. A právě tehdy zabodovala v mé paměti babiččina slova: Vybírej, ať nepřebereš." V žádném případě u mě neplatilo - kdo vybírá, přebere.

Krásný víkend přeje  Ema K.
Milá Emo, to byl příběh jako z románu. Pozorný a velkorysý, toť opravdu pravý muž! Jen si ale neodpustím poznámku, že jste musela být pěkné číslo, jak jste tak jednoho mládence honem vyprovázela, zatímco druhý přicházel od nádraží :-)))
Reklama