.

Potíže se sexuální orientací řeší denně dva teenageři, hlásí Linka bezpečí

Novinky

Potíže se sexuální orientací řeší denně dva teenageři, hlásí Linka bezpečí

Každý den jedno až dvě děti a mladí lidé volají na Linku bezpečí s otázkami týkajícími se homosexuality. Tento týden v Praze již po šesté začíná festival Prague Pride, v médiích se častěji objevují LGBT témata, a děti tak dostávají více impulzů, aby o své sexuální orientaci přemýšlely a vyhledaly pomoc. Setkávají se s homofobními reakcemi a šikanou.

V každém 4. hovoru během letních prázdnin se děti a mladí lidé obracejí na Linku bezpečí s otázkami na sexuální témata a jedním z nich je i homosexualita. Denně se jí týkají jeden až dva hovory. Jen letos jich do konce července bylo přijato 350, zatímco loni za celý rok 400. Nejčastěji volají děti ve věku čtrnáct až šestnáct let. To je období, kdy končí puberta, nastupuje střední škola, dospívání a první vztahy. O trochu více se ozývá chlapců (56 %).

Nejčastěji děti pokládají otázky spojené s takzvaným „coming outem“ neboli procesem, kdy o své odlišné sexuální orientaci říkají ostatním. „Pro gaye a lesby je přiznání si vlastní sexuální orientace snad nejzlomovější období a hodně závisí na reakci okolí. Dítě se totiž odmala potkává s homofobními postoji ve společnosti, ať už je to rodina, média, přátelé či politici. Překonat sám sebe a dovolit si o sobě přemýšlet jako o gayovi či lesbě, o kterých dítě předtím slyšelo tolik vtipů a urážek, chce hodně odvahy,“ říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

lgb

Zdroj foto: Shutterstock

Největším úskalím pro děti bývá, jak informaci sdělit svému okolí. Podle obsahu hovorů se nejčastěji svěřují svým vrstevníkům (43 %), v mnoha případech ale vůbec nikomu (41 %) a rodičům v pouhých 7 %. Nezřídka se ale na Linku bezpečí obracejí i z důvodů, že už o své homosexualitě někomu řekly a setkaly se s negativní reakcí, čelí posměchu, či se staly obětí šikany. Konzultanti se dětem snaží vysvětlit, že být gay/lesba je přirozené, snížit jejich obavy z jinakosti a společně hledají plán, jestli a jak „coming out“ provést. Vždy ale záleží na vlastním rozhodnutí volajícího, protože každý pochází z jiného rodinného zázemí.

Odlišná sexuální orientace není citlivé téma pouze pro dítě, ale i pro rodiče. ,,V každém případě je vhodné ocenit důvěru dítěte a potvrdit mu, že ho mají jako rodiče pořád stejně rádi. Také je dobré přiznat, že sami potřebují nějaký čas se s novou informací vyrovnat a zpracovat ji,“ radí Porubský.

Linka bezpečí v červenci odstartovala letní facebookovou kampaň sexuální osvěty a v zábavných videích vyvrací časté mýty spojené se sexuálním chováním. Video tohoto týdne je o homosexualitě.         

Otestujte se na: www.facebook.com/Linkabezpeci

   
10.08.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] kobližka [*]

  libuno — #3 Člověče holka,ty jsi snad z jiné planety? Ty mě připadáš jako ty mravopočestné paní ze starých filmů pro pamětníky.Někdy mám co dělat,abych tvé příspěvky pochopila Sml80

  Tady nikdo nepropaguje gaye nebo lesby,ale že takoví lidé jsou a HLAVNĚ byli vždycky,to ví každý.Jenže v dobách minulých se to muselo tutlat,takový člověk byl ovšem naprostý chudák,uvězněný ve svém těle.Tresty za něco takového byly veliké,nehledě na to,že byl téměř vyobcovaný ze "slušné společnosti".

  Tím,že někdo žil v cizině,"načichnul",jo? Sml28 To,že bratr tvého tchána žil celý život se svou tetou,je chvályhodné,ale co jsi tím jako chtěla říct? Sml80

  superkarma: 0 10.08.2016, 19:22:59
 2. [3] libuno [*]

  Za první republiky toto nikdo neřešil, dnes je to "in". Občas bývaly takovéto excesy.

  Je mi jasné, že někdo je tím postižen. Dnes se to neustále zdůrazňuje. Věřím tomu, že pokud nefunguje "normální rodina", může se to objevit i po padesátce!

  Vzorec chování si bereme od útlého mládí. Nevím, neznám.

  Jen jeden postřeh. Znám situaci dvou bratrů, dvojčat. Kluci vyrůstali v pohodové rodině. Pak matka odešla studovat do Prahy, rodiče se rozešli. Po pěti letech si ta dvojčata vzala s sebou do Prahy, kluci normálně fungovali. Oba kolem sebe měli mnoho děvčat.

  Posléze se jeden dostal do ciziny, kde strávil asi jeden rok. A ve finále skončil jako gay.

  Tak mi to připadá, že si to tu uměle vytváříme!

  Kde jsou doby, kdy na vesnicích si bral někdo někoho z vedlejší vesnice, žádný gay nebyl!

  Bratr mého tchána celý život prožil se svou tetou, nikdy nebyl tohoto ražení.

  Jděte s touto propagací už k šípku!

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 10.08.2016, 18:44:37
 3. [2] funnka [*]

  kvůli omezencům,kteří nechápou,že můžou mít geje i v rodině

  superkarma: 0 10.08.2016, 13:39:15
 4. [1] bobani [*]

  co všechno musíme v životě řešit ...

  superkarma: 0 10.08.2016, 09:52:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme