Zdraví

Potíže s močením

močení

Pálení a řezání při močení, nutkavé pocity, které postiženému nedovolí opustit blízkost toalety, jsou příznaky velmi známé. Velmi často jde o projevy při infekci močových cest – například močového měchýře a močové trubice, ale může se jednat i o jiná onemocnění.

Záněty močového ústrojí patří mezi onemocnění, které se četností výskytu mohou téměř přirovnat k chorobám z nachlazení. Uveďme si tedy v přehledu nejčastější pojmy, příznaky a jednotlivé choroby týkající se pro život nezbytného močového traktu.

Příznaky

Dysurie – nepříjemné pocity při močení. Obvykle pálení a řezání, bolest v podbřišku při močení

Polakisurie – časté močení, které bývá často spojeno s tzv. urgencí – tedy velmi silným nucením na močení, které může vyústit v únik moči. Opakuje-li se tento stav a dochází-li opakovaně k úniku moči, mluvíme o inkontinenci. Pokud dochází k úniku moči v noci, jedná se o nykturii.
V dětském věku se nejedná o inkontinenci, ale obvykle prosté pomočování, které samo o sobě nemusí být příznakem choroby. U dětí je vhodné pátrat po možných chorobných souvislostech až po dokončeném pátém roce života. I prvňáčkům lze ještě tolerovat ojedinělou nehodu. Vyšetření však zasluhuje stav, kdy se pomočování vyskytne po déletrvající „suché pauze“.

Bolesti v kříži (v bedrech) nemusí signalizovat pouze porušenou funkci páteře, ale i chorobný proces v ledvinách – nejčastěji zánět.

Nechutenství – často provází onemocnění ledvin a močových cest zejména u velmi malých dětí a kojenců.

Nevolnost a zvracení – u dospělých znamená spíše postižení ledvin, ale může se vyskytnout u malých dětí i při méně závažném onemocnění, jako je zánět dolních močových cest.

Třesavka, zimnice a vysoká horečka – je obvykle příznakem vážnějšího zánětlivého postižení močového ústrojí.

Změny v moči

Kalná, případně zapáchající moč – je známkou přítomnosti „hnisu“, tedy bílých krvinek a buněčné drti (pyurie). Jde o neklamnou známku infekce v močovém ústrojí.

Krev v moči (hematurie) – vypadá jako voda, ve které se vypralo maso, mohou být v ní i krevní sraženiny. Tento stav by měl být vždy konzultován s lékařem. Jde vždy o známku onemocnění, které zasluhuje léčbu.

Mikroorganismy v moči (bakteriurie) se prokáží až mikrobiologickým vyšetřením, jehož součástí je i zjištění citlivosti bakterií vůči antibiotikům.

Zdroj: www.hledamzdravi.cz

   
Nemoci - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] besiktas [*]

  Pokud těmito problémy trpíte častěji, nechte si raději udělat vyšetření ledvin a celkově moči.

  superkarma: 0 22.06.2013, 10:32:19
 2. avatar
  [2] hubajda [*]

  jo jo mela jsem nekolikrat zanet ledvin Sml15

  superkarma: 0 23.09.2012, 18:55:23
 3. avatar
  [1] vodfon, kolie [*]

  to mívám

  superkarma: 0 23.12.2009, 10:03:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme