Hemoroidy máme všichni, jen ne u každého dojde k jejich onemocnění. Pokud už ale potíže s cévní strukturou v konečníku vzniknou, a to prý až u 70 % procent populace, měli bychom je neodkladně řešit. Více nám o tom prozradila MUDR. Soňa Hořinková z chirurgického oddělení Nemocnice TGM Hodonín a Nemocnice Šternberk.

Jak časté je toto onemocnění? Přibližně kolik  % populace se setká s hemoroidy?
Onemocnění je staré téměř jako lidstvo samo. S narůstající životní úrovní roste však i počet nemocných touto chorobou. Některé literární prameny dokonce uvádí, že až 70 % dospělé populace je alespoň jednou za život atakováno hemoroidální nemocí.

Jakou máte zkušenost - kdy jdou pacienti s tímto problémem k lékaři? Zpočátku, nebo až když je onemocnění v pokročilém stádiu?
Z praxe bych řekla, že přichází až ve vyšším stadiu onemocnění. Pravdou ale je, že vlivem stále se zlepšující osvěty se návštěvnost zlepšuje.

Myslíte, že se o těchto problémech stydí mluvit?
Určitě, stud hraje velkou roli v odhodlání k vyšetření. Jedná se přece jenom o velmi intimní partie. Na druhé straně má také část pacientů strach z jiné diagnózy, a to především z rakoviny konečníku.

Jak probíhá vyšetření? Mají z něj pacienti obavy?
Vyšetření  probíhá v několika krocích, a to především v pečlivě odebrané anamnéze. Tady se jedná o pohovor, ve kterém zjišťuji onemocnění. Jak v rodině, tak i jiná onemocnění daného pacienta. Samozřejmě se zaměřuji na příznaky a samotné vyšetření konečníku.

hemeroidy

Uvědomují si pacienti, že se jedná o onemocnění žil?
Spíše bych řekla, že si toto onemocnění pacienti nedávají do souvislosti s žilní problematikou. Z anatomie víme, že hemoroidy jsou součástí konečníku a podílí se jednak na vyprázdnění, ale také na kompletním uzávěru konečníku tak, aby nedocházelo k samovolnému uniku stolice. Vnímat je však začínáme až ve chvíli, jsou-li symptomatické, tedy působí-li potíže.

V lékárně jsou v nabídce různé přípravky (zejména masti nebo doporučená koupel v dubové kůře). Pro jaké příznaky je tato pomoc vhodná?
Hemoroidální nemoc má 4 stadia. Vždy je nutné zvolit režimová opatření ve smyslu úpravy životosprávy a správné defekace (vyprazdňování). U prvních dvou stadií lze zahájit léčbou farmakologickou, a to jak lokální v podobě mastí nebo čípku, tak i celkovou v podobě venofarmak, jejímž představitelem je např. Detralex. Vyšší stadia jsou potom řešena ošetřením semiinvazivním  - ambulantním lokálním ošetřením různými technikami, nebo operačním ošetřením definitivním, a to rovněž několika způsoby.

K tomu, jakou zvolit metodu ošetření, je ale nejlepší navštívit lékaře, který určí diagnózu a samozřejmě i stadium nemoci.

Kdy tedy navštívit lékaře?
S návštěvou lékaře je dobré neváhat, jak u příznaků akutních, tak chronických, a to především krvácení, nebo hlen z konečníku. Akutně vzniklá bolestivost, tlaky v konečníku, pocit neúplného vyprázdnění, svědění.   

Režimová opatření a venofarmaka, jako již zmíněný Detralex, mají zastoupení prakticky u každého stupně choroby, a to jak v případě akutních obtíží, tedy trombózy, tak i při řešení déle trvajících obtíží. Princip působení preparátu je totiž v blokování zánětu, který právě na žilní stěně probíhá.

Co může udělat pacient proto, aby se problémy s hemoroidy nevrátily?
Recidiva onemocnění je jistě možná. Z části je závislá od stupně onemocnění a zvoleném léčebném postupu. Prevencí onemocnění je jistě životospráva, správná defekace a omezení činností, které zvyšují nitrobřišní tlak do pánve.

Novinkou je nyní možnost stažení aplikace o hemoroidech - doporučujete ji svým pacientům?
Vzhledem k tomu, že věková hranice nemocných se snižuje, aplikaci o hemoroidech využívám a doporučuji.

Už tento pátek si můžete přečíst odpovědi MUDR. Soňa Hořinkové na otázky našich čtenářek.

Čtěte také:

Reklama