Zdraví

Potíže s ekzémem v zimním období

Ekzém je zánětlivou, obtížně léčitelnou reakcí kůže se spoustou různých příčin, která dovede člověka pěkně potrápit. Zimní období je pro lidi trpící ekzémem nejhorší.

skin

Proč jsou pro lidi trpící ekzémem zimní měsíce nejhorší?

Na to jsme se zeptali MUDr. Martiny Čermákové, kožní lékařky dermatologického oddělení na Praze 5.
Klima u nás ve střední Evropě se skládá se čtyř ročních období. Z toho mohu potvrdit, že podzim a zima jsou pro lidi trpící ekzémem nejhorší. Jednak je to dáno úbytkem intenzity slunečního záření, a pak také stresem a psychickým vypětím, zejména pak v období vánočních svátků.
Sama pozoruji největší počet pacientů právě v období mezi Mikulášem zhruba do poloviny ledna, kdy je výskyt ekzému opravdu nejhorší.

Lidé trpící ekzémem by měli v tyto dny více odpočívat, nestresovat se, také se moc nepohybovat v zakouřeném prostředí a jíst vyváženou stravu. Měli by také omezit konzumaci oříšků a čokolády, kterou jíme ve větším množství právě o Vánocích.

Další příčinou zhoršení atopického ekzému v zimních měsících je také přechod ze zimy do tepla a naopak. Tyto teplotní přechody jsou náročné i pro pokožku zdravých lidí, natož pak těch, kteří trpí ekzémem.

Jak bojovat proti ekzému

Moderní medicína může projevy ekzému velice účinně zmírnit. Atopický ekzém je léčitelné onemocnění, ale nelze jej zcela vyléčit. Správným režimem léčby a volbou léků jej však můžeme dostat zcela pod kontrolu.

Nejzákladnějším bodem v péči o kůži, a to jak v létě, tak v zimě, je dostatečná hydratace. Člověk, trpící ekzémem by neměl podceňovat několikrát za den dostatečné promazávání a tím doplňování látek, které pokožce atopika chybí, např.ceramidy. Na trhu je celá řada přípravků, které mohou pomoci. Před jejich užitím je dobré se ještě poradit s ošetřujícím lékařem.

Mezi klasické způsoby léčby patří masti obsahující kortikoidy, které mají sice rychlý nástup účinku, ale jejich použití lékaři doporučují pouze krátkodobě a bohužel mají vedlejší nežádoucí účinky.

Další možností léčby jsou tzv. topické imunomodulátory. Lokální imunomodulátor ovlivňuje a potlačuje zánět, který je v kůži atopika přítomen trvale. Nemá nežádoucí účinky místních kortikosteroidů, zejména ztenčování (atrofii) kůže, a může se aplikovat dlouhodobě. Např.mast se aplikuje 2x denně při vzplanutí ekzému do vymizení příznaků a pak jen 2x týdně na místa obvykle postižená ekzémem. V ostatních dnech v týdnu pacient důsledně používá promazávadla – například Lipobasi Repair. Tato terapie účinně dostává atopický ekzém pod kontrolu, což přináší pacientům velkou úlevu v počtu vzplanutí ekzému a jeho intenzity.

Pro úspěšný boj s ekzémem je potřeba organismus zásobit také řadou vitamínů. Zejména produkty obsahujícími vitamin A, E a C, které mají antioxidační účinky a jsou důležité pro zdraví pokožky. Někteří lékaři doporučují také pití černého čaje nebo řapíku.

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto témetu vydali článek: 
Máte atopický ekzém? Jaké jsou rady odborníka pro ošetření pokožky po koupeli?

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

 

   
14.01.2013 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [10] Lyoness [*]

  Ja trpim i v zime v mrazech i v lete v horkach...

  Na loziska pouzivam kortikoidy - staci tak dva dny.

  Jinak mazat a mazat.

  Je desny, ze nejaky krem na oblicej nebo na ruce treba, mi vyhovuje jen kratkou dobu a pak musim pracne hledat a zkouset jiny.

  superkarma: 0 15.01.2013, 10:05:11
 2. [9] Leena [*]

  A pak jsou lidi jako já, co to maj v zimě v klidu a v létě trpěj Sml15 – v zimě to jde aspoň dobře maskovat oblečením (krom obličeje).

  Pomohly Vám někomu ty imunomodulátory (elidel, protopic)? mně nikdy...

  superkarma: 0 15.01.2013, 00:04:24
 3. avatar
  [8] Jindriska8 [*]

  Přes zimu svědí a v létě se to ztratí.Sml22

  superkarma: 0 14.01.2013, 23:26:22
 4. avatar
  [7] ekleinovka [*]

  Mám ho vždycky přes zimu na celém kolenu,dcerka na břiše.....pěknej prevít

  superkarma: 0 14.01.2013, 17:55:54
 5. avatar
  [6] gerda [*]

  já už ze zoufalství koupila mast z opravdické marihuany.

  superkarma: 0 14.01.2013, 15:46:33
 6. [5] Trefa [*]

  Trefa:lituju lidi kteri maji ekzem.je to dlouha cesta leceni.

  superkarma: 0 14.01.2013, 14:04:50
 7. avatar
  [4] kapkamore [*]

  Bohužel to je dnes velký problém, jak se toho zbavitSml22

  superkarma: 0 14.01.2013, 12:18:44
 8. avatar
  [3] lullaby [*]

  Je to nikdy nekončící úporný boj. S dcerou  (6let) bojujeme už od jejích 2,5 let, kdy se ekzem prvně objevil. Snažíme se nepoužívat kortikoidy,ale právě v tomto období dochází k takovému zhoršení, že nic jiného než kortikoidy nepomáhají. Na promazávání nově zkoušíme leciderm, dcera si ho dost pochvaluje, že není tak mastný jako excipial, ale je příjemný a hezky hydratuje. Na menší ložiska se mi osvědčila mast vitela s ichtamolem.  JInak dieta, opravdu dodržovat a vyžadovat to i po školce či škole.

  superkarma: 0 14.01.2013, 11:29:07
 9. avatar
  [2] Makynka [*]

  S ekzémem právě bojujeme u mě i u malého. Už nevím, co na sebe namazat, aby to zabralo, když nechci používat kortikoidy Sml15

  superkarma: 0 14.01.2013, 09:28:54
 10. [1] Ivushka12 [*]

  Je to úporný boj!

  superkarma: 0 14.01.2013, 08:08:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme