Domácnost

Posviťte si na žárovky

 

Popraskaly vám doma opět žárovky a jdete

kupovat nové?


Zkuste opustit svůj starý zvyk, že sáhnete po těch

nejlevnějších. Ono totiž to okřídlené - nejsem tak

bohatý, abych si kupoval levné věci - platí.


Třeba právě u žárovek a úsporných zářivek.

Zdroje umělého světla lze rozdělit na tři základní skupiny: žárovky, zářivky a výbojky. Liší se podle toho, jakým způsobem uvnitř vzniká světlo. U žárovek se zahřívá vlákno na určitou teplotu, a tím se vyzařuje světlo. U zářivek dochází k přeměně ultrafialového záření na viditelné světlo na luminoforu, což je bílá hmota nanesená na vnitřní straně zářivky. Nedochází tady k vyzařování tepla a nejen kvůli tomu je "výroba" světla levnější. A to zhruba čtyři- až pětkrát.  U výbojek, jak jméno napovídá, je zdrojem světla výboj. Je však nutné poznamenat, že výbojky se v domácnostech nepoužívají, své uplatnění nacházejí především ve velkých průmyslových objektech.

K nejrozšířenějším stále patří klasické žárovky. Mnohem více lidí už ale při nákupu přemýšlí, a hlavně počítá. Proto dají přednost kompaktním zářivkám. Že vám to nic neříká? Rozhlédněte se, možná je už máte doma, jen jim nesprávně říkáte úsporné žárovky.
Nemusíte ale mít strach, že vám doma bude strop hyzdit zářivka, jaká nám všem svítila nad hlavou ve škole. U úsporných zářivek je trubice zkroucená tak, aby připomínala klasickou žárovku. Některé jsou navíc přikryté skleněnou baňkou, takže vypadají na pohled skoro stejně jako žárovky. Také mají objímku, proto je jednoduše našroubujete do jakéhokoli svítidla. 
Podobně jako u jiných výrobků, také úsporné zářivky můžete koupit v několika kvalitách a samozřejmě za různé ceny. Je pravda, že ty se v posledních letech hodně snížily, ale deset korun za ně ještě dlouho nezaplatíte. Nejlevnější, takzvané no-name výrobky,  koupíte v různých akcích, supermarketech a podobně za 49, 59 nebo třeba 99 korun. Je to opravdu nečekané, ale doporučení odborníků říká: nekupovat! Vydrží vám totiž sotva několik měsíců a v horším případě také ruší ostatní přístroje, jako je televize nebo rádio.  Prostřední kategorie, která se nazývá economy, zahrnuje úsporné zářivky zhruba za 150 až 200 korun. Za tyto peníze vám však vydrží svítit osm tisíc hodin. Není třeba hledat kalkulačku, už to někdo spočetl za vás. Odpovídá to zhruba šesti letům! Pozor ale, o těchto zářivkách platí, že jsou vhodné do prostoru, kde se svítí delší dobu - obývacího pokoje, kuchyně, chodby bez oken a podobně. Neustálé rozsvěcování a zhasínání jim totiž nesvědčí. Úsporné zářivky si však lze pořídit také do koupelny, na toaletu nebo do dětského pokoje, kde se neustále cvaká vypínačem. Musíte si však pořídit ty nejdražší, jejichž cena se pohybuje kolem 300 korun. Odpovídá tomu i kvalita. Nevadí jim neustále rozsvěcování a vydrží svítit až patnáct tisíc hodin, což je přibližně 12 let!


Jaká úsporná zářivka nahradí klasickou žárovku?
žárovka   kompaktní zářivka
 25 W          7-9 W
 40 W        11 W
 60 W        15 W
 75 W        18 W
100 W       23 W

Foto: archiv firmy Osram  


   
26.09.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [15] sdrawa [*]

  Já už jsem vyzkoušela úsporné žárovky a jsem s nimi plně spokojená.

  superkarma: 0 02.06.2013, 01:19:41
 2. avatar
  [12] zn0uz4 [*]

  Luciš: meli by je zpetne vybirat (zdarma) tam, kde se prodavaji, stejne jako se vybiraji baterie

  superkarma: 0 26.09.2005, 15:41:59
 3. avatar
  [11] svetluszka [*]

  Těd jsem koukala ze spodu na jednu tu ůspor. žárovku a je to jakýsi..BRO NIE.... určitě nic drahýho to nebude...... ....a svítí a svítí a svítí.....

  superkarma: 0 26.09.2005, 13:23:51
 4. avatar
  [10] Luciš [*]

  a kam je tedy odevzdávat?

  superkarma: 0 26.09.2005, 12:26:49
 5. avatar
  [9] zn0uz4 [*]

  a jeste jedna vec - usporne zarivky by se _nemely_ vyhazovat do bezneho odpadu - daji se recyklovat (a take se recykluji), a obsazena rtut by rozhodne zivotnimu prostredi taky neprospela...

  superkarma: 0 26.09.2005, 09:59:24
 6. avatar
  [8] zn0uz4 [*]

  Nedochází tady k vyzařování tepla a nejen kvůli tomu je "výroba" světla levnější.

  s tim nesouhlasim. levnejsi/drazsi - to nema vubec nic spolecneho s teplem - teplo je jen vedlejsi produkt toho, ze zarovka ma ZHAVICI vlakno, ktere ma samozrejme vysoky odpor, aby bylo ho mozno nazhavit - a tim vlastne 'sviti' - takove vlakno dava 92% svetla, a 8% tepla. Zarivky (at klasicke nebo kompaktni) funguji na principu ionizace smesi argonu a rtutovych par, kde nasledne po 'nastartovani' te smesi dochazi jiz k energeticky malo narocnemu vyboji, tudiz spotreba el. proudu neni tak vysoka jako u zarovek. Teplo ale vydavaji i zarivky, rozhodne ale ne tak vysoke procento.

  superkarma: 0 26.09.2005, 09:57:54
 7. [7] louže [*]

  Zrovna jsem jednu úsporku za 308,- Kč kupovala a je na ní záruka 5 let, takže předpokládám, že když praskne, tak mi jí vymění gratis.

  superkarma: 0 26.09.2005, 09:56:51
 8. avatar
  [6] zn0uz4 [*]

  Címa: pokud se to deje,mate patrne v byte/baraku vetsi napeti nez standardnich 230V, doporucuju nechat promerit, popr. napravit od rozvodnych zavodu.

  superkarma: 0 26.09.2005, 09:52:07
 9. avatar
  [1] svetluszka [*]

  Nevím sice, co máme doma za žárovky, ale svítí už dobrejch šest let bez výměny..... ....... a to se vyplatí...

  superkarma: 0 26.09.2005, 07:53:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme