Vztahy

Posuzování domácího násilí se zpřísní


Poslanci by měli dnes projednat návrh upravující posuzování domácího násilí. Předloha také podrobněji rozvádí omezení spojená s vykázáním násilníka z bytu, ta by měla agresorovi zakázat nejen pobyt doma či obtěžování příbuzných, ale i telefonický kontakt s obětí.

Jedním z hlavních přínosů novely má být přesné vyjmenování toho, co má násilník během vykázání ze společné domácnosti zakázané. Podle ministerstva spravedlnosti se tím zamezí různému výkladu zákona. Pokud poslanci předlohu schválí, agresor by musel nejen opustit společnou domácnost, ale nesměl by se ani přiblížit do jejího okolí, kontaktovat a pronásledovat oběť nebo se obracet na příbuzné oběti a společné známé.

Tento přístup vítají organizace, které poskytují obětem domácího násilí pomoc. „Pronásledování nebo obtěžování je až ze 70 procent spojeno s domácím násilím. Evidujeme případy, kdy agresor poslal oběti denně až padesát esemesek," uvedla ředitelka pražského intervenčního centra Marie Šusterová.

Policie může v současnosti vykázat násilníka z bytu na deset dní. Nový zákon jasně definuje, co všechno má být uvedeno v žádosti soudu o předběžné opatření, které může dobu vykázání prodloužit až na jeden měsíc ode dne skončení desetidenního vykázání. Podle ministerstva spravedlnosti musí být ze žádosti jasně patrné, že se jeho autor domáhá nařízení předběžného opatření. Dále musí kromě obvyklých náležitostí uvést žadatel důvod žádosti a doložit, kdo je vlastníkem společného obydlí.

Novelou by se rovněž měla snížit částka, kterou žadatel o předběžné opatření platí, a to z 50 tisíc na 20 tisíc korun. Podle vládní rady pro lidská práva její současná výše omezuje přístup ke spravedlnosti. S úplným zrušením jistiny ovšem ministerstvo nepočítá, protože podle jeho názoru zabraňuje podávání neodůvodněných návrhů.

Zákon je dodatkem zákona o vykázání násilníka z domácnosti, který platí od roku 2007. Ten ovšem podle zákonodárců obsahoval některé nejasné formulace a možnost špatné interpretace některých ustanovení.

Kauzou brutálního domácího násilí se zabýval pražský vrchní soud například včera, o něm a několika loňských případech se můžete dočíst v dnešním článku Slzy už nepomohly, sáhla po noži...

Vítáte i vy tuto novelu? Zdá se vám boj s domácím násilím v této podobě účinný?

   
11.02.2009 - Láska a vztahy - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [6] grizzly [*]

  Málo pořád málo. Proč násilníka či násilnici nezavřou, vždyť domácí násilí je ten nejhorší zločin.

  superkarma: 0 11.02.2009, 22:13:14
 2. avatar
  [5] gwen [*]

  Nějaké moc složité A kdo bude hlídat násilníka, aby nekontaktoval a nepřibližoval se k oběti?

  superkarma: 0 11.02.2009, 15:49:56
 3. avatar
  [4] Aja [*]

  Kde žadatel/ka/ vezme dvacet litrů a potřebné doklady? Jak dlouho celá anabáze trvá?

  superkarma: 0 11.02.2009, 13:24:31
 4. avatar
  [3] Meander [*]

  To je super. Skoro tak super, jako když VW zlevní Touarega o dvě stovky

  superkarma: 0 11.02.2009, 11:49:31
 5. avatar
  [2] Suzanne [*]

  A jak se domůže pomoci někdo bez peněz, finančně závislý na druhém z manželů, potažmo pokud bude nemovitost napsaná na druhého z manželů, jak tomu často je? Je to ošetřeno též?
  Jasně, jeho blbost, když nemá prachy... ale když už se ten zákon připravuje, měl by být náležitě připomínkován, ne?

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:46:44
 6. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Návrhu nerozumím. Kdo je vlastníkem společného obydlí. Částka za předběžné opatření. V čí prospěch novela zákona bude?

  superkarma: 0 11.02.2009, 08:15:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme