Bulvár

Postihla vás potterománie?

„Vím, kdo umřel v Potterovi!“ přiřítil se kolega vedoucí na dětském táboře. Vlastnil totiž internetové spojení přes mobil.
„No a co?“ zkazila jsem mu radost. Mě totiž potterománie nepostihla. Mé „manické“ buňky jsou plně zahlceny Pánem prstenů – ne ve filmové verzi, ale ještě v té původní, knižní. Zato děti, ale i ostatní vedoucí, se na kolegu vrhli jako hladový Chloupek na Rona Weasleyho. Stačilo zaslechnout magické slůvko Potter.

 

 

 

 

 

Není jediný
Harry Potter samozřejmě není jediným příběhem, vyvolávajícím masové šílenství svých fanoušků. Je ovšem zajímavé, že většina obdobně působících filmů a knih, se rekrutuje ze žánru sci-fi a fantasy. Tak například takoví trekkies, fandové Star Treku, jsou ochotní nejen se oblékat do kostýmů svých oblíbených hrdinů, ale i nechat si upravovat kořen nosu či uši, aby se podobali patřičným rasám. Milovníci Star Wars zase zakládají řády rytířů Jedi a poctivě trénují se světelnými meči, ať už symbolizovanými násadou od smetáku či sofistikovaněji vyrobenými.

 

 

 

Masové šílenství nebo elita?
Ani my, milovníci Pána prstenů, nejsme jiní. Každoročně se scházíme na oslavách hobitího nového roku, pořádáme bitvy s dřevěnými zbraněmi, pomalováváme si obličeje skřetí černí nebo si lepíme na uši leukoplast a vyrábíme z ní elfí špičaté slechy. My ovšem nejsme filmová generace – i když se některým z nás takzvaný LOTR líbil, pozornost veřejnosti nám přinesla spíše zklamání. Z elitní skupinky, odlišující se od „nudné“ většiny jsme se najednou stali přívrženci masového komercionalizovaného hnutí.

Příznaky potterománie
Potteristé jsou na tom trochu jinak – Harry Potter se stal bestsellerem už v knižní podobě a na svou filmovou verzi nemusel dlouho čekat. Navíc je díky tomu, že jeho první díly jsou určeny spíše dětem, přece jen záležitostí především mladší generace. Ne že by mezi čtenářskými fandy malého čaroděje nebyla i řada osob starších ročníků, tito jedinci si ovšem většinou nekupují kouzelnické hůlky, nepobíhají v hábitech a nenavštěvují Bradavice.

Internetové Bradavice
Většinou. Znám ale i skupinu dospělých a jinak zcela příčetných lidí, kteří si založili Bradavice na internetu, vytvořili si své potterovské identity a ty tam nechávají studovat. Internetové Bradavice dokonce mají i své dívčí a chlapecké záchodky, na kterých je možné nechat vzkaz. A selhání u zkoušky se na nich nepromíjí. Také jednotlivé koleje spolu, jak jinak, soutěží v bodování, a kdo poruší školní řád, může být vyloučen. Kdoví, třeba na těchto Bradavicích vyrůstá nový Harry, který nás mudly ještě překvapí.

Český Potter
Láska k Potterovi nepřináší jen komerční úspěch všem, kteří získali práva na výrobu různých potterovských „suvenýrů", počítačových her, školních a kouzelnických pomůcek, výbavy na famfrpál, v němž už se pořádají turnaje, a podobně. Má i své prokazatelně pozitivní stránky – někteří jedinci se kvůli ní například učí angličtinu. A to navzdory tomu, že jakmile se objeví další díl, někdo z fanoušků ho obratem přeloží do češtiny. A nejsou to rozhodně překlady nedokonalé a amatérské – například sedmý díl – Harry Potter a relikvie smrti – je k přečtení zde – a to v překladu, který nepostrádá jisté kvality. Ale originál je originál...

Jak jste na tom Vy? Postihla Vás potterománie nebo jiná mánie? Které knihy Pottera jste četla a které filmy už viděla? A co jim říkáte? Jaký je Váš oblíbený hrdina? Máte všechny díly doma? Očekáváte každý další díl s napětím? Hrála jste už famfrpál? Chtěla byste studovat v Bradavicích? A co Vaše děti?

   
10.08.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] vininka [*]

  Tak jsem taky vyplnila anketku...... a s údivem jsem zjistila, že vůbec nejoblíbenější je Severus Snape.....taky ho můžu....a okolí mi říká, že mám zvrácený vkus....je vidět, že v tom nejsem sama

  superkarma: 0 13.08.2007, 07:49:01
 2. [54] vanmart [*]

  Milé ženy, ale i muži in,
  Všecky Vás srdečně zdravím.
  Já jsem Harryho Pottera četla také, zatím těch 6 dílů, ale úplně nejvíc se mi líbilo těch prvních 5. Filmy jsem také viděla všecky. Paráda!!!
  Moje oblíbená postava? Samozřejmě Harry, ale i Ronn, Hermiona a taky Brumbál, Hagrid a Newille.
  Už se moc těším na ten poslední díl a jsem zvědavá, kdo vlastně umře. V tom šestém díle mě hrozně naštvalo, že spisovatelka nechala umřít Brumbála, toho byla škoda! :o)
  Tak se mějte krásně, milé ženy in.
  S pozdravem Vanmart

  superkarma: 0 12.08.2007, 00:01:00
 3. avatar
  [52] Meander [*]

  Rikina: Já na to taky koukám okem milovníka Petera Greenawaye. Ale u HP se mi lílib i příběh, kdežto z PP jsem si žádného nevšimla.

  superkarma: 0 11.08.2007, 11:50:47
 4. avatar
  [51] zuki.ez [*]

  Asi taky nejsem ten správný maniak, jak je výše popsáno, ale líbí se mi jak HP tak Pán prstenů. Ale převážně preferuju knižní podobu, je tam mnohem více děje a prostor pro vlastní fantazii. I když prostředí jedničky PP bylo fakt úžasný, kdežto knížka dost nudná. a co se týče filmů HP naposledy v kině jsem viděla 3. díl a odcházela jsem velmi znechucená. Na další už se podívám jen doma...

  superkarma: 0 11.08.2007, 11:26:18
 5. [50] Rikina [*]

  Tedy ani nevím, jestli se můžu přiznat, že jsem nečetla ani nic o Potterovi, ale ani, hrůza pomyslet, cokoli od Tolkiena. Viděla jsem v TV dva potterovksé filmy, a nic moc. Pána prstenů jsem viděla ve filmové verzi, všechny tři, a zaujalo mě to spíše technickým provedením a triky, než čímkoli jiným. Nicméně připouštím, že knižní verze může být lepší, a že bych si měla doplnit vzdělání a něco si od Tolkiena přečíst, i když Pán prstenů to asi nebude. Kdysi dávno jsem měla oblíbený Star Trek, a také Hvězdné války, z toho jsem nějak vyrostla či co, a tak už ani Červený trpaslík ve mně dnes nevzbuzuje emoce výše popsané, které by se daly označit za mánii.

  superkarma: 0 11.08.2007, 11:03:49
 6. avatar
  [49] Fazol [*]

  HP jsem postižená,stejně jako Tolkienem,Kingem,Barkrem a jinými-miluji Brumbála poněvadž je tajemný jak hrad v Karpatech.I když filmový Lucius vypadá úžasně

  superkarma: 0 10.08.2007, 20:37:20
 7. [48] Bellana [*]

  *Kotě*: Nee, nemám předsudky, jen zkušenosti. Ale na mě si nepřijdou, některé mám i tak ráda, vždyť je to zábavné. A pak - v pubertě jsem taky byla snob a nepřiznala se k pokleslým žánrům.

  superkarma: 0 10.08.2007, 18:40:33
 8. avatar
  [47] fructia [*]

  Nejsem poskvrněná ani Harrym Potterem, ani Pánem prstenů.

  superkarma: 0 10.08.2007, 18:34:53
 9. avatar
  [46] Šupitopresto [*]

  *Kotě*: Momentálně jsem odložila S.Kinga ve prospěch HP, ale poslední měsíce jsem jeho knihami přímo posedlá Naštěstí jich zbývá ještě dost, které jsem nepřečetla

  superkarma: 0 10.08.2007, 18:34:25
 10. [45] Čírina [*]

  Jasně, protože fantasy je můj oblíbený žánr. Od pětky čtu v angličtině, takže je to i k něčemu užitečnému. Sedmičku jsem ještě nečetla, ale v průběhu příštího týdne si ji hodlám pořídit. K oblíbenýnm postavám - Snape, samozřejmě, a miluju filmového Lucia - ve scéně pátého filmu, jak jsou v oddělení záhad, jsem si přestala všímat děje ve prospěch pana Malfoye, něco jako "tý jo, to je vohoz - a ty vlasy"

  superkarma: 0 10.08.2007, 17:23:19
 11. avatar
  [44] *Kotě* [*]

  Bellana: jestli ty sama nemáš náhodou trochu předsudky. Vzhledem ke své profesi a vzdělání mám kamarády prakticky jen humanitně vzdělané intelektuály, překladatele, univerzitní učitele, novináře a podobně, a nikdo z nich se mi nikdy kvůli mému zalíbení v Tolkienovi, Harry Potterovi a Stephenu Kingovi neposmíval, naopak, většina z nich to taky čte

  superkarma: 0 10.08.2007, 17:20:04
 12. avatar
  [43] Lilinka [*]

  Nepostihla.

  superkarma: 0 10.08.2007, 17:15:34
 13. avatar
  [42] Šupitopresto [*]

  Díky amatérskému překladu HP7 na internetu a uvedení 5 dílu do kin, u mě potterománie opět plně propukla Oblíbení hrdinové: Severus , Lucius a Ron Jsem ochotná přečíst dokonce i tu encyklopedii HP, co prý Rowla plánuje sepsat...

  superkarma: 0 10.08.2007, 16:47:18
 14. [41] Bellana [*]

  Yvaine: No právě že angličtina HP je tak jednoduchá, když člověk jde od prvního dílu, že jsem to četla v originále, i když tak dokonale anglicky neumím. Lepší než se učit z Angličtiny pro samouky s rodinou Prokopů (či jak se jmenuje).

  superkarma: 0 10.08.2007, 16:03:06
 15. [40] Bellana [*]

  *Kotě*: Ale dost vtipů - chápu, když se to někomu nelíbí, každý jsme máme jiný vkus, ale vadí mi, že to odsuzují ti, kteří ani nenahlédli, protože je to pod jejich úroveň. To jsem tou poznámkou myslela. A nejlegračnější jsou ti, kteří četli, kterým se to líbí, ae neshodí se tím, že by to přiznali.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:58:12
 16. [39] Bellana [*]

  *Kotě*: Co ti chybí? No přece řádné intelektuální pohrdání komercí. To z tebe kolegové asi nemají radost. Jo, to intelektuálně vznešení přátelé mé dcery (ta HP čte) by se k takové komerci nesnížili, to je by je mohlo zabít.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:53:55
 17. avatar
  [37] Amálie [*]

  Z Harryho Pottera znám přesně jen to jméno a pár plakátů z bilboardů. A z Pána prstenů taktéž. Navíc se mi ty blbiny mezi sebou děsně pletou a dlouho jsem si myslela, že jsou jedno a totéž. Tuhle jsem smrtelně rozčílila kámošky malýho, když přinesl obrázek Pána prstenů a já pravila, že je to hezký obrázek HP.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:08:32
 18. avatar
  [36] Canadian [*]

  Krom The Goblet of fire jsou ty filmy slusne prumerne natocene. Ten pohar mi prijde ponekud slabsi...

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:00:13
 19. avatar
  [35] femme [*]

  medvedice55: já mám jeho fotku jak v mobilu, tak i jako pozadí na počítadle milááááášek je prostě neodolatelný

  superkarma: 0 10.08.2007, 14:22:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Meander [*]

  Já HP vyloženě můžu, ale, ehm, ne v knižní podobě.

  superkarma: 0 10.08.2007, 14:10:06
 2. avatar
  [32] Mafaf [*]

  Harry je dobrej, první a druhý díl se mi líbil. Teď už ale moc ne. Pán prstenů - jednička se mi líbila, hlavně ta příroda tam a Legolas (jestli jsem to napsala špatně, jakože asi jo, tak se moc omlouvám).

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:53:38
 3. avatar
  [31] Zdendula [*]

  Na nový díl HP se do kina moc těším, prosila jsem dceru aby koupila lístky v předprodeji ale bylo mi odvětěno že tento díl bude prý hodně AKČNÍ (?) a protože jsem strašně lekavá a dělala bych jí prý ostudu půjdu do kina maximálně na krtečka

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:48:26
 4. avatar
  [30] Vivian [*]

  Mně teda nepostihlo ani humanitní vzdělání, ani žádná mánie
  Byla jsem teda v kině na prvním Pánu prstenů, ale na rozvoj nějaké mánie to bylo hodně, hodně slabé... A když jsem hmátla k manželovi do knihovny a otevřela jednoho Tolkiena, tak mě postihla spíš zívačka, takovéhle věci já číst nedokážu, ten žánr je mi naprosto cizí... A Harryho jsem už ani nezkoušela Ta hysterie kolem něho mě odpuzuje.

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:38:11
 5. avatar
  [29] Salazarka Zmijozelová [*]

  ivana.kuglerova: Snapeeeeee a Lucius...teda ten ve 3D je tak mňam mňam slint slint uff uffff mlask mlask kráásnej

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:33:53
 6. avatar
  [28] ivana.kuglerova [*]

  Salazarka Zmijozelová: Taky se hlásím k humanitně vzdělaným jedincům, kterým se HP líbí . Ale PP je lepší - na Boromira nemá ani Snape a to ho z HP miluju úplně nejvíc

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:28:56
 7. avatar
  [27] Salazarka Zmijozelová [*]

  *Kotě*: já taky! a navíc jsem i snob!

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:18:07
 8. [26] Yvaine [*]

  Knížky o HP jsem nepřečetla - zkoušela jsem to, ale nějak mi "nesedl" sloh českého překladu a moje angličtina není dost dobrá na překousnutí originálu. Ale na každý filmový díl se moc teším - úplně zbožnuji výpravu, exteriéry z okolí Bradavic, všechny ty neuvěřitelné tvory, kouzla, ale úplně nejvíc strop ve velkém sále a Hagridovy mazlíčky . Zmińovaného Tolkiena jsem četla, i filmy se mi líbí. Ale můj favorit z oboru F je někdo jiný...

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:01:19
 9. avatar
  [25] *Kotě* [*]

  Bellana: hm, tak já jsem postižena humanitním vzděláním a HP se mi přesto líbí, co je špatně?

  superkarma: 0 10.08.2007, 12:54:33
 10. [24] Elishka [*]

  Sirius Black

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:15:19
 11. avatar
  [23] Salazarka Zmijozelová [*]

  Asellus: no fakt...tuk tuk dobrý den, přišli jsme si s vámi promluvit, že návrat toho vy-víte-koho se blíží.....
  sirius je ale snape je

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:14:36
 12. avatar
  [22] ivana.kuglerova [*]

  Morgiana: Tak to bychom si rozumněly, až na ten Star Trek - ne že by mi vadil, ale je ho na mě moc . A přidala bych Amber Teď netrpělivě čekám na další díl Sapkowského historické ságy...

  superkarma: 0 10.08.2007, 11:02:45
 13. avatar
  [20] Běla [*]

  nelíbí se mi HP dávám přednost raději jiné četbě

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:54:59
 14. avatar
  [19] kareta [*]

  veet: podpis

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:27:59
 15. [18] Bellana [*]

  Mám to fajn, nejsem postižena humanitním vzděláním a snobstvím a knihy o Harry Potterovi se mi líbí, filmy ne. Nejsou tak černobílé jako Broučci a foglarovky. A to, co se mi dostalo do ruky ze současné české prózy, ani nebudu komentovat. Že miluju Tolkiena a Pratchetta, o tom je asi zbytečné se zmiňovat.

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:17:22
 16. avatar
  [17] femme [*]

  veet: jestli ono to nebude tím, že co člověk, to originál

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:14:53
 17. avatar
  [16] Májík [*]

  veet: Pianistka: pod to se můžu jen podepsat, kdo nebo co je Potter nebo Pán prstenů?? Vůbec netuším a žiju. Tuším,že teď nedávno něco z toho běželo v TV,vydržela jsem se koukat asi 5 minut a přepnula to

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:10:30
 18. avatar
  [15] Hanula [*]

  Já jsem taky neviděla žádný díl - možná že na to někdy dojde.
  Pána prstenů jsem absolovovala taky teprve minulou sobotu u televize - celé odpoledne a večer. Dávali dva díly naráz.....

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:10:04
 19. [14] Pianistka [*]

  veet: to cos napsala bych mohla klidně okopírovat, jsem na tom úplně stejně.

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:06:47
 20. avatar
  [13] veet [*]

  nepostihla a nepostihne, viděla jsem jen kousek z prvního dílu a vůbec mě to nezaujalo.To šílenství okolo toho nechápu.A novodobé pohádky pro děti jak zjištuji se mi vůbec nelíbí.Ani české a ani zahraniční

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:00:53
 21. [12] Morgiana [*]

  Jako hladový vlčák jsem se vrhla na internetový překlad sedmého dílu HP a minulý týden jsem ho dočetla. Do zimy bych to nevydržela, čekat na oficiální překlad. Těším se ale, až oficiální překlad vyjde a hezky v klidu si všechny díly přečtu, jeden po druhém. Patřím k těm, kterým se HP líbí, i když to samozřejmě nepovažuji za největší literární dílo všech dob, ale rozhodně to je dobrá literatura. Při čtení jsem se rozhodně dobře bavila.
  Teď mi je trochu smutno, že příběh skončil, už se nemám na co těšit. Tak snad někdo zas napíše něco podobně napínavého, co člověka chytne. Stejně smutná jsem byla na začátku devadesátých let, když jsem dočetla Pána prstenů (první světle žluté vydání z Mladé fronty), a pak asi před sedmi lety, když jsem dočetla Zaklínače.
  Miluji téměř všechny "kultovní" SF a F knihy, filmy a seriály: Pána prstenů, Dunu, Zaklínače, Zeměplochu, Čaroděje Zeměmoří, Planetu Darkover, Noční hlídku, Star Trek (nejvíce Novou generaci), Hvězdné války....
  Za žádnou postavu se neoblékám, stačí mi, kyž navštěvuji fanouškovské stránky na netu.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:50:58
 22. [10] funnka [*]

  femme:Já mám nejradši Legolase

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:39:02
 23. avatar
  [9] Salazarka Zmijozelová [*]

  1anicka: o někdo někdy někomu vnucoval Pottera? já si nevšimla, že by fanoušci chodili po bytech nebo po ulici a cpali někomu knihy nebo DVD s Harrym...

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:37:47
 24. [8] funnka [*]

  Harryho i Pána prstenů jsem viděla,Pána i četla.CHtěla bych přečíst i Pottera,ale peníze za ty knížky nedám

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:37:30
 25. avatar
  [7] Salazarka Zmijozelová [*]

  POSTIHLAAAAAA už dávno SEVERUUUS, SIRIUUUUS, LUCIUUUUUS!!!!!

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:35:33
 26. avatar
  [6] femme [*]

  potterománie mě teda opravdu, ale opravdu nepostihla ale za to se mi líbí Pán prstenů, zvlášť oblíbeného mám Glumíka

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:33:36
 27. [5] dkd [*]

  nepostihla

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:25:53
 28. avatar
  [4] Cleara [*]

  Dá se říct, že jsem přečetla všechny knížky několikrát a to i v angličtině. Bohužel ten odkaz na nový sedmý díl nefunguje, kvůli zásahů právních zástupců J.K.Rowlingové, která sice nejprve oficiálně podpořila fanouškovské překlady, ale pak nejspíš změnila názor. Jinak ten poslední díl ale nebyl zas tak úžasný, nejlepší je asi HP a vězeň z Azkabanu.

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:07:57
 29. [3] 1anicka [*]

  nikdo,jsem na toto přímo alergická.nesnáším,když mi někdo něco vnucuje brrrr

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:02:19
 30. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Mě to taky minulo, nečetla jsem Harryho (tudíž v anketě znám pouze 3-4 první jména), ale ani Pána prstenu. Viděla jsem to až v kině se synem (ten to zezačátku baštil, ale už trochu povyrostl). Ale od ségry vím, jak dopadne poslední díl H.Pottera

  superkarma: 0 10.08.2007, 07:28:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme