Tím nemám na mysli kladné lidské vlastnosti, nýbrž posledních pět Příspěvků. Jsou kratší a po vzoru mých kolegů je vměstnám do jednoho článku. Byla by škoda je nezveřejnit.

Na vánoce kupuji průběžně od léta, příjde mi to nejlepší a není to taková finančí zátěž JTaké to někdy tak dobře uložím, že některý dárek najdu , až po novém roceJ, ale to nevadí, jelikož mé dárky nejsou drahé. Na vánoce bych si nikdy nepůjčila.Velkou radost udělá i levný dárek, vánoce přeci nejsou od toho kdo dá ten nejdražší dárek, ale o rodinné pohodě a to je pro naši rodinu na prvním místě :)
Alena12

__________________

Půjčku kvůli vánocům bych si nevzala. Něco našetřím během roku a nekupuji nákladné dárky. Vánoce nejsou jenom o dárcích.
Znám několik případů, kdy si vzali půjčku a pak se do toho tak zamotali, že s toho byli dlouho nešťastní.
Jednou jsem si vzala půjčku, ne kvůli vánocům. Pěkně dlouho mi trvalo než jsem ji zaplatila a ty nervy zda na to budu mít nikomu nepřeji.Jsem ráda, že to mám za sebou a víckrát bych do toho nešla. Hlavně teď když nevíte jestli budete mít zítra práci. Děti jsou samostatné a ví, že když mám tak pomůžu nebo jim koupím co si přejí.
Věřím tomu, že na ceně dárku nezáleží, hlavně, že potěší. Myslím si, že krásné vánoce se dají prožít i bez půjček, hlavně když je zdraví a mír.
Kajínek

____________________

Život na dluh? Ani náhodou. Od mala mi maminka kladla na srdce, že mám žít jen tak, nač budu mít. Půjčky že kazí klidné spaní. A měla pravdu. Za celý život / a že je už dost dlouhý/ jsme si s manželem nevzali půjčku na nic.. Daleko víc nás bavilo si na něco šetřit a potom si to koupit. A je jedno jestli to byla televize nebo auto. Mimoto jsme měli doma vždycky nějakou rezervu, kdyby se stalo něco neočekávaného. Žijeme tak dodnes. Neumím si představit, zadlužit se před vánocemi, to raději nic nechci. Málokomu dojde, že za půjčené peníze ve finále zaplatí o dost víc, než si pujčil. Stejně jsem vychovala své dcery. Takže v našich rodinách funguje jako strašák místo čerta půjčka.
Zdraví Datura

___________________

Milé ženy a redakce
Možná jste viděly, jak si Ti hluchoněmí manželé půjčili na auto, protože to nemohli splatit, vzali si další půjčku a další a další. Protože však vlastně nevěděli, co podepisují, neboť tyto společnosti jsou neseriozní, nechali je podepsat vše. Ani nevěděli, že jim vlastně jde o střechu nad hlavou. Jejich 15ti letá dcera se dala do zachraňování situace, běhala po úřadech a pak se toho ujak Josef Klíma ze „Soukromých dramat“. Lidé jim začali sice posílat peníze, ale to jim stačilo na umoření jedené půjčky. Sice to nebyla půjčka na vánoce, ale myslím si, že holčina v 15 letech už měla starosti, jak to vyřešit, aby její rodiče žili normálně, né pod mostem.
A proto ponaučení máme všude možně a tak nehazardujme s našimi penězmi tím, že necháme nějaké společnosti vydělat.
Vaše čtenářka dasena

___________________

Milé ženy-IN,
v dnešní době je v módě utrácet za velké dárky k Vánocům, ale málokdo již dokáže něco vyrobit a darovat od srdce. Samozdřejmě je to plus pro banky, pro které se Vánoce staly velkým příjmem. Mě by osobně dárek, kvůli kterému se „ježíšek“ musel upsat na určitou dobu splácení, nepotěšil. Vánoce pro mě mají své kouzlo i bez drahých dárků. Například pečení cukroví, kapr a bramborový salát, zdobení stromečku a hlavně, že se sejde celá rodina. Od září jsem v Anglii na aupair pobytu a nemůžu se dočkat na Vánoce v České Republice. Těším se na rodinu i na cukroví, které se v Anglii nepeče:) Ráda vybírám dárky pro své blízké, miluji na Štědrém večeru tu radost, jakou má obdarovaný, když rozbalí můj dárek. Snažím se vybírat dárky podle toho, co mají příbuzní rádi a co se jim bude hodit, ale určitě bych nevybrala dárek na který nemám a musím si ho vzít na splátky nebo si vzít půjčku.
V dnešní době jsou však lidé schopni čehokoliv. Můj přítel pracuje v elektru a Vánoce tam jsou takzvaným splátkovým obdobím. Nejen, že si lidé berou splátky na věci, bez kterých by se obešli, ale většinou se ani nezajímají o to, kolik přeplatí. Po Vánocích je tedy čeká nemilé překvapení. Myslím, že nás reklamy a výhodné nabídky moderní doby natolik ovlivňují, že pochybuji, že bychom se v budoucnosti vrátili k ručně vyrobeným dárkům. Zůstanou tedy cenností, kterou jen málokdo dokáže darovat, přestože mohou udělat mnohem větší radost než například nová televize.
moniiczka

Pozn.red. : Texty nebyly redakčně upraveny

___________

Všem pisatelkám děkuji a myslím, že oněch zmiňovaných pět P mají pohromadě všechny :)

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

Reklama