Zdraví

Poslední záchrana: 8 tipů, jak se nezbláznit z Vánoc

I když se říká, že Vánoce jsou svátky klidu a odpočinku, většinou to tak vůbec nebývá. Uklízíme, vaříme, sháníme dárky a místo toho, abychom si tu sváteční náladu užívaly, jsme ve stresu a snažíme se, aby kolem nás bylo vše perfektní. Z toho se ale můžeme jednou dočista zbláznit.

Přinášíme vám tipy, jak prostě vypnout a načerpat novou energii

tipy

1.       Lehněte si na zem

Máte pocit, že je toho na vás moc? Že ty okna už prostě nestihnete do Štědrého dne umýt? Že vánočku neupečete? Točí se vám z toho hlava? Nezoufejte a relaxujte. Lehněte si na zem, zavřete oči a protahujte se. Aspoň pět minut se snažte nemyslet na Vánoce. Jen zkuste vnímat to, jak stres pomalu odplouvá pryč…

Čtěte také:

2.       Pusťte si oblíbenou hudbu a tancujte

Pocit napětí většinou vzniká i z nedostatku pohybu. Tak si užijte úklid tak, že si naplno pustíte rádio s vaší oblíbenou muzikou a tancujte u toho. Jen tak sama pro sebe. Ale pozor, je nutné, abyste u toho byla sama a nikdo vás nepozoroval. Není to dobré pro vás ani pro ostatní.

Čtěte také:

3.     Jeďte pryč

Nemáte nakoupené všechny dárky? Nevadí. Nakupte vašim blízkým vouchery na společnou dovolenou. Vy si to užijete a oni budou nadšením bez sebe, že se pojede na výlet.

Čtete také:

4.       Dobrý skutek, dobrý pocit

Vánoce jsou i o tom, že se má pomáhat ostatním. Proto si naplánujte kolem Štědrého dnč rodinnou procházku třeba do útulku opuštěných psů nebo koček. Rovnou se tam zeptejte, zda něco nepotřebují, a jestli můžete pomoc zvířata vyvenčit. Vy se dostanete na vzduch, psi i děti budou nadšení a dobrý pocit z toho budete mít všichni.

Čtěte také:

5.       Kupte si dort jen sama pro sebe.

Dojděte si do cukrárny a kupte si váš oblíbený dort. Když vás přepadnou vánoční chmury, tak si dejte kousek. O svátcích neřešte linii, to nechte až po Novém roce. Teď si užívejte. A  pamatujte, že ten dort je jenom váš a záleží jen na vás, za jak dlouho zmizí. Ale rozhodně se o něj s nikým nedělte, je to váš vánoční dárek.

6.       Vánoční svařák v klidu a v pohodě

Už toho máte dost? Nebaví vás vánoční shon? Tak jděte na svařák! Je to tradice. A pokud zrovna žádná vaše kamarádka nemůže, nevadí, jděte sama. Užívejte si vánoční atmosféru, popíjejte sladké víno a na chvilku vypněte. To, že nebudete mít na Vánoce vyklepané peřiny, to trápí totiž jen vás.

Čtěte také:

7.      Ať uklízí jiní

Máte děti? Tak jim navrhněte, aby vám jako dárek k Vánocům uklidily celý dům. Oni ušetří za dárky a vy z toho budete mít tu největší radost.

Čtěte také:

8. Ať vaří jiní

       Pokud už jste tak vyčerpaná, že se vám na svátky nechce nic dělat, zavolejte tchyni. Řekněte jí, že byste měli společně trávit víc času a že na Vánoce přijdete k ní. Že milujete její rybí polévku a že má nejlepší bramborový salát na světě. Sice ji budete muset celý večer poslouchat, ale najíte se a všichni včetně vašeho manžela budou spokojení. A nádobí? Hned po rozbalování dárků jděte domů, ať nemusíte pomáhat s úklidem. Jsou přece Vánoce!

Čtěte také:

   
23.12.2014 - Zdraví - autor: Dáša Dandová

Komentáře:

 1. [6] Rikina [*]

  Suzanne — #5 Můžu ti zcela upřímně říct, že sice tik v oku nemám, ale kruciš písek, už aby bylo po vánocích. Aspoň sobota. Následující tři dny by se mi hodilo nebejt na této planetě. Jenže výlety na Mars jsou dosud jen pouhou nadějí v oku konstruktérů hvězdných křižníků. Sml80 Vánoce mě zase budou stát spoustu sil a energie, a to jedině proto, že nechci zklamat ty lidi kolem, co to myslí táák dobře, a co očekávají tu tradiční vánoční selanku s bližními, do kterých mě též zahrnují. A částečně je to taky povinnost, třeba vůči mojí mámě. Poslední čtyři roky zkouším různé způsoby, jak vánoce přežít s co nejmenší újmou, ale na nic jsem zatím nepřišla. Jediné, co aspoň částečně funguje, je zapnout autopilota, a ty tři dny moc nemyslet, jen se usmívat, dokola opakovat "děkuju, tobě taky hezký vánoce" a potřásat pravicemi, pozvedat sklenku k přípitku, chválit cokoli, co jest na míse předloženo ke konzumaci, prostě používat osvědčené společenské stereotypy a rituály. Což by se dalo shrnout do toho jednoho slova stres. Není to proto, že nemám umyto a napečeno, je to kvůli bezvýchodnosti situace. Jsou vánoce=musí být vánoční pohoda, vem kde vem. Mám kupu restů velikosti Everestu, nikdo to za mě neudělá, ale všichni čekají, že všechno položím a budu dělat vánoce. Ale po vánocích titíž lidé zároveň budou očekávat, že je všechno hotovo. Sml80

  superkarma: 0 23.12.2014, 14:06:58
 2. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Prosím vás, milé spolučtenářky, je tu někdo ve stresu? Já fakt chci vidět někoho uhoněného s tikem v pravém oku z toho, že nemá umyto nebo napečeno. Mám pocit, že jsou všichni kolem tak klidní a v pohodě, někdo peče, někdo nepeče, ale nikdo neblbne. Včera v obchodním centru jsem šla do knihkupectví, všichni tak nějak bloumali, nikdo nikam neutíkal, spousta lidí seděla s nějakými oříšky nebo koktejlem na lavičkách. Mně to fakt přijde, že to media dokola uměle rozdmýchávají, aby pak mohla psát rady, jak se z toho dostat Sml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 2 23.12.2014, 13:19:50
 3. [4] FAXÍK [*]

  Sml67 Super nápady a rady, ale doufám, že budu v pohodě a nebudu je muset použít Sml80

  superkarma: 0 23.12.2014, 11:45:16
 4. [3] Rikina [*]

  Sml57 No, já nemám nic, v bytě čurbes jak v tanku, nic jsem nepekla, dárky asi tak polovinu zamýšlených, něco dosud nedoručila pošta a něco jsem holt doteďka nedošla koupit. Nebyl čas. Včera jsem došla z práce v půl jedenácté večer, no tak kdy jako má člověk dělat ty vánoce? Sml80 Jo, lehnu si na zem - na koleje třeba Sml32 jet pryč je taky dobrá rada, a už se nevracet. Sml24

  superkarma: 0 23.12.2014, 10:22:29
 5. avatar
  [2] kobližka [*]

  Alespoň dneska už jste si s tímhle mohli dát pokoj,sakra Sml31

  superkarma: 0 23.12.2014, 09:54:50
 6. [1] Nikar [*]

  TO jsou zase rady, tak třeba já okna umytá nemám, marodím, jsem těhotná, manžel to nestíhá, tak se prostě neumyly. Letos kvůli stavu nepeču ani vánočku, sice mě to mrzí, ale nevadí, přežijeme. tancovat se mi fakt nechce, hlavně když furt slyším ferdu mravence - žánr u nás určuje syn. Dárky nakoupené mám a nevím, proč bych si z toho měla dělat hlavu. Ráda obdarovávám a nestresujeme mě to vybírat je. Dort si o Vánocích kupovat opravdu nechci. Uklizíme průběžně, takže ve špíně nežijeme. Nevím proč si nejen zde ale i jiné radaktoři myslí, že lidé z Vánoc šílí. Já tedy takového člověka opravdu neznám. Takže Vám všem přeji pohodové Vánoce a a hlavně ať jsou takové, jaké vy chcete.

  superkarma: 1 23.12.2014, 09:00:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme