A na závěr, aby to bylo spravedlivé, zveřejníme i poslední tři došlé příspěvky: od čtenářek Hanula, hana58,třetí pisatelka si z pochopitelných důvodů nepřála být jmenována.

Čtenářka Hanula

Tento příspěvek se netýká mě, ale mého bratra.
Seznámil se s dívkou a jak to bylo tehdy docela často, lidé se brali, protože museli. Tak to se to stalo u bráchy. Nic se neděje - akorát, že rodiče nastávající nevěsty a ženicha se vůbec ještěo neznali.
I domluvila se schůzka, že rodiče nastávající nevěsty přijdou k nám na seznamovací oběd. To už jsme byli jen s maminkou, protože tatínek zemřel dost brzo.
Maminka chystala sváteční oběd a když měla nastat hodina H, šla jsem do koupelny a ejhle tam potopa a už i v celé předsíní - praskla nějaká vodovodní trubka a my měli v bytě Máchovo jezero.
Do toho zvonek a svátečně oblečená návštěva za dveřmi. Maminka je přivítala s hadrem v ruce, brácha už někde hledal po telefonu SOS instalatéra.
Trapas, ale vše se v dobré obrátilo - budoucí tchýně si řekla o zástěru a pomáhala vytírat a nakonec obě maminy dovařily i ten oběd.

Hanula

Čtenářka hana58

Dobrý den.
S nikým jsem nechodila do svých 20 let. Tatínek prohlásil: „Nejdřív škola“ a já jsem to akceptovala. Ne, že bych byla tak poslušná, ale jediný kluk, který se mi líbil, o mě nejevil zájem. Měla jsem okolo sebe partu lidí a to mi vyhovovalo. Občas jsem zaznamenala větší zájem někoho z okolí, ale hned od začátku jsem stanovila pravidla. S manželem jsem takto kamarádila pět let. On měl trable s láskou, tak chodil pro rady a já občas potřebovala pomoc, tak byl po ruce. 

Když se vrátil z vojny, tak se na mě díval najednou jinýma očima. Chtěla jsem to opět zahrát do autu, ale byl stále nablízku, když jsem potřebovala pomoc, tak jsme se začali pomalu sbližovat. Po první oficiálně domluvené schůzce řekl, že se musí pro něco stavit doma a potom mě odveze. Já jsem prohlásila, že počkám v autě. Odpověděl: „Co bys čekala v autě, naši tě neukousnou. Zavedu tě ke švagrové“. Tu jsem znala ze školy, tak jsem šla. Usadila jsem se u mladých, ale už jsem slyšela, že se blíží rodiče. Obě strany na tom byly stejně, to znamení bez přípravy. Manžela rodiče byli bezvadní. I když celý život pracovali v kravíně, měli velký přehled o životě. V té době už jim bylo 60 a 65 let - manžel byl poslední z pěti dětí a narodil se pozdě. 

Nepodrobili mě křížovému výslechu a přesto řeč nestála. Nakonec jsem z návštěvy měla dobrý pocit. Svatba byla za půl roku a tchán zemřel za tři měsíce. Nedožil se ani našeho prvního dítěte. I za tak krátkou dobu jsem poznala jaký je to hodný člověk, který žije jenom pro rodinu. 

Tchyně s námi byly ještě 20 let a vždy jsem v ní měla oporu. Když poznala, že mezi mnou a manželem není něco v pořádku, musel manžel na kobereček. Pak povídá :“ Tak jsem dostal vyhubováno, že si tě málo vážím“.

Dnes už jsou tchán a tchyně jenom v mých vzpomínkách, ale musím uznat, že jsou to vzpomínky pěkné.

hana58

Pisatelka si nepřála být jmenována

První setkání s budoucí tchýní/tchánem vidím jako by se stalo včera. Tenkrát jsme se s přítelem znali pár dní a on mě po třetí schůzce pozval na víkend k nim domů. Strašně jsem se toho bála. Co já tam s nima budu celý víkend dělat, o čem si budeme povídat, jací vlastně budou. No, však to všichni znáte, známí vám líčí jakou měli smůlu na rodiče partnera a to nemluvím o vtipech na tchýně čarodějnice.
Bála jsem se zbytečně. Chovali se ke mě hezky a cítila jsem se jako doma. Oslovovala jsem je křestním jménem a vykala jim. Po půl roce mi nabídli tykání. S přítelem jsme plánovali společnou budoucnost a on mi nabídl bydlení s ním a jeho rodiči. Myslela jsem, že je to skvělý nápad, protože do té doby fungoval náš vztah pouze na dálku. Dnes už to vidím bohužel jinak. Prostě jsme se okoukali, najednou jsem nebyla nikdo cizí a tak se mi postupně začali otevírat dveře do třinácté komnaty. Tchán je alkoholik a den ode dne je to s ním horší a horší. Už se to nesnaží ani skrývat, vulgarismy jsou součástí jeho každodenního slovníku, vyčítá nám cokoli, co pro nás kdy udělal (a že toho mnoho nebylo). Další den si nic nepamatuje, takže se ani nemůže stydět za to, že se chová jako zvířátko (hygienické návyky , vyměšování,...).
Jeho chování má dopad na celé okolí. Bohužel se podílí  i na ničení mého vztahu s přítelem. Nyní se snažíme zařídit si vlastní bydlení. Doufám, že se brzy dočkáme a že náš vztah přečká i toto těžké období.
Dnes prosím anonymně.

pozn.red.: texty nebyly redakčně upraveny

___________________________

Všem třem pisatelkám děkuji, že si našly čas na sepsání svých příběhů a za chvilku už nás čeká losování.

Téma dnešního dne: První seznámení s rodiči přítele/manžela a naopak

  • Vzpomínáte na ně v dobrém nebo ve zlém?
  • Kdo měl větší trému? On nebo vy?
  • Čí rodiče se zachovali při prvním kontaktu přátelštěji?
  • Stýkáte se s rodiči svého partnera/ manžela?
  • A on s vašimi?
  • Jak se vzájemně oslovujete?

Téma je to široké, vy už budete vědět co psát.
Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný dárek: Vonný polštářek s vůni máty a vonnou pleťovou masku s vůní heřmánku.
(To kdyby vám „nevoněla“ tchýně nebo snacha, ať voníte aspoň vy)

darek

Reklama